Βόλεϊ

Ψυχωμένος ΠΑΟΚ, κυριάρχησε του Ολυμπιακού και… έπιασε κορυφή!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού, πήρε το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας και πάτησε -τουλάχιστον προσωρινά- στην κορυφή της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στην Πυλαία για την 11η αγωνιστική της Volley League.

Ο δικέφαλος του βορρά πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου (3-2 σετ στον Πειραιά) και απέκτησε το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Παράλληλα, σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, αφήνοντας έναν βαθμό πίσω τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει δώσει ένα ματς λιγότερο.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς και έχασε σημαντικό έδαφος.

Το ματς ήταν συναρπαστικό στο πρώτο σετ, το οποίο είχε διάρκεια 44 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει νικητής. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια και πήρε τη νίκη.

Το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται για πρώτη φορά στο 16-15 και να φτάνει πρώτος στην τελική ευθεία με 20-17.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί για το 23-21, με τον Δικέφαλο του βορρά να αντιδρά ξανά και να παίρνει προβάδισμα με 24-23.

Οι ερυθρόλευκοι μηδένισαν τη διαφορά και μέτρησαν πέντε χαμένα σετ μπολ , με τον ΠΑΟΚ από τη μεριά του να μετράει δύο χαμένες ευκαιρίες και να τελειώνει, τελικά το σετ με 33-31.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Με μικρά σερί προηγήθηκε με 15-12, ενώ ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 15-15. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με δικό τους σερί πέντε πόντων και ξέφυγαν στο +5 για το 20-15, ανοίγοντας το δρόμο για το 1-1 σετ με 25-18.

Η εικόνα αντιστράφηκε στο τρίτο σετ, το οποίο πήρε πανηγυρικά ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά διατήρησε σταθερά προβάδισμα 8-9 πόντων και τελείωσε το σετ με το συντριπτικό 25-14.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει από νωρίς στο +5 (6-1) και να φτάνει άνετα στο 18-13, κάνοντας το 3-1 σετ με 25-20.