Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και πήγε πανηγυρικά στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Με κυριαρχία στα δύο τελευταία σετ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-1 στην Πυλαία και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και, σε, συνδυασμό με τη νίκη του 3-2 σετ στην πρώτη αναμέτρηση στο Μαρούσι τον περασμένο μήνα, πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα, 18 και 21 Γενάρη.

Ο «Δικέφαλος» πήρε το πρώτο σετ, όμως, στη συνέχεια, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-5, δυσκολεύοντας αρκετά την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 12-15, αλλά με τα σερβίς του Βαν Ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και προηγήθηκε 20-19. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 23-24, αλλά οι «ασπρόμαυροι» με 3-0 σερί με τον Κόστα έκαναν το 26-24 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, όμως εκεί ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-10 και 20-16. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 23-23 με τον Βαν Ντε Ντρις, όμως ο Παναθηναϊκός πήγε σε τρία σετ μπολ και ο Ερνάντες έκανε το 25-27 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-8 με Ρανγκέλ και Φράγκο και 15-11 με τον τελευταίο και διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα, φτάνοντας στο 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 με τον Ούολς, όμως οι ξένοι του Παναθηναϊκού έφεραν το 7-14 και το 8-17, ο ΠΑΟΚ έκανε συνεχώς λάθη σε άμυνα κι επίθεση κι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-25!