Βόλεϊ

Αγριεμένος ΠΑΟΚ «σκούπισε» τον Παναθηναϊκό και πέταξε για τελικούς με τον Ολυμπιακό!

Βλέπει νταμπλ ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε και στον τρίτο ημιτελικό της Volley League του Παναθηναϊκού (3-0 σετ) και προκρίθηκε στους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό!

«Σκούπισε» τον Παναθηναϊκό και έκλεισε ραντεβού στους τελικούς με τον Ολυμπιακό ο αγριεμένος ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε και στον τρίτο ημιτελικό 3-0 σετ των απερχόμενων πλέον πρωταθλητών και θα διεκδικήσει για τέταρτη φορά στην ιστορία του τον θρόνο της Volley League!

Eξαιρετική εμφάνιση σε ακόμη ένα ματς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έχει πατήσει γκάζι στο κρισιμότερο σημείο της σεζόν. Πρωταγωνιστές και πάλι οι Φαν ντερ Ντρις και Ράπτης για τους Κυπελλούχους Ελλάδας που νίκησαν τον Παναθηναϊκό σε τέταρτο διαδοχικό ματς συμπεριλαμβανομένου και του πρόσφατου ημιτελικού για το Κύπελλο Ελλάδας.

To ματς
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς και να ξεφεύγει στο σκορ με τέσσερις πόντους (7-3). Ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση με εξαιρετικό σερί και συσπειρωμένο μπλοκ, φέρνοντας το σκορ στο 12-13. Οι παίκτες του Μιλεκόνσκι αντέδρασαν έχοντας τον Γουόλς και τον Ράπτη σε πρώτο ρόλο και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Eκρητική η εκκίνηση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ που κατάφερε άμεσα να πάρει κεφάλι στο σκορ με 5-0, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός με τον Ερνάντες και τον Πετρέα, μάζεψε τη διαφορά φέρνοντας το σκορ στο 11-8. Οι γηπεδούχοι δεν τρομοκρατήθηκαν από το «πράσινο» ντεμαράζ και έφτασαν εύκολα στην κατάληψη και του δεύτερου σετ με 25-18.

Μόνο το τρίτο σετ διεκδίκησε τον τίτλο του ντέρμπι καθώς ο Παναθηναϊκός με τον Ράνγκελ και τον Κόβαρ κατάφερε να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ φτάνοντας από το -5 (11-6) στο +2 (15-17). Οι γηπεδούχοι έφερναν συνεχώς το σκορ στα ίσα και στην κρισιμότερη στιγμή η έδρα και η ψυχολογία μίλησαν με αποτέλεσμα το ματς να ολοκληρωθεί με 3-0 μετά και το 25-21.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-21

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 7 (7/20 επ., 39% υπ. - 22% άριστες), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (16/25 επ., 53% υπ. - 18% άριστες), Σκρέντοφ 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 16 (11/23 επ., 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 53% υπ. - 35% άριστες), Γάτσης.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 4 (4/18 επ., 50% υπ. - 39% άριστες), Πετρέας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (3/6 επ., 70% υπ. - 50% άριστες), Ερνάντεζ 15 (11/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 33% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος (50% υπ. - 25% άριστες).