Βόλεϊ

Νίκησε εύκολα τη Θέτιδα και παρέμεινε πρώτος ο ΠΑΟΚ

Παρά τις πολλές απουσίες, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα (3-0 σετ) τη Θέτιδα Βούλας στη Θεσσαλονίκη και παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία.

Την 12η νίκη του σε 13 αγώνες πανηγύρισε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-0 της Θέτιδας Βούλας.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο παρά τις απουσίες των Στράντζαλη, Τερζόγλου (άρρωστες), Τσιόγκα, Ξανθοπούλου (τραυματίες) μπόρεσε να ξεπράσει το εμπόδιο της ομάδας του Γιώργου Ρούση και να διατηρήσει τη διαφορά της από τους διώκτες του, ενώ οι φιλοξενούμενες γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 2-3 σε 7-3, αλλά η Θέτις κατάφερε να καλύψει τη διαφορά (8-8) κάτι που επανέλαβε και λίγο αργότερα όταν το 15-10 έγινε 15-14. Ωστόσο δεν μπόρεσε να προηγηθεί ξανά με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 21-17 και να παίρνει το σετ με άσο της Κλέπκου.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες έφτασαν γρήγορα στο 1-4, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά άμεσα (7-5) και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 12-12 που έγινε 15-12 με συνεχόμενες κόντρα μπάλες των γηπεδούχων. Μέχρι το 16-14 όλα ήταν ρευστά, αλλά τα σερβίς της Βεργίδου και τα μπλοκ της Κάφρεϊ έφεραν το σκορ στο 21-14 για να γίνει εύκολα το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με ττο 5-2 του ΠΑΟΚ να γίνεται άμεσα 5-5 και τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 15-14 για να ξεφύγει ο ΠΑΟΚ 18-15. Η Οικονομίδου πήρε την αλλαγή, αλλά το 18-16 έγινε 23-16 χωρίς να προκύψει άλλη ανατροπή για το τελικό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-18) σε 68'.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (6/13 επ.), Κρολ 17 (17/42 επ.), Κλέπκου 4 (2/7 επ., 2 άσσοι, 73% υπ.-53% άριστες), Βεργίδου 4 (4 άσσοι), Κάφρεϊ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ.-56% άριστες), Μπλάνκο 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 61% υπ.-44% άριστη), Γαργάλα (λ) .

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 8 (8/30 επ.), Χέιντεν 10 (6/18 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 55% υπ.-36% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (3/9 επ.), Σιρίνινα 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 8 (3/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 28% υπ.-26% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 30% υπ.-20% άριστες), Γαροφαλλάκη, Παυλοπούλου.