Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον Πήγασο και διατηρεί τη διαφορά του ο ΠΑΟΚ

Με συνοπτικές διαδικασίας, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Πήγασο στην Πολίχνη για τη 14η αγωνιστική της Volley League ανδρών και διατήρησε τη διαφορά του στην τρίτη θέση.

Με άνεση, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Πήγασο στην Πολίχνη για τη 14η αγωνιστική της Volley League ανδρών και παρέμεινε στην τρίτη θέση, περιμένοντας τι θα κάνει την Κυριακή ο Μίλωνας στην Ορεστιάδα κόντρα στον Άθλο κι αφήνοντας τους γηπεδούχους στην προτελευταία θέση.

Ο «δικέφαλος με σταθερή υποδοχή και μεγάλη ισχύ στην επίθεση έφτασε στο εντυπωσιακό 68% στην αποτελεσματικότητα.

Ο Πήγασος, παρά την ήττα, δεν τα πήγε άσχημα σε υποδοχή κι επίθεση, ενώ, αν κι έκανε ντεμπούτο ο Στουντζίσκι ως αλλαγή, φάνηκε ανέτοιμος. Οι γηπεδούχοι είχαν κορυφαίους τους Καπετανίδη, Μαυροβουνιώτη, αλλά πιέστηκαν από έναν ανώτερο αντίπαλο.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Λινάρδος με 11 πόντους και 7,5 στο intex με εξαιρετικά ποσοστά σε μπλοκ και σερβίς. Πολύ καλός και ο Βαν Χάρντερεν. Ο Γαλιώτος μοίρασε το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του, ενώ στην πίεση του πρώτου και τρίτου σετ έκανε αλάνθαστες επιλογές.