Βόλεϊ

Πήρε το πρώτο τρίποντο η ΑΕΚ

Την πρώτη της καθαρή νίκη για φέτος πανηγύρισε η ΑΕΚ με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, στην ένατη αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.

Πρώτη χαλαρή νίκη για φέτος -και τέταρτη συνολικά- πήρε η ΑΕΚ με σκορ 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Με κορυφαίο τον Σαλαφζούν στην πάσα και τους ακραίους Στοΐλοβιτς και Μότα , οι «κιτρινόμαυροι» ήταν σταθερά καλύτεροι στο ματς και έφτασαν στην άνετη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός έμεινε όρθιος μέχρι το 16-15, όταν η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρουυτς σερί 5-1 και ξέφυγε στο +4 (21-16), διαφορά που μεγάλωσε μέχρι το φινάλε, για το 1-0 με 25-19.

Το σύνολο της Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα μέχρι το 11-9, όμως και πάλι η ΑΕΚ είχε την απάντηση. Ένα σερί πέντε πόντων της έδωσε το προβάδισμα, που κράτησε μέχρι τέλους για το 2-0 με 25-19.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ, με την ΑΕΚ να ανοίγει τη διαφορά μετά τα μέσα του σετ και να φτάνει στο 3-0 σετ και πάλι με 25-19.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας