Βόλεϊ

Δεύτερη ήττα για την Εθνική βόλεϊ γυναικών από Τουρκία

Δεύτερη ήττα για την Εθνική βόλεϊ γυναικών, η οποία έχασε από την Τουρκία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα 1-3 σετ, μετά την ήττα της Τρίτης 0-3 σετ στη Σμύρνη στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Η Τουρκία νίκησε 3-1 σετ την Εθνική βόλεϊ γυναικών στη Σμύρνη στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό ματς και επανέλαβε τη νίκη της Τρίτης στο ίδιο γήπεδο με 3-0 σετ.

Ο Μαρτσέλο Αμποντάντζα, συγκριτικά με τον αγώνα της Τρίτης, προχώρησε σε πολλές αλλαγές, αφού οι Κωνσταντινίδου, Χατζηευστρατιάδου και Κυπαρίσση ήταν και πάλι στο βασικό σχήμα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε στο 8-11. Εκεί, όμως, η πίεση από το αντίπαλο σερβίς έφερε την ανατροπή (16-14, 19-15), η Εθνική μείωσε σε 23-21, αλλά δεν άντεξε.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ, αφού η Εθνική έφτασε στο 14-13, το οποίο μετατράπηκε σε 17-14 και, παρόλο που η Εθνική μείωσε 18-17, δέχτηκε επιμέρους σκορ 7-1 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η είσοδος της Σπανού βοήθησε την Εθνική, η οποία λειτουργούσε καλύτερα σε σερβίς και μπλοκ και κυριάρχησε από την αρχή για να φτάσει εύκολα στο 2-1.

Η απώλεια του σετ ανάγκασε τον Τούρκο προπονητή να ρίξει στο τάραφλεξ τη βασική του ομάδα, η οποία ξέφυγε 8-4 και 16-8 κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Την Πέμπτη, υπάρχει το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στις 17:00.

Τα σετ: 25-21, 25-18, 17-25, 25-10

*Οι πόντοι της Τουρκίας προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας από 2 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τουρκία (Αλπέρ Χαμουρτζού): Αρίτσι 8 (7/13 επ., 1 άσσος), Κίλιτς, Ντεμιρέλ 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Οζέλ 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Τσεμπετσίογλου 8 (6/13 επ., 2 άσσοι, 64% υπ.-27% άριστες), Κανμπούρ 6 (6/21 επ., 58% υπ.-27% άριστες) / Γιλμάζ (λ, 88% υπ.-75% άριστες), Ουνάλ 1 (1 άσσος), Ακιόλ 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ,), Γιουζγκέντς 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Γιλντιρίμ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ερκέκ 2 (2/4 επ.) Ακιαλντίζ 6 (4/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ.-55% άριστες), Γκιουλούμπεϊ 1 (1/1 επ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Αμποντάντζα): Τσιόγκα 1 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 24% υπ.-18% άριστες), Κυπαρίσση 15 (14/27 επ., 1 άσσος, 38% υπ.-23% άριστες), Τσιτσιγιάννη 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 58% υπ.-33% άριστες), Τερζόγλου, Νικολογιάννη 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/9 επ.), Σπανού 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ.-14% άριστες)