Βόλεϊ

«Λύγισε» κόντρα στην Τουρκία και πάει για τελικό με Ρουμανία στο EuroVolley η Εθνική

Παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ, η Εθνική μας τελικά ηττήθηκε με 3-1 (22-25, 26-24, 25-19, 25-23) από την Τουρκία, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της στην πρώτη φάση του φετινού EuroVolley.

Τη δεύτερη ήττα της στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα βόλεϊ που διεξάγεται στο Ισραήλ γνώρισε η Εθνική μας, η οποία ηττήθηκε με 3-1 σετ (22-25, 26-24, 25-19, 25-23) από την Τουρκία!

Παρότι προηγήθηκε με 1-0, η ομάδα του Μπονιφάντε δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και τελικά ηττήθηκε, ούσα πλέον αναγκασμένη να πάρει τη νίκη στην αυριανή (3/9, 17:00) αναμέτρηση με τη Ρουμανία, έτσι ώστε να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η Τουρκία του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Αλμπέρτο Τζουλιάνι, μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 5-2 και 9-5, πριν η Εθνική μας κάνει την αντεπίθεσή της, αρχικά μειώνοντας σε 9-7 και στη συνέχεια καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 11-11, με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη. Χέρι-χέρι στο σκορ οι δύο ομάδες από εκείνο το σημείο και έπειτα, με την Εθνική μας να περνάει μπροστά με 16-15, ενώ πέρασε μπροστά με +4 (20-16) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η Τουρκία πήρε δύο συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 20-22, αλλά η «γαλανόλευκη» δεν έχασε την ηρεμία της, κατακτώντας τελικά το πρώτο σετ με 25-22!

Όπως στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο, οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 5-2, πριν ισοφαρίσουμε σε 5-5 με πόντους των Μούχλια και Τζούριτς. Με τρεις συνεχόμενους πόντους η ομάδα του Μπονιφάντε προηγήθηκε με 10-7 και 14-10, αλλά η Τουρκία αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 17-17. Ντέρμπι στην τελική του ευθεία το δεύτερο σετ, με την Τουρκία να προηγείται με 23-21, την Εθνική μας να ισοφαρίζει σε 24-24, αλλά τελικά οι αντίπαλοί της έφτασαν στο 26-24 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ η Εθνική μας κατάφερε να προηγηθεί με 7-5 αλλά στη συνέχεια η Τουρκία έφτιαξε υπέρ της σερί 11-3 για το 16-10, πριν τελικά επικρατήσει με 25-19 για το 2-1. Στη συνέχεια η Τουρκία πήρε το προβάδισμα με 4-2 και 8-6, με την Εθνική να μένει κοντά στο σκορ, αλλα τελικά να χάνει με 25-23, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-19, 25-23