Γενικά

Χάλκινο για το ομαδικό πινγκ πονγκ στους Μεσογειακούς

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική πινγκ πονγκ ανδρών ομαδικού στους Μεσογειακούς Αγώνες της Αλγερίας, αφού νίκησε 3-1 σετ την Ισπανία στον «μικρό» τελικό του τουρνουά.

Μεγάλη επιτυχία για την Εθνική ανδρών πινγκ πονγκ στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 3-1 σετ την Ισπανία στον «μικρό» τελικό του ομαδικού και κατέκτησε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Οι Γιάννης Σγουρόπουλος και Κώστας Κωνσταντινόπουλος αντιμετώπισαν μόνοι τους τούς πρωταθλητές της ιβηρικής χώρας και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ισπανία 3-1:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Αλβάρο Ρόμπλες 3-1
Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος Κάρλος Καμπαλέρο 2-3
Σγουρόπουλος/Κωνσταντινόπουλος-Ρόμπλες/Καμπαλέρο 3-0
Σγουρόπουλος-Καμπαλέρο 3-0

Το απόγευμα της ίδιας μέρας στην τετράδα, η Ελλάδα είχε γνωρίσει την ήττα με 3-1 σετ από την Πορτογαλία, ύστερα από ένα αμφίρροπο ματς.