Γενικά

Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23 ο Αζαμάτ Χοσόνοφ

Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23, το οποίο διεξήχθη στο Βελιγράδι , κατέκτησε ο Αζαμάτ Χοσόνοφ, στην κατηγορία των 125κ.

Δεύτερος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23 ο Αζαμάτ Χοσόνοφ.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ηττήθηκε στον τελικό από τον Αμερικανό Κασιοπί και κρέμασε στο στήθος το ασημέρνιο μετάλλιο.

Ο αγώνας δεν κύλησε ιδανικά για τον Χοσόνοφ όπου φανερά αγχωμένος δεν απέδωσε με βάσει τις ικανότητες του. Ο Αμερικανός αθλητής εκμεταλλεύτηκε το άγχος του Χοσόνοφ και στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής.

Σε κάθε περίπτωση, το ασημένιο μετάλλιο αποτελεί τεράστια επιτυχία, καθώς ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 και συνδύασε την παρουσία του με τη δεύτερη θέση στο βάθρο.

Η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23, καθώς είχε προηγηθεί χρονικά το χρυσό μετάλλιο του Γιώργου Πιλίδη.