Κολύμβηση

Χρυσό από Μπίλα, ασημένιο από Μακρυγιάννη

Ένας καταπληκτικός Μάριος-Στέργιος Μπίλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων του Δουβλίνου.

Εκπληκτικός ο Μάριος-Στέργιος Μπίλας. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 21.83 στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων του Δουβλίνου. Η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου σε έναν χρόνο από σήμερα.

Εκπληκτική εμφάνιση κι από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο στη διοργάνωση. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 25.13 και πήρε τη δεύτερη θέση στην κούρσα, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ έχασε το χρυσό για ένα εκατοστό από τον Βρετανό Ανταμ, ο οποίος τερμάτισε σε 25.12.