Στίβος

Πέμπτη και φαρμακερή για Βάντλεϊχ

Μετά από δύο αργυρά κι ισάριθμα χάλκινα μετάλλια, ο Γιάκουμπ Βάντλειχ κατέκτησε κι ένα χρυσό στον ακοντισμό σε μια μεγάλη διοργάνωση κι αυτό συνέβη στη Ρώμη.

Ο Γιάκουμπ Βάντλεϊχ είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης στον ακοντισμό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ρώμης. Ο Τσέχος πρωταθλητής έριξε βολή στα 88,65 στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια και σημείωσε την κορυφαία φετινή στον κόσμο κι ατομική του επίδοση και κατακτώντας την «παρθενική» του πρωτιά σε μεγάλη διοργάνωση μετά από δύο ασημένια κι ισάριθμα χάλκινα.

Έτσι, «εκθρόνισε» από την κορυφή τον προηγούμενο νικητή, τον Γερμανό Τζούλιαν Βέμπερ, ο οποίος είχε ρίξει 85,94 από την πρώτη του προσπάθεια κι, ενώ ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει, έμεινε στη δεύτερη θέση του βάθρου. Τρίτος ήταν ο Φινλανδός Ολιβερ Χελάντερ με 85,75 και την κορυφαία του φετινή επίδοση.