Γενικά

«Χρυσός» στο Ευρωπαϊκό πάλης ο Κουρουγκλίεβ

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ είναι πρωταθλητής Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης του Ζάγκρεμπ στα 86 κιλά ελευθέρας.

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεφ πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 86 κιλά ελευθέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης του Ζάγκρεμπ και χωρίς να χάσει ούτε έναν τεχνικό πόντο. Ο 31χρονος πρωταθλητής στον μεγάλο τελικό αντιμετώπισε τον Μάιλς Ναζίμ-Αμινέ από το Σαν Μαρίνο, ο οποίος προηγήθηκε μετά από παρατήρηση που δέχτηκε ο Κουρουγκλίεφ. Στη συνέχεια, ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε 2-1 και αναδείχθηκε νικητής με 3-1.

Πριν τον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, ο Κουρουγκλίεβ επικράτησε, κατά σειρά, με τεχνική υπεροχή (11-0) του Ούγγρου Πάτρικ Πουεσπόεκι και του Λετονού Άιβαρς Σαμουσόνοκς (10-0) και 9-0 του Αζέρου Αμπουμπάκρ Αμπακάροφ πριν κερδίσει και τον Σλοβάκο.