Γενικά

Ζίου Ζίτσου: 1η η Ελλάδα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρουμανίας

Για ακόμα μια φορά η Ελλάδα στην κορυφή του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ζίου Ζίτσου U16 U18 U21

Η Ελλάδα κατέκτησε την 1η θέση ανάμεσα σε 29 χώρες και 1.100 συμμετοχές, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου που πραγματοποιήθηκε 4 με 7 Απριλίου στο Πιτέστι της Ρουμανίας. Συνολικά η χώρα μας κατέκτησε 56 μετάλλια, 18 Χρυσά, 9 Ασημένια και 29 Χάλκινα αφήνοντας στην 2η θέση τη Ρουμανία και στην 3η την Ουκρανία.

Η Ελλάδα πέτυχε και κορυφαίες διακρίσεις στα παρακάτω συστήματα:

θέση στο Fighting System

θέση στο Duo Classic System

3η θέση στο Dup Show System

Στην Εθνική ομάδα συμμετείχαν και 13 αθλητές από τον πρωταθλητή σύλλογο Α.Σ. ΛΕΥΚΑΡΟ Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης οι οποίοι κατέκτησαν 5 Χρυσά, 2 Ασημένια και 1 Χάλκινο μετάλλιο