Αγγλία

Τα… ρεκόρ του Μόγες (video)

Σε ένα βίντεο ενάμιση λεπτού συμπυκνώνονται όλα τα… θλιβερά ρεκόρ που έχει η Μαν. Γιουνάιτεντ επί των ημερών του Ντέιβιντ Μόγες.

Σύμφωνοι, κάθε μεταβατική περίοδος είναι δύσκολη, αλλά η Μαν. Γιουνάιτεντ του Ντέιβιντ Μόγες στη μετα-Σερ Άλεξ Φέργκιουσον εποχή το παράκανε.

Η συντριβή με 3-0 από την συμπολίτισσα Σίτι ήταν απλώς ένας ακόμη κρίκος στην αλυσίδα των αρνητικών ρεκόρ ή θλιβερών πρωτιών που έχουν οι πρωταθλητές Αγγλίας επί των ημερών του νέου τους προπονητή.

Στα κατορθώματά του συμπεριλαμβάνονται:

-η πρώτη εντός έδρας ήττα από τη Γουέστ Μπρομ μετά το 1978 (1-2).
-η πρώτη εντός έδρας ήττα από την Έβερτον μετά το 1992 (0-1).
-η πρώτη εντός έδρας ήττα από τη Νιούκαστλ μετά το 1972 (0-1).
-η πρώτη εντός έδρας ήττα στην ιστορία της ομάδας από τη Σουόνσι (1-2).
-οι τρεις σερί ήττες για πρώτη φορά από το 2001.
-η πρώτη ήττα από τη Στόουκ για το πρωτάθλημα μετά το 1984 (1-2).
-η πρώτη φορά που δίνονται τρία πέναλτι σε βάρος της ομάδας στο «Ολντ Τράφορντ» στην ήττα από τη Λίβερπουλ (0-3).
-η συμπλήρωση δέκα ηττών από την ομάδα στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της Premier League.
-οι περισσότερες εντός έδρας ήττες (6) μετά από δώδεκα χρόνια.
-η μόλις μία νίκη απέναντι στις πρώτες εννιά ομάδες του πρωταθλήματος σε μια σεζόν (1-0 επί της Άρσεναλ).
-οι ήττες εντός κι εκτός έδρας από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι μαζί για πρώτη φορά.
-η πρώτη ήττα από ελληνική ομάδα (2-0 από τον Ολυμπιακό).
-η μικρότερη συγκομιδή βαθμών της ομάδας στην ιστορία της στην Premier League.