Τένις

Ήττα στο διπλό για Τσιτσιπά-Περβολαράκη από τους Αυστραλούς, πολύ δύσκολη η πρόκριση στους «4»

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε στο διπλό με 2-1 σετ από την Αυστραλία, η οποία επικράτησε με 2-1 νίκες της Ελλάδας στην 2η ημέρα του ATP Cup. Πολύ δύσκολη η πρόκριση στους «4».

Οι Στέφανος Τσιτσιπάς/ Μιχάλης Περβολαράκης έκαναν καλή εμφάνιση, αλλά ηττήθηκαν στο διπλό με 2-1 σετ από τους εμπειρότερους Πιρς/Σαβίλ και η Αυστραλία επικράτησε με 2-1 της Ελλάδας στην 2η ημέρα του ATP Cup. Το σκορ βρισκόταν στο 1-1 μετά τη νίκη του Τσιτσιπά και την ήττα του Περβολαράκη νωρίτερα.

Οι Πιρς/Σαβίλ επικράτησαν με 6-3, 4-6, 10-5 και τα πάντα για την 1η θέση θα κριθούν πλέον την Πέμπτη (4/2, 08:30) στον αγώνα της Ισπανίας με την Ελλάδα. Η πρόκριση για την ελληνική ομάδα στους «4» δεν έχει χαθεί, αλλά είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί, καθώς θα πρέπει να γίνει αύριο το 3-0 σε νίκες επί της ισπανικής ομάδας, για την οποία η συμμετοχή του Ράφα Ναδάλ είναι ακόμα αμφίβολη.