Europa League Live

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη του Άγιαξ-Ντνίπρο για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League. Βγήκαν τα υπόλοιπα επτά εισιτήρια. Ντιναμό Μόσχας-Νάπολι 0-0 (Τελικό) Ρόμα-Φιορεντίνα 0-3 (Τελικό) Ντιναμό Κιέβου-Έβερτον 5-2 (Τελικό)/Άγιαξ-Ντνίπρο 2-1 στην παράταση (1-0 στην κανονική διάρκεια), Μπεσίκτας-Κλαμπ Μπριζ 1-3 (Τελικό), Ίντερ-Βόλφσμπουργκ 1-2 (Τελικό), Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 2-1 (Τελικό), Τορίνο-Ζενίτ 1-0 (Τελικό).

18:48
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τα ματς των επαναληπτικών για την φάση των «16» του Europa League.
18:50
Η πρώτη σέντρα στα συνολικά οκτώ ματς που συμπεριλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα θα γίνει στις 19.00 στη Μόσχα, στο ματς ανάμεσα στη Ντιναμό και τη Νάπολι.
18:51
Η ιταλική ομάδα έχει ισχυρό προβάδισμα (3-1) απ' το πρώτο ματς, με τους γηπεδούχους να πρέπει να καταβάλουν ισχυρή προσπάθεια για να το ανατρέψουν.
18:52
Αναλυτικά, το σημερινό πρόγραμμα: 19:00 Ντιναμό Μόσχας-Νάπολι (1-3), 20:00 Ντιναμό Κιέβου-Έβερτον (1-2), 20:00 Ρόμα-Φιορεντίνα (1-1), 22:05 Άγιαξ-Ντνίπρο (0-1), 22:05 Μπεσίκτας-Κλαμπ Μπριζ (1-2), 22:05 Ίντερ-Βόλφσμπουργκ (1-3), 22:05 Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ (3-1), 22:05 Τορίνο-Ζενίτ (0-2).
19:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στη Μόσχα
19:09
Με ελαφρά υπεροχή της Ντιναμό, χωρίς όμως να έχει γίνει κάποια αξιόλογη φάση, συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού
19:12
14' Τρομερή ευκαιρία για τη Νάπολι να ανοίξει το σκορ! Μακρινό σουτ του Μέρτενς, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αντούχαρ και βγήκε.
19:16
15'΄Κι άλλο δοκάρι για την Νάπολι! Ο Καγεχόν πλάσαρε από κοντά, η μπάλα «έγλυψε» το δεξί δοκάρι και πέρασε άουτ.
19:18
17' Ο Σαμπά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τη Ντιναμό, όμως το γκολ δεν μέτρησε ως οσφάιντ.
19:22
21' Σαν σε... ριπλέι για τη Ντιναμό! Ο Κοκορίν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Νάπολι με το στήθος, όμως και αυτός υποδείχτηκε -ορθώς- σε θέση οφσάιντ.
19:33
Με τους τρεις Έλληνες να συμμετέχουν κανονικά θα γίνει το ιταλικό ντέρμπι ανάμεσα σε Ρόμα και Φιορεντίνα που θα ξεκινήσει στις 20.00, αφού Τοροσίδης, Χολέμπας και Μανωλάς θα ξεκινήσουν στο βασικό σχήμα των «Ρωμαίων».
19:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο με τη Νάπολι να διατηρεί το προβάδισμα πρόκρισης μετά το 3-1 απ' το πρώτο ματς.
19:46
Στις 20.00 η σέντρα και σε δύο ακόμα ματς (Ντιναμό Κιέβου-Έβερτον και Ρόμα-Φιορεντίνα).
19:48
Με ελαφρύ προβάδισμα ταξίδεψε στο Κίεβο η Έβερτον, μετά τη νίκη (2-1) στο Λονδίνο. Το μεγάλο ιταλικό ντέρμπι όμως θα γίνει στο «Ολίμπικο», όπου Ρόμα και Φιορεντίνα θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους μετά το 1-1 του πρώτου ματς.
20:00
Ξεκίνησαν τα παιχνίδια
20:07
4' Πέναλτι για την Φιορεντίνα!
20:08
Ο Χολέμπας ανέτρεψε τον Φερνάντεζ μέσα στην περιοχή και ο Τούρκος διαιτητής υπέδειξε πέναλτι.
20:09
Ο Ροντρίγκεζ ευστόχησε, όμως ο διαιτητής έδειξε επανάληψη
20:10
Στην δεύτερη προσπάθεια, όμως, ευστόχησε ξανά και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. 0-1 η Φιορεντίνα
20:17
17’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόμα με κεφαλιά του Τοροσίδη, που πέρασε λίγο άουτ
20:19
18' Γκολ για την Φιορεντίνα!Ο Αλόνσο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκορούπσκι -που προσπάθησε να προλάβει την μπάλα από το να βγει κόρνερ- και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0.
20:21
19' Γκολ για την Ντιναμό Κιέβου! Ο Γιαρμολένκο με φοβερή ατομική ενέργεια και τρομερό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Έβερτον.
20:22
22' Τελειώνει την πρόκριση η Φιορεντίνα! Ο Μπασάντα με κεφαλιά που έκανε... ανενόχλητος μετά από εκτέλεση κόρνερ «σκότωσε» τη Νάπολι, για το 3-0.
20:26
24’ Δοκάρι για την Έβερτον! Μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση έχασε ο αγγλικός σύλλογος, με σουτ του Μπάρκλεϊ να σταματάει στο αριστερό δοκάρι.
20:30
29' Ισοφάρισε η Έβερτον! Με σουτ απ' το ημικύκλιο ο Λουκάκου έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σοφκοφσκι για το 1-1 και με το όγδοο τέρμα του είναι πρώτος σκόρερ της φετινής διοργάνωσης.
20:35
35' Γκολ για την Ντιναμό Κιέβου! Οι Ουκρανοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα (2-1) επί της Έβερτον και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτο αγώνα με γκολ του Τεόντοτσουκ.
20:37
37' Γκολ για την Ντιναμό Κιέβου! Δεύτερο γκολ μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε η Ντιναμό επί της Έβερτον, με τον Βελόσο και παίρνει το προβάδισμα πρόκρισης 3-1.
20:46
Στο 0-0 ακόμα η Ντιναμό Μόσχας με τη Νάπολι. Το πρώτο ματς ουσιαστικά δίνει την πρόκριση στους Ιταλούς, με το συνολικό 3-1
20:47
Ημίχρονο στο «Ολίμπικο»: Ρόμα-Φιορεντίνα 0-3 (1-4)
20:49
Ημίχρονο στην Ουκρανία: Ντιναμό Κιέβου-Έβερτον 3-1 (4-3)
20:50
Τελείωσε 0-0 το παιχνίδι στη Μόσχα. Στους «8» του Europa League πέρασε η Νάπολι.
21:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο των ματς
21:05
48' Δοκάρι για τη Φιορεντίνα! Δυναμικά μπήκε παρά το 3-0 η Φιορεντίνα, με τον Σαλάχ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά από ατομική ενέργεια.
21:16
56' Γκολ για την Ντιναμό Κιέβου! Ο Γκιούσεφ έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα της Έβερτον για το 4-1 (5-3 συνολικά) και... αρχίζει να σκέφτεται την κλήρωση για τους «8».
21:32
Στο 75' έφτασαν τα παιχνίδια. Ντιναμό Κιέβου-Έβερτον 4-1 και Ρόμα-Φιορεντίνα 0-3
21:33
Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους «8» για Ντιναμό Κιέβου και Φιορεντίνα.
21:35
78' Δοκάρι για τη Φιορεντίνα με τον Σαλάχ!
21:36
77΄Γκολ για την Ντιναμό Κιέβου! Καταιγισμός γκολ στην Ουκρανία, με τρομερό μακρινό σουτ του Αντούνες για το 5-1 επί της Έβερτον.
21:38
79' Δοκάρι για την Ντιναμό! Ο Γιαρμολένκο έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Έβερτον με δυνατό σουτ.
21:42
83' Γκολ για την Έβερτον! Ο Γιατζέλκα μειώνει σε 5-2.
21:49
Τέλος στο «Ολίμπικο». Η Φιορεντίνα διέλυσε 3-0 τη Ρόμα (1-4 συνολικό) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «8».
21:54
Τέλος και στο Κίεβο. Η Ντιναμό επιβλήθηκε εντυπωσιακά (5-2) της Έβερτον και με συνολικό σκορ 6-4 περιμένει την κλήρωση των προημιτελικών.
21:56
Σε δέκα περίπου λεπτά (22.05) ξεκινούν τα τέσσερα επόμενα παιχνίδια. Άγιαξ-Ντνίπρο (0-1), Μπεσίκτας-Κλαμπ Μπριζ (1-2), Ίντερ-Βόλφσμπουργκ (1-3), Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ (3-1), Τορίνο-Ζενίτ (0-2).
21:57
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
21:57
Άγιαξ (Φ. Ντε Μπερ): Σίλεσεν, Φαν Ράιν, Φέλτμαν, Μποΐλεσεν, Φέργκεβερ, Σινγκράβεν, Κλάασεν, Μπαζόερ, Κίσνα, Μίλικ, Ελ Γκάζι
21:58
Ντνίπρο ( Ιβάνοφ): Μπόικο, Εγίντιο, Ντάγκλας, Λούκεβιτς, Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Μπέζους, Φεντόρτσουκ, Κάλινιτς, Κονοπλιάνκα
21:58
Ίντερ (Μαντσίνι): Καρίθο, Χουάν, Καμπανιάρο, Σαντόν, Ρανόκια, Κόβασιτς, Γκουαρίν, Μεδέλ, Ερνάνες, Παλάθιο, Ικάρντι
21:59
Βόλφσμπουργκ (Χέκινγκ): Μπενάλιο, Κλόζε, Κνόχε, Ροντρίγκες, Καλιγκιούρι, Ντε Μπρούιν, Τρες, Λουίς Γκουστάβο, Γκουιλαβόγκι, Βιεϊρίνια, Ντοστ
22:00
Τορίνο (Βεντούρα): Παντέλι, Μολινάρο, Μαξίμοβιτς, Μορέτι, Γκλικ, Νταρμιάν, Ελ Καντούρι, Φαρνερούντ, Γκάζι, Μάχι Λόπεζ, Κουαλιαρέλα
22:01
Ζενίτ (Βίλας-Μπόας): Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λουίς Νέτο, Σμόλνικοφ, Γκαράϊ, Σάτοφ, Βίτσελ, Ντάνι, Τίμοστσουκ, Χουλκ, Ρονδόν
22:03
Σεβίλλη (Έμερι): Ρίκο, Τρεμουλινάς, Φιγκέιρας, Ντάνιελ Καρίκο, Κολοντζιέτζακ, Παρέχα, Ιμπόρα, Βιτόλο, Αλέιξ Βιντάλ, Εμπιά, Γκαμέιρο
22:04
Βιγιαρεάλ (Κοράλ): Ασένχο, Γκασπάρ, Μουσάτσο, Ρουκάβινα, Μπέιλι, Πίνα, Ντος Σάντος, Τριγκέρος, Κάμπελ, Βιέτο, Ούτσε
22:05
Έναρξη σε όλα τα ματς των 22:05...
22:10
Μπεσίκτας (Μπίλιτς): Ζένγκιν, Οπαρέ, Ουισάλ, Φράνκο, Ραμόν, Σαχάν, Κάβλακ, Αρσλάν, Τόρε, Μπα, Πεκτεμέκ
22:11
Κλαμπ Μπριζ (Πρεντόμ): Ράιαν, Μενιέ, Μετσέλ, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Ιζκιέρδο, Σίμονς, Φόρμερ, Ντε Φο, Ρεφαέλοφ, Ντε Σούτερ
22:28
24' ΓΚΟΛ Η ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ, 0-1 στο Μιλάνο!
22:31
Ο Καλίγκιούρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από ασίστ του Ντε Μπρούνε.
22:46
Μόλις ένα γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα στα πέντε ματς των 22:05 για τους "16" του Europa League. Αυτό της Βόλφσμπουργκ στο Μιλάνο επί της Ίντερ.
22:54
Ημίχρονο στις πέντε αναμετρήσεις των 22:05.
22:55
Μόλις ένα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Αυτό του Καλίγκιούρι στο Ίντερ-Βόλφσμπουργκ 0-1.
22:55
Αναλυτικά: Άγιαξ-Ντνίπρο 0-0 (0-1), Μπεσίκτας-Κλαμπ Μπριζ 0-0 (1-2), Ίντερ-Βόλφσμπουργκ 0-1 (1-3), Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 0-0 (3-1), Τορίνο-Ζενίτ 0-0 (0-2).
22:59
Αυτή τη στιγμή έχουν στα χέρια τους την πρόκριση Ντνίπρο, Κλαμπ Μπριζ, Βόλφσμπουργκ, Σεβίλλη και Ζενίτ.
23:06
Έναρξη β' μέρους στα πέντε ματς.
23:11
48' ΓΚΟΛ Η ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ, 1-0!
23:12
Ο Ραμόν Μότα σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ με δυνατό-φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή. Αν μείνει μέχρι τέλους, η τούρκικη ομάδα θα προκριθεί στην επόμενη φάση.
23:16
23:17
49' Ο Γκλικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζενίτ, αλλά δεν υπάρχει γκολ για την Τορίνο, καθώς υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.
23:20
60' ΓΚΟΛ Ο ΑΓΙΑΞ, 1-0 την Ντνίπρο!
23:21
Ο Μπαζούρ βρέθηκε απέναντι από την αντίπαλη εστία, μετά από αδράνεια της άμυνας της Ντνίπρο και σκόραρε.
23:22
Αν μείνει αυτό το σκορ μέχρι τέλους το ματς θα πάει στην παράταση.
23:24
61' ΓΚΟΛ Η ΜΠΡΙΖ, 1-1 το ματς με τη Βόλφσμπουργκ!
23:25
Ο Ντε Σούτερ το γκολ. Η πρόκριση και πάλι στα χέρια των Βέλγων. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων είχε ισοφαρίσει σε 1-1 και στην πρώτη αναμέτρηση.
23:30
69' ΓΚΟΛ Η ΣΕΒΙΛΛΗ, 1-0 ΤΗ ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ!
23:30
Ο Ιμπόρα σκοράρει μετά από ασίστ του Βιδάλ. Δεν αλλάζει κάτι δραματικά στην υπόθεση πρόκριση. Μίνιμουμ τρία γκολ έψαχναν οι φιλοξενούμενοι, τόσα θέλουν και τώρα. Απλά αν τα πετύχουν τώρα, πράγμα πολύ δύσκολο, καθώς μένουν περίπου 20 λεπτά, η αναμέτρηση θα πάει στην παράταση, ενώ πριν θα έπαιρναν την πρόκριση.
23:32
71' ΓΚΟΛ Η ΙΝΤΕΡ!
23:34
Ο Παλάσιο, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στη Γερμανία, ισοφαρίζει για τους Ιταλούς. Θέλουν δύο γκολ οι "νερατζούρι" για να πάει η αναμέτρηση στην παράταση.
23:34
74' ΓΚΟΛ Η ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ, 1-1!
23:35
Ο Τζιοβάνι Ντος Σάντος ισοφάρισε και οι φιλοξενούμενοι θέλουν δύο τέρματα για την παράταση.
23:39
77' Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Μπέιλι της Βιγιαρεάλ.
23:42
Απίστευτη διπλή απόκρουση του Λοντίγκιν, που στερεί από την Τορίνο το 1-0, το οποίο θα έδινε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
23:43
80' ΓΚΟΛ Η ΜΠΡΙΖ, 1-2!
23:44
Ο Εμπομπό βρέθηκε απέναντι από την αντίπαλη εστία, πέρασε και τον τερματοφύλακα και κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του, που θα πρέπει να δεχθεί τρία τέρματα σε δέκα λεπτά για να αποκλειστεί.
23:45
ΓΚΟΛ Η ΣΕΒΙΛΛΗ, 2-1 ΤΗ ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ!
23:45
Ο Σουάρες στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και φαίνεται ότι η ομάδα του θα νικήσει και στο δεύτερο ματς.
23:51
89' ΓΚΟΛ Η ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ, 1-2 την Ίντερ!
23:52
Ο Μπέντνερ νικάει τον τερματοφύλακα της Ίντερ και κλειδώσει την υπόθεση πρόκριση.
23:53
90' ΓΚΟΛ Η ΤΟΡΙΝΟ, 1-0!
23:54
Οι Ιταλοί θέλουν ακόμη ένα γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση.
23:54
90' ΓΚΟΛ Η ΜΠΡΙΖ, 1-3 μέσα στην Τουρκία!
23:55
Τελικό στο Μιλάνο. Ίντερ-Βόλφσμπουργκ 1-2. Πρόκριση για τη γερμανική ομάδα, που είχε επικρατήσει 3-1 στο πρώτο ματς.
23:56
Παράταση στο Άγιαξ-Ντντίπρο 1-0.
23:57
90+2' Με δέκα παίκτες θα ολοκληρώσει η Μπεσίκτας, καθώς δέχθηκε κόκκινη ο Σαχάν.
23:58
Εκτός από το παιχνίδι στην Ολλανδία, ζεστό παραμένει το ενδιαφέρον και στην Ιταλία. Η Τορίνο πιέζει πολύ τη Ζενίτ, προσπαθώντας να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.
23:59
Τέλος και στην Ισπανία. Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 2-1. Πρόκριση για τους κατόχους του Κυπέλλου, που είχαν επικρατήσει και στο πρώτο ματς (3-1).
00:00
Τέλος και στην Ιταλία. Η Ζενίτ πήρε την πρόκριση αν και έχασε με 1-0, καθώς είχε νικήσει με 2-0 την περασμένη εβδομάδα.
00:02
Τέλος στην Τουρκία. Μπεσίκτας-Κλαμπ Μπριζ 1-3. Πρόκριση για τους Βέλγους, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ και στα δύο παιχνίδια με τους Τούρκους, αλλά έχασαν 2-1 στο πρώτο και 3-1 στο δεύτερο.
00:04
Συνοπτικά Ζενίτ, Σεβίλλη, Βόλφσμπουργκ, Κλαμπ Μπριζ πήραν την πρόκριση, ακολουθώντας τον δρόμο των Νάπολι, Ντιναμό Κιέβου και Φιορεντίνα, που είχαν σφραγίσει λίγο νωρίτερα τα εισιτήρια για τα προημιτελικά.
00:04
Οπότε αναμένουμε την έκβαση στο ζευγάρι Άγιαξ-Ντνίπρο που έχει πάει στην παράταση.
00:04
97' ΓΚΟΛ Η ΝΤΝΙΠΡΟ, 1-1!
00:05
Αυτό το σκορ στέλνει τους Ουκρανούς στην επόμενη φάση. Θα πρέπει να δεχθούν δύο γκολ για να αποκλειστούν.
00:06
Ο Κονοπλιάνκα το "χρυσό" γκολ.
00:28
117' ΓΚΟΛ Ο ΑΓΙΑΞ, 2-1 ΤΗΝ ΝΤΝΙΠΡΟ!
00:29
Ένα γκολ θέλει για την πρόκριση ο "Αίαντας"
00:30
Ο Φαν Ντε Χόορν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ουκρανών, ύστερα από δοκάρι του Κλάασεν μετά από κεφαλιά, ενώ ακολούθησε φάση διαρκείας στα καρέ των Ουκρανών.
00:35
Τέλος στην Ολλανδία μετά από δραματικό φινάλε. Η Ντνίπρο πήρε την πρόκριση, αν και έχασε με 2-1 στην παράταση, καθώς είχε νικήσει με 1-0 στην Ουκρανία. Ο Φαν Ντερ Χόορν αντίκρισε την κόκκινη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.