Ηρακλής Ψαχνών-ΑΕΚ 1-3

Δύο γκολ του Αραβίδη (42', 66') και ένα του Ζόριτς (56'), αλλά και μια απόκρουση πέναλτι του Ανέστη σε εκτέλεση του Ραντί οδήγησαν την ΑΕΚ σε νίκη επί του Ηρακλή Ψαχνών. Μείωσε ο Πατσατζόγλου για τους γηπεδούχους στο 80ο λεπτό.

17:35
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ηρακλής Ψαχνών-ΑΕΚ, για την 23η αγωνιστική της Football League.
17:38
Αυτή είναι η τρίτη φορά που οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στην τρέχουσα σεζόν. Η πρώτη ήταν στις 29 Οκτωβρίου στο ΟΑΚΑ για το Κύπελλο, όταν και η Ένωση επικράτησε 3-0, ενώ στις 21 Δεκεμβρίου η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα νίκησε με 5-1, πάλι στο γήπεδο της.
17:42
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
17:43
Ηρακλής Ψαχνών (Φυντάνης): Μανιάτης, Μπακομήτος, Ραπτάκης, Χικαλιάς, Τσούπρος, Πατσατζόγλου, Τσιμόρτζι, Τσεβάς, Παληγιώργος, Ιβαούγκα, Νικολίτσης.
17:43
Στον πάγκο των γηπεδούχων οι Μελισσάς, Πολίτης, Μαναρίτσας, Παλαιολόγος, Ιβκοβιτς,Καρντόσο και Κασούτικ.
17:44
ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Ζόριτς, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Αραβίδης
17:45
Στον πάγκο των "κιτρινόμαυρων" βρίσκονται οι Βούρας, Γροντής, Ντούνης, Ρόβας, Σαρρής, Κρισάντους και Φαγέ
17:49
Οπότε αντι-Μάνταλος θα είναι και πάλι ο Ντάρκο Ζόριτς. Εκτός αποστολής έμειναν την τελευταία στιγμή οι Τζανετόπουλος, Ντακόλ. Στον πάγκο ο Κρισάντους.
17:54
Η ΑΕΚ με νίκη σήμερα ξεφεύγει με 14 βαθμούς από την Παναχαϊκη, η οποία έμεινε χθες στο 0-0 με τον Παναγιάλειο και έχει 45 βαθμούς. Στην 10η θέση με 19 είναι ο Ηρακλής Ψαχνών.
17:59
Στους γηπεδούχους αγωνίζεται και ο δανεικός από την ΑΕΚ, Βασίλης Τσεβάς, αλλά και ο πρώην αμυντικός της Ένωσης, Κώστας Τσούμπρος.
17:59
Έναρξη στο ματς!
18:09
Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας από την αρχή του ματς, αλλά δεν έχει καταφέρει ακόμη να φτιάξει κάποια ευκαιρία για γκολ, ενώ ο Ηρακλής Ψαχνών την περιμένει στην άμυνα του.
18:11
Όπως αναμενόταν ο Μπαρμπόσα κινείται αριστερά και ο Ζόριτς πίσω από τον Αραβίδη, που επέστρεψε στην κορυφή της επίθεσης με τον Κρισάντους να βρίσκεται στον πάγκο.
18:14
14' Μακρινό σουτ του Μπαρμπόσα, η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από την εστία του Μανιάτη.
18:16
18' Κοντά στο 0-1 η ΑΕΚ!
18:17
Σέντρα του Αραβίδη από τα δεξιά, ο Μπαρμπόσα έκανε σκαστή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μανιάτη.
18:24
24' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την αντίπαλη εστία.
18:25
24' Απειλεί και πάλι η ΑΕΚ. Ο Αραβίδης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε διαγώνιο σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας.
18:26
Έχει ανεβάσει πολύ την απόδοση της στα τελευταία περίπου 10 λεπτά η ΑΕΚ και πιέζει αρκετά τον Ηρακλή Ψαχνών.
18:27
Η κατοχή της μπάλας είναι 78%-22% υπέρ της.
18:27
28' Μακρινό σουτ του Πλατέλλα, δεν ανησυχεί ο Μανιάτης.
18:30
30' Κίτρινη κάρτα στον Ζόριτς για "θέατρο" μετά από πρώτη εντός της αντίπαλης περιοχής.
18:31
32' Επικίνδυνη φάση από πλευράς Ηρακλή Ψαχνών. Ο Τσιμόρτζι μπήκε στην περιοχή, αλλά η σέντρα του πέρασε ανεκμετάλλευτη.
18:35
35' Σέντρα του Ανάκογλου από τα δεξιά, αδύναμη κεφαλιά του Αραβίδη από πολύ καλή θέση, αλλά και υπό πίεση, η μπάλα δεν έφθασε καν στην εστία.
18:36
36' Κι άλλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας έκανε τη γνωστή του κίνηση και σούταρε με το αριστερό από τα δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.
18:38
39' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης τη σέντρα, Ζόριτς την κεφαλιά η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Μανιάτη.
18:41
42' ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ, 0-1!
18:43
Ωραία σέντρα του Σοϊλέδη από τα αριστερά, ο Αραβίδης νίκησε αρχικά την αντίπαλη άμυνα με τον άλμα του και τον Μανιάτη με την κεφαλιά του, καθώς με την τροχιά που πήρε η μπάλα "κρέμασε" τον αντίπαλο πορτιέρο.
18:45
45' Εξαιρετικό σουτ του Σικαλιά, η μπάλα κατευθύνθηκε με μεγάλη ταχύτητα προς την εστία του Ανέστη, αλλά έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο της ΑΕΚ και κούνησε λίγο τα δίχτυα.
18:46
Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Ηρακλής Ψαχνών-ΑΕΚ 0-1, χάρη σε τέρμα του Αραβίδη στο 42ο λεπτό.
19:00
Έναρξη δεύτερου μέρους!
19:03
49' Ωραία προσπάθεια και καλό γύρισμα του Μπαρμπόσα από τα αριστερά, αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτολυν οι συμπαίκτες του που ήταν εντός της περιοχής.
19:04
51' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΨΑΧΝΩΝ!
19:06
Λάθος γύρισμα του Κολοβέτσιου. O Ράντι μπήκε στην περιοχή και τον ανέτρεψε ο Ανέστης, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
19:06
Μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έχει ματώσει στο πρόσωπο.
19:07
Αλλάζει και φανέλα ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.
19:07
Ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι θα το εκτελέσει κιόλας
19:08
54' Απέκρουσε ο Ανέστης!
19:08
Ο Ράντι το εκτέλεσε, όμως ο Ανέστης έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
19:09
56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 0-2!
19:11
Σέντρα του Σοϊλέδη από τα αριστερά, ο Ζόριτς στην πορεία της μπάλας, στέλνοντας της με το πόδι στα δίχτυα του Μανιάτη.
19:11
Δεύτερη ασίστ στο ματς για τον Σοϊλέδη.
19:18
64' Κερδισμένο φάουλ για την ΑΕΚ από τα αριστερά και σε πολύ καλό σημείο.
19:18
Έχει ματώσει και πάλι ο Ανέστης.
19:19
66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 0-3!
19:20
Ο Αραβίδης εκτέλεσε το φόυλ και νίκησε τον Μανιάτη, που δεν αντέδρασε καλά.
19:22
69' Αλλαγή για τον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Πολίτης στη θέση του Τσεβά.
19:22
69' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Κρισάντους στη θέση του Πλατέλλα.
19:24
ΓΚΟΛ Ο Ηρακλής Ψαχνών, μειώνει σε 3-1!
19:24
Ο Βασίλης Πατσατζόγλου έπιασε πολύ δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Ανέστη.
19:27
73' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γροντής στη θέση του Ζόριτς.
19:28
74' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κολοβέτσιος έπιασε το γυριστό και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
19:29
74' Αλλαγή για τον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Ίβκοβιτς στη θέση του Παληγεώργου.
19:33
80' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:33
Σέντρα του Μπαρμπόσα, προβολή του Αραβίδη και η μπάλα με τη συμβολή του Μανιάτη κατέληξε στο δοκάρι.
19:36
82' Ωραία κίνηση του Πολίτη, που ξέφυγε από δύο παίκτες της ΑΕΚ και έπιασε ωραίο σουτ, αλλά έδιωξε ο Ανέστης.
19:37
84' Αλλαγή για τον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Καρντόσο στη θέση του Ράντι.
19:38
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φαγέ στη θέση του Γιόχανσον.