Ολυμπιακός-Κέρκυρα 3-0

Με γκολ των Τσόρι (9'), Μποτία (26') και Χάρα (48'), ο Ολυμπιακός προηγείται 3-0 της Κέρκυρας στο "Καραϊσκάκη". Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

16:38
Καλησπέρα σε όλους, σε λίγη ώρα Ολυμπιακός και Κέρκυρα θα αναμετρηθούν στο "Καραϊσκάκη", στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής.
16:38
Με "αέρα" έξι βαθμών και ματς λιγότερο οι Πειραιώτες έχουν "κλειδώσει" τον 42ο τίτλο της ιστορίας τους.
16:42
Σε ασφαλή θέση για την παραμονή οι Φαίακες που ήδη έχουν συγκεντρώσει 40 βαθμούς και βρίσκονται στην 9η θέση.
16:45
Μόλις πέντε αναμετρήσεις (αρχής γενομένης από το 2004) περιλαμβάνει η προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στο Φάληρο.
16:45
17/11/2012 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 2-0 08/04/2012 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 0-1 11/09/2010 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 2-0 22/04/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 3-1 29/12/2004 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 3-0
16:47
Στο σημερινό παιχνίδι δίνεται η ευκαιρία στον Περέιρα να δοκιμάσει σχήμα με Τσόρι και Φορτούνη από την αρχή μαζί.
16:49
Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Σιόβας, Μποτία, Ελαμπντελαουϊ, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Τσόρι, Ντοσεβί, Φορτούνης, Χάρα.
16:49
Κάτω από τα δοκάρια παραμένει ο Ρομπέρτο, αριστερά στην άμυνα ο Μαζουακού, δεξιά επιστρέφει ο Ελαμπντελαουΐ (αντί του Σαλίνο) ενώ διατηρείται το δίδυμο των στόπερ με τους Σιόβα και Μποτία.
16:50
Στα χαφ βασικός ξεκινά ο Εντινγκά που έκανε πολύ καλό παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης (στον πάγκο ο Κασάμι), μαζί με τον Μιλιβόγεβιτς.
16:52
Μπροστά τους θα βρίσκονται οι Τσόρι, Φορτούνης (ένας εκ των δύο, θα κινείται στα πλάγια), Ντοσεβί και ο Χάρα στην κορυφή της επίθεσης.
16:56
Στον πάγκο: Γιαννιώτης, Αυλωνίτης, Σαλίνο, Κασάμι, Αφελάι, Μπενίτες, Μήτρογλου.
16:58
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Μανωλάς, Βενέτης, Γκόμες, Καρντόζο, Μαρκόφσκι, Κρητικός, Κοντός, Σιοντής, Ταβάρες, Λεάλ.
17:00
Στον πάγκο: Σέτκους, Παρασκευαΐδης, Καϊκούτ, Χαβίτο, Μεντής, Μακρίδης, Γεωργακόπουλος.
17:06
Αρκετές απουσίες για τους φιλοξενούμενους, πιο σημαντικές για τους "ερυθρόλευκους" εκείνες των Μανιάτη και Ντουρμάζ.
17:07
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, θα επιστρέφουν σε περίπου δέκα λεπτά για την σέντρα. Σταμάτησε και η βροχή.
17:16
1' Έναρξη του αγώνα.
17:18
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κουκουλάκης του συνδέσμου Ρεθύμνου. Βοηθοί του οι Βλάσσης (Λασιθίου), Ποντίκης (Πρέβεζας) και τέταρτος ο Λαμπρόπουλος (Ηλείας).
17:22
5' Ο Κουτζαβασίλης βγάζει με δυσκολία το δυνατό σουτ του Τσόρι.
17:24
8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0!
17:25
Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσόρι! Το φαλτσαριστό χτύπημα του Αργεντινού πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στα δίχτυα.
17:29
Το τέταρτο διαδοχικό του γκολ, φτάνοντας τα 11 στη Σούπερ Λίγκα.
17:31
12' Νέα καλή στιγμή. Ο Εντινγκά πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Χάρα τη δεύτερη, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
17:32
Επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού, με την Κέρκυρα κλεισμένη πίσω να τον περιμένει.
17:35
19' Προσωπική ενέργεια του Φορτούνη, που βρήκε χώρο κι έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
17:38
65%-35% υπέρ του Ολυμπιακού το ποσοστό κατοχής της μπάλας.
17:41
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0!
17:43
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσόρι και κεφαλιά του Σιόβα στο οριζόντιο δοκάρι, ο Μποτία με κοντινό πλασέ διεύρυνε το προβάδισμα των "ερυθρολεύκων".
17:49
33' Σε ετοιμότητα ο Κουτζαβασίλης στο σουτ του Τσόρι.
17:51
13 τελικές προσπάθειες (6 στην εστία) για τον Ολυμπιακό. Καμια έως τώρα για την Κέρκυρα.
17:52
36' Ο Φορτούνης έπαιξε ωραία το ένα δύο με τον Χάρα, ο Έλληνας μέσος βρέθηκε στην περιοχή, έκανε την προσποίηση, αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυνόμενο.
17:53
17:55
39' Ο Ντοσεβί έβγαλε κάθετη για τον Τσόρι που κατέβασε υπέροχα την μπάλα και πλάσαρε στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και έτσι δεν μέτρησε το τέρμα που πέτυχε.
17:57
40' Χαμένη ευκαιρία. Ο Χάρα από πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
17:59
43' Το καλοχτυπημένο φάουλ του Λεάλ έφυγε άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι με τον Ρομπέρτο να ελέγχει την πορεία της μπάλας.
17:59
Αυτή καταγράφεται ως η πρώτη τελική της Κέρκυρας στο ματς.
18:01
45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
18:02
Καθολική υπεροχή, επιθετικό παιχνίδι, χορταστικό θέαμα και προβάδισμα 2-0 για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Κέρκυρα. Τσόρι (9') και Μποτία (26') οι σκόρερ των Πειραιωτών, για τους οποίους δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Αργεντινού.
18:18
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:19
46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Αφελάι πέρασε στη θέση του Μποτία.
18:19
Μετατοπίζεται στο κέντρο της άμυνας ο Μιλιβόγεβιτς.
18:19
46' Αλλαγή και για την Κέρκυρα: Ο Γεωργακόπουλος αντικατέστησε τον Φάμπιο.
18:20
48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0!
18:20
Ο Τσόρι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χάρα με γυριστή κεφαλιά άνοιξε λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα.
18:26
55' Η εκτέλεση φάουλ του Λεάλ κατέληξε άουτ.
18:28
55' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μήτρογλου πέρασε στη θέση του Ντοσεβί.
18:33
62' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός: Ο Τσόρι δέχεται το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας και αφήνει την θέση του στον Μπενίτες.
18:34
62' Άστοχο σουτ από τον Εντινγκά.
18:42
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Ο Ολυμπιακός καθάρισε μέχρι το 3-0, προσφέροντας πολύ όμορφο θέαμα στον κόσμο του.
18:42
70' Το σουτ του Μπενίτες κατέληξε άουτ.
18:42
71' Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Καϊκούτ πέρασε στη θέση του Λεάλ.
18:45
73' Αδύναμο σουτ του Γεωργακόπουλου από πλάγια θέση στην περιοχή, δεν ανησυχεί ο Ρομπέρτο.
18:45
22-3 οι τελικές προσπάθειες στον αγώνα.
18:46
Ισορρόπησε η κατοχή της μπάλας στο δεύτερο μέρος. 57%-43% για τον Ολυμπιακό που παίζει στο ρελαντί στα τελευταία λεπτά.
18:49
75' Επέμβαση του Κουτζαβασίλη στο σουτ του Μπενίτες.
18:50
79' Τελευταία αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Μεντής πέρασε στη θέση του Καρντόζο.
19:00
84' Στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μαρκόφσκι, ο Ρομπέρτο κέρδισε φάουλ από τον Καϊκούτ.
19:02
90' Άστοχο σουτ από τον Αφελάι.
19:02
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:03
90+1' Δοκάρι για την Κέρκυρα, από το σουτ του Γκόμες!
19:05
90+2' Λήξη της αναμέτρησης.