Γιουβέντους - Μπαρτσελόνα

Αφεντικά στις χώρες τους αλλά η Ευρώπη χωράει μόνο μία. Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα κοντράρονται στον μεγάλο τελικό του Champions League στο Βερολίνο και sport-fm.gr σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM σε περιγραφή Χρήστου Σωτηρακόπουλου.

19:57
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον μεγάλο τελικό του Champions League.
19:58
Γιουβέντους εναντίον Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο σε λίγη ώρα (21.45)
20:02
Και οι δύο ομάδες είναι τα απόλυτα αφεντικά στις χώρες τους φέτος, έχοντας κάνει το ντάμπλ, ωστόσο, μόνο μία θα μπορέσει να πανηγυρίσει τρεμπλ!
20:03
Δύο κατακτήσεις μετρούν οι «μπιανκονέρι», τέσσερις οι «μπαλουγκράνα».
20:05
Εδώ μπορείτε να δείτε ό,τι θέλετε να ξέρετε τόσο για την Γιουβέντους όσο και για την Μπαρτσελόνα.
20:12
Κατάμεστο, όπως άλλωστε αναμενόταν, θα είναι απόψε το Ολυμπιακό Στάδιο στο Βερολίνο. Δείτε εδώ την ατμόσφαιρα που επικρατεί έξω από το γήπεδο λίγο πριν το μεγάλο ματς.
20:13
Συμπατριώτες, καλά φιλαράκια από την εθνική Αργεντινής, όμως για τουλάχιστον 90λεπτά απόψε θα είναι εχθροί. Εικόνα live21960207/105052.jpg
20:15
Μόλις έφτασε στο γήπεδο η αποστολή της Μπαρτσελόνα, ακολουθεί και αυτή της Γιουβέντους σε μερικά λεπτά.
20:17
Έτσι, το μόνο που απομένει είναι να μάθουμε και τις επίσημες ενδεκάδες, ώστε ο καθένας να κάνει με μεγαλύτερη ασφάλεια τις εκτιμήσεις του.
20:19
20:21
20:24
20:29
Οι «εκλεκτοί» του Λουίς Ενρίκε: Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ράκιτιτς, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες
20:30
20:31
Οι 11 του Μάσιμο Αλέγκρι: Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Εβρά, Μαρκίσιο, Πίρλο, Πογκμπά, Βιδάλ, Τέβες, Μοράτα
20:32
20:43
Τάκης Λεμονής ΤΩΡΑ στον ΣΠΟΡ FM 94.6: Το παιχνίδι πηγαίνει και στους δύο. Ο τρόπος που θα επιχειρήσει να παίξει η Γιουβέντους θα μοιάζει με αυτόν στο «Μπερναμπέου», δηλαδή όχι μαζική άμυνα. Έχει πλεονέκτημα η Γιουβέντους σε ανοιχτό γήπεδο κι αν οι συνθήκες το επιτρέψουν θα δημιουργήσει προβλήματα στην Μπαρτσελόνα.
20:44
Τάκης Λεμονής ΤΩΡΑ στον ΣΠΟΡ FM 94.6: «Οι στημένες φάσεις και οι μεγάλες προσωπικότητες που υπάρχουν στις δύο ομάδες θα κρίνουν το ματς. Το προβάδισμα που δίνεται στην Μπαρτσελόνα είναι δικαιολογημένο. Η επιθετική τριάδα συνεργάζεται άψογα. Μου κάνει εντύπωση ο αλτρουισμός ανάμεσά τους (Μέσι-Νεϊμάρ-Σουάρες)».
20:47
Τάκης Λεμονής ΤΩΡΑ στον ΣΠΟΡ FM 94.6: «Μπορείς να βρεις κάποια τρικ για να αντιμετωπίσεις την Μπαρτσελόνα. Δεν πρέπει να παραβλέπουμε και τους υπόλοιπους παίκτες εκτός της επιθετικής τριάδας. Δεν γίνεται να αφήσεις ούτε μισό μέτρο ανεκμετάλλευτο στο γήπεδο. Είναι δύσκολο να μην σκοράρει η Μπαρτσελόνα».
20:48
Τάκης Λεμονής ΤΩΡΑ στον ΣΠΟΡ FM 94.6: «Το πάθος των παικτών της Γιουβέντους, τα μαρκαρίσματα δείχνουν ένα ιδιαίτερο στυλ αλλά δεν θα προσπαθήσει να χαλάσει το παιχνίδι»
20:48
Τάκης Λεμονής ΤΩΡΑ στον ΣΠΟΡ FM 94.6: «Ο Βιδάλ θα είναι το κλειδί της Γιουβέντους»
20:51
20:57
Αντιμέτωπη με την κακοδαιμονία η Γιουβέντους. Μαζί με την Μπάγερν είναι οι ομάδες με τους περισσότερους χαμένους τελικούς (5).
20:58
Τσάβι, Μέσι και Ινιέστα θέλουν σήμερα να φτάσουν τα τέσσερα τρόπαια. Η αλήθεια είναι πως είναι φαβορί, όμως ο Μπουφόν που δεν έχει κανένα νομίζετε πως θα πέσει αμαχητί;
21:03
Συνδετικός κρίκος για τις δύο ομάδες, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο είναι ο... Ιβάν Ράκιτιτς. Ο Κροάτης κατέκτησε πέρσι το Europa League με την Σεβίλλη (κόντρα στην Μπενφίκα) στο γήπεδο της Γιουβέντους.
21:12
Αυτή την στιγμή μπαίνει για ζέσταμα η Μπαρτσελόνα, στο πόδι οι οπαδοί της.
21:15
21:18
21:26
21:27
21:36
Αυτή την ώρα βρίσκεται σε εξέλιξη η τελετή πριν την σέντρα της μεγάλης βραδιάς.
21:40
21:42
21:43
Βγαίνουν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο
21:46
Στο κορεό τους οι οπαδοί της Γιουβέντους... αγγίζουν το τρόπαιο!
21:48
1' Έναρξη της αναμέτρησης
21:51
Σταθερή αξία οι οπαδοί της Μπάρτσα
21:51
4' ΓΚΟΛ 1-0 η Μπαρτσελόνα!
21:52
Έκρυψαν την μπάλα οι μπλαουγκράνα, Νεϊμάρ στον Ινιέστα που δίνει "πάρε βάλε" πάσα στον Ράκιτιτς και αυτός δεν αστοχεί και πλασάρει εύκολα.
21:56
8' Καλή στιγμή για την Γιουβέντους. Ο Μοράτα αδειάζει τον Μαστσεράνο, ανοίγει στον Βιδάλ, αλλά το σουτ του Χιλιανού φεύγει πάνω απ' την εστία του Τερ Στέγκεν.
21:57
9' Απάντηση για την Μπαρτσελόνα. Ωραίο σουτ του Νεϊμάρ, ελάχιστα άουτ η μπάλα, που έγλυψε το δοκάρι του Μπουφόν.
21:58
11' Κίτρινη κάρτα στον Βιδάλ για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπουσκέτς
22:01
13' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Μπαλιά-φαρμάκι του Μέσι, ο Νεϊμάρ κινείται στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν προλαβαίνει να πιάσει την προβολή.
22:02
14' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουφόν διώχνει με μεγάλη δυσκολία και ανάποδη κίνηση κοντινό σουτ του Ντάνι Άλβες.
22:04
16' Νέα φάση για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς εκτελεί συρτά κόρνερ, ο Άλμπα πιάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
22:04
22:10
23' Η Γιουβέντους προσπαθεί να ανεβάσει τις γραμμές της, η Μπαρτσελόνα ελέγχει τον ρυθμό.
22:11
24' Απειλεί η Γιουβέντους. Ατομική ενέργεια του Τέβες,κάνει σέντρα σουτ και μπάλα φεύγει άουτ.
22:12
24' Νέα τελική για την Γιουβέντους. Καλό πρέσινγκ της Γιούβε, η μπάλα φτάνει στον Μοράτα, κάνει με την μία το πλασέ και την βλέπει να φεύγει δίπλα απ' την εστία.
22:13
25' Καλή φάση για την Γιουβέντους. Ο Μαρκίσιο βλέπει την μπάλα να του στρώνεται κάνει ένα σουτ-βολίδα έξω απ' την περιοχή, το οποίο φεύγει λίγο άουτ.
22:15
27' Κακό σουτ του Νεϊμάρ, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Μπουφόν.
22:24
34' Η Γιουβέντους διαμαρτύρεται για πέναλτι. Ο Τσακίρ δείχνει σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού ο Άλμπα δεν έχει κάνει τίποτα στον Πογκμπά.
22:27
39' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Εξαιρετικό τελείωμα του Σουάρες, με το εξωτερικό, η μπάλα δίπλα απ' το δοκάρι του Μπουφόν.
22:28
40' Νέα φάση για την Μπάρτσα. Σουτ του Σουάρες από το ύψος της περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Μπουφόν.
22:29
41' Κίτρινη κάρτα στον Πογκμπά για μαρκάρισμα στον Μέσι.
22:32
45' Σουτ του Μαρκίσιο, λίγο έξω απ' την περιοχή, ο Τερ Στέγκεν μπλοκάρει.
22:33
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
22:34
Το γκολ του Ράκιτιτς από το 4ο λεπτό, έχει βάλει την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ 1-0 απέναντι στην Γιουβέντους.
22:50
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:54
48΄ Μεγάλη φάση για την Μπαρτσελόνα. Αντεπίθεση για τους Καταλανούς, ο Ράκιτιτς ανοίγει στον Σουάρες, που κάνει το σουτ και ο Μπουφόν διώχνει σε κόρνερ.
22:54
49' Κι' άλλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σουτ του Σουάρες μέσα απ' την περιοχή, η μπάλα πάνω απ' την εστία.
22:56
51' Νέα φάση για την Μπαρτσελόνα. Μέσι, Νεϊμάρ και Σουάρες αλλάζουν εκπληκτικά την μπάλα, ο Αργεντινός κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει άουτ.
22:59
55' ΓΚΟΛ 1-1 η Γιουβέντους!
23:00
Ωραίο γύρισμα του Λιχτστάινερ στον Τέβες, που κάνει το σουτ, ο Τερ Στέγκεν διώχνει δύσκολα και ο Μοράτα αμαρκάριστος πλασάρει για την ισοφάριση
23:03
58' Γέμισμα του Πίρλο στην περιοχή, ο Μοράτα παίρνει την κεφαλιά, η οποία δεν ανησυχεί τον Τερ Στέγκεν.
23:06
62' Έχει ανοίξει το παιχνίδι μετά το 1-1, η Γιουβέντους δεν συμβιβάζεται και ζορίζει την Μπαρτσελόνα, που ψάχνει τις αντεπιθέσεις.
23:08
63' Ευκαιρία για την Γιουβέντους. Ο Μαρκίσιο στρώνει στον Τέβες, που δεν πιάνει καλά το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα φεύγει πάνω απ' την εστία του Τερ Στέγκεν.
23:10
65' Νέα τελική για την Γιουβέντους. Σουτ του Πογκμπά έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν.
23:13
68' ΓΚΟΛ 2-1 η Μπαρτσελόνα!
23:14
Ατομική ενέργεια του Μέσι κάνει δυνατό σουτ, ο Μπουφόν δεν διώχνει σωστά και ο Σουάρες παίρνει το ριμπάουντ και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.
23:15
69' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρες για μαρκάρισμα στον Μπονούτσι
23:16
71' Ακυρώνεται γκολ της Μπαρτσελόνα!
23:17
Ο Νεϊμάρ παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει και στο δεξί του χέρι αλλάζει ελαφρώς πορεία και καταλήγει στα δίχτυα. Σωστή απόφαση του Τσακίρ.
23:20
75' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Πίρλο εκτελεί κόρνερ, ο Τερ Στέγκεν διώχνει με γροθιές πάνω στον Ντάνι Άλβες και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
23:22
77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι, η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.
23:22
77' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι αντί του Ινιέστα.
23:24
79' Ευκαιρία για την Γιουβέντους. Ωραία εκτέλεση κόρνερ του Πίρλο, ο Τερ Στέγκεν δεν βγαίνει σωστά αλλά η κεφαλιά του Πογκμπά φεύγει άουτ.
23:24
79' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Περέιρα αντί του Βιδάλ.
23:27
82' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Πικέ, που γύρισε όμορφα αλλά το σουτ έφυγε πάνω απ' την εστία.
23:29
85' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Γιορέντε στη θέση του Μοράτα.
23:32
87' Μεγάλη στιγμή για την Γιουβέντους. Ο Γιορέντε ανοίγει στον Τέβες, που δεν προλαβαίνει να κάνει το σουτ και μαζεύει ο Τερ Στέγκεν.
23:34
89' Αναγκαστική αλλαγή για την Γιουβέντους. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Εβρά, στην θέση του ο Κομάν.
23:34
90' Σουτ του Μαρκίσιο έξω απ' την περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Τερ Στέγκεν.
23:35
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
23:36
90+1΄ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ αντί του Ράκιτιτς.
23:37
90+2' Ατομική ενέργεια και σουτ του Τέβες, μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν.
23:40
90+4' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Αποχωρεί ο Σουάρες, στην θέση του ο Πέδρο.
23:42
90+7' ΓΚΟΛ 3-1 η Μπαρτσελόνα!
23:43
Η Γιουβέντους ήταν στην επίθεση, οι Καταλανοί έβγαλαν την κόντρα με τον Πέδρο να σερβίρει στον Νεϊμάρ και αυτός να τελειώνει το ματς.
23:43
Τέλος της αναμέτρησης
23:44
Η Μπαρτσελόνα επικρατεί 3-1 της Γιουβέντους και κατακτά το Τσάμπιονς Λιγκ!
23:44
Τα γκολ των Ράκιτιτς, Σουάρες και Νεϊμάρ χάρισαν τον πέμπτο τίτλο στους "μπλαουγκράνα"