Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr το φιλικό της Εθνικής κόντρα στην Πολωνία στο Γκντανσκ. Ραδιοφωνική περιγραφή από τον ΣΠΟΡ FM 94.6.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό της Εθνικής στην έδρα της Πολωνίας.
Πιθανότατα κατάμεστο θα είναι το γήπεδο με σχεδόν 43.000 Πολωνούς να γεμίζουν τις κερκίδες.
Έξτρα κίνητρο για τους Πολωνούς αποτελεί το γεγονός πως το αντιπροσωπευτικό τους συγκρότημα πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία μέχρι στιγμής στα προκριματικά του Euro 2016.
21:23
Αντίθετα, η Εθνική μας βίωσε ακόμη μία τραγωδία το περασμένο Σάββατο κόντρα στα Νησιά Φερόε.
21:25
Μάλιστα κινδυνεύει να "κλείσει" έναν χρόνο χωρίς νίκη, καθώς αγνοεί την χαρά της από την επικράτηση (2-1) κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.
21:26
Ο απολογισμός είναι 5 ήττες και 3 ισοπαλίες (συμπεριλαμβάνεται και ο αποκλεισμός στα πέναλτι κόντρα στην Κόστα Ρίκα και το φιλικό με την Σερβία)
21:27
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
21:27
Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα): Μπόρουτς,Τσιόνεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Κομορόφσκι, Μπόρουσιουκ, Λινάτι, Ζιελίνσκι, Γκροσίτσκι, Μπλαστσικόβσκι, Μίλικ.
21:28
Ελλάδα (Σέρχιο Μαρκαριάν): Καπίνο, Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Βύντρα, Κατσουράνης, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Φούντας, Νίνης, Καρέλης
21:39
Oι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει εδώ και λίγη ώρα το ζέσταμά τους και σε μερικά λεπτά επιστρέφουν για την σέντρα.
21:44
Οι παίκτες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και τώρα ακούγονται οι δύο Εθνικοί Ύμνοι.
21:46
1' Σέντρα στο ματς
21:50
5' Ελαφρώς πιο δραστήριοι στο ξεκίνημα οι Πολωνοί, χωρίς όμως να απειλούν τον Καπίνο.
21:54
9' Πρώτη τελική για την Εθνική. Σουτ του Τζιόλη, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
21:58
13' Ατομική ενέργεια του Βύντρα και επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Καρέλης δεν προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά.
22:01
16' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Κατσουράνη, που έκανε ωραίο σουτ αλλά ο Μπόρουτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
22:02
17' Απάντηση για τους Πολωνούς. Λάθος του Βύντρα, ο Γκροσίτσκι βγαίνει στην αντεπίθεση κάνει το σουτ αλλά ο Καπίνο μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
22:05
20' Καλή παρουσία της Εθνικής σε γενικές γραμμές.
22:08
23' Μικρή διακοπή στο ματς καθώς ο διαιτητής βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, έπειτα από ενοχλήσεις στον δικέφαλο.
22:11
26' Μεγάλη ευκαιρία για τους Πολωνούς. Ο Μπόρουσιουκ κάνει σουτ από κοντινή απόσταση αλλά ο Καπίνο διώχνει.
22:14
28' Nέα τελική για τους Πολωνούς. Ο Μίλικ γεμίζει, έπειτα από φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ζιελίνσκι παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Καπίνο.
22:14
29' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο διαιτητής!
22:15
O Ελβετός, Αλάιν Μπιέρι, αποχωρεί καθώς ταλαιπωρείται από τράβηγμα, την θέση του πήρε ο Πολωνός Μάρτσιν Μπόρσκι.
22:20
35' Η Εθνική δέχεται πίεση τα τελευταία λεπτά, όμως ο Μόρας καθαρίζει όλες τις εναέριες μονομαχίες.
22:24
36' Φάση για την Εθνική. Παράλληλη μπαλιά του Φούντα, ο Καρέλης πιάνει το σουτ -μέσα απ' την περιοχή- η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.
22:26
41' Δοκάρι για την Πολωνία. Κεφαλιά του Μίλικ, η μπάλα στο δοκάρι και οι Έλληνες αμυντικοί διώχνουν πάνω στην γραμμή.
22:30
Δύο λεπτά καθυστερήσεων.
22:32
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:33
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Πολωνία και Ελλάδα.
22:49
46' Αλλαγή για την Εθνική. Ο Ταυλαρίδης στην θέση του Παπασταθόπουλου.
22:51
46' Αλλαγή για την Πολωνία. Ο Σέζνι αντί του Μπόρουτς
22:51
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:58
52΄ Πρώτη τελική για τους Πολωνούς στο δεύτερο ημίχρονο. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίλικ, ο Καπίνο μπλοκάρει άνετα
23:02
56' Οι παίκτες του Μαρκαριάν επιχειρούν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και να πάρουν ανάσες στα μετόπισθεν.
23:09
60' Τρεις αλλαγές για τους Πολωνούς. Μίλα, Μαζίνσκι και Πέζσκο αντί των Ζιελίνσκι, Μπλαστσικόβσκι και Κομορόφσκι
23:09
60' Αλλαγή και για την Εθνική. Ο Μήτρογλου αντί του Καρέλη.
23:12
66' Προσπαθούν να αυξήσουν και πάλι την πίεσή τους οι γηπεδούχοι.
23:14
68' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Νίνης κάνει το σουτ η μπάλα -κοντράρει στο πόδι του Γκλικ- όμως ο Σέζνι μαζεύει χωρίς πρόβλημα.
23:16
70' Αλλαγή για την Εθνική. Ο Φετφατζίδης στη θέση του Νίνη.
23:18
72' Φάση για την Εθνική. Ωραία πάσα του Κατσουράνη, ο Φούντας με όμορφη ενέργεια κάνει το σουτ και η μπάλα φεύγει δίπλα απ' την εστία.
23:22
77' Αλλαγή για την Εθνική. Ο Κολοβός στην θέση του Φούντα.
23:24
78' Αλλαγή για την Πολωνία. Αντί του Μίλικ πέρασε ο Ρίμπους
23:32
Στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας μπήκαμε. Ήρεμα κυλά το δεύτερο μέρος.
23:34
89' Δύο συνεχόμενα κόρνερ κερδίζει η Πολωνία, δεν ανησυχεί ο Καπίνο που μπλοκάρει την μπάλα.
23:35
90' Κίτρινη κάρτα στον Σταφυλίδη.
23:36
Τέσσερα τα έξτρα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:38
92' Αλλαγές για την Εθνική. Σάμαρης αντί Κατσουράνη και Βελλίδης αντί Καπίνο.
23:41
Λήξη του αγώνα. 0-0 το φιλικό της Ελλάδας με την Πολωνία. Αξιοπρεπή εμφάνιση απόψε, αλλά... τι να το κάνεις;