Β. Ιρλανδία-Ελλάδα 3-1

Παρακολουθήστε σε real-time από το sport-fm.gr την προσπάθεια της εθνικής κόντρα στη Β. Ιρλανδία για την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2016. Ραδιοφωνική κάλυψη από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

21:03
Γεια σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της εθνικής ομάδας κόντρα στη Β. Ιρλανδία.
21:08
Αυτή είναι η 9η αγωνιστική του 6ου ομίλου για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2016.
21:10
Η εθνική ομάδα έχει αποκλειστεί επί της ουσίας εδώ και καιρό, καθώς ακόμα δεν έχει κάνει νίκη και βρίσκεται στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς, χάρη στις εκτός έδρας ισοπαλίες με Φινλανδία, Ουγγαρία και Ρουμανία.
21:12
Αντίθετα, η Β. Ιρλανδία βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου και αν νικήσει σήμερα εξασφαλίζει την παρουσία της στα γήπεδα της Γαλλίας.
21:13
Το πρώτο ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχαν επικρατήσει οι Βορειοϊρλανδοί με 2-0, με τον Λάφερτι να είναι ο άνθρωπος του αγώνα.
21:15
Η ενδεκάδα της εθνικής ομάδας: Καρνέζης - Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Χολέμπας - Τζιόλης, Σάμαρης - Καρέλης, Κονέ, Αραβίδης - Μήτρογλου σε διάταξη 4-2-3-1.
21:19
Η ενδεκάδα της Β. Ιρλανδίας: Μακγκόβερν, Μακνέρ, Μακόλεϊ, Κάθκαρτ, Μπραντ, Έβανς, Γουόρντ, Ντάλας, Νόργουντ, Ντέιβις, Μαγκένις.
21:21
Μεγάλη απώλεια για τους γηπεδούχους ο Κάιλ Λάφερτι που έχει βάλει τα 7 από τα συνολικά 12 γκολ της ομάδας σε αυτή τη φάση των προκριματικών.
21:22
Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το 250ό επίσημο ματς της εθνικής ομάδας, έχοντας 107 νίκες, 52 ισοπαλίες και 91 ήττες.
21:41
Αυτή την ώρα ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας
21:41
Και τώρα της Βορείου Ιρλανδίας.
21:45
1' Στη σέντρα οι Έλληνες διεθνείς
21:48
3' Πρώτη ευκαιρία του αγώνα για τους γηπεδούχους, αλλά η μπάλα από το σουτ του Νόργουντ πέρασε άουτ.
21:55
10' Συμπλήρωση 10 λεπτών στο ματς, με την εθνική να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να γίνει δημιουργική.
21:58
Στο άλλο ματς του ομίλου, τα Νησιά Φερόε προηγούνται μέσα στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας με 1-0!
22:00
15' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα!
22:01
Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κονέ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά, τη δεύτερη ο Τζιόλης και τελικά απέκρουσε με μεγάλη δυσκολία ο Μακγκόβερν.
22:04
18' Φάουλ του Νόργουντ, ο Γουόρντ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα εκτός εστίας του Καρνέζη.
22:10
24' Μεγάλη ευκαιρία για τη Β. Ιρλανδία! Ο Ντάλας έβγαλε την μπαλιά από αριστερά, ο Τζιόλης χάνει το κοντρόλ της μπάλας και το σουτ του Μαγκένις από το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε με το πόδι ο Μόρας.
22:17
32' Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά του ματς.
22:19
34' Φάουλ του Κονέ λίγα μετρά μπροστά από τη μεσαία γραμμή, ο Παπασταθόπουλος πιάνει την κεφαλιά και πριν την σπρώξει στα δίχτυα ο Μήτρογλου, οι αμυντικοί της Β. Ιρλανδίας έδιωξαν σε κόρνερ.
22:19
35' Γκολ για τη Β. Ιρλανδία!
22:21
Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της εθνικής από την αριστερή πλευρά, ο Ντάλας μέσα στην περιοχή τη «στρώνει» στον Ντέιβις που σε κενή εστία δεν δυσκολεύεται να κάνει το 1-0.
22:29
43' Δείχνει διάθεση η εθνική να επιτεθεί, αλλά δεν μπορεί τρόπους να αναπτυχθεί δημιουργώντας παράλληλα και ευκαιρίες.
22:30
45' Δοκάρι για την εθνική με τη λήξη του ημιχρόνου!
22:32
Ο Καρέλης κάνει αρχικά το σουτ το οποίο κόντραρε και στη συνέχεια η προσπάθεια του Μήτρογλου βρήκε στο δοκάρι!
22:45
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
22:49
49' Γκολ για τη Β. Ιρλανδία με σκόρερ τον Μαγκένις!
22:50
Ο Νόργουντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο επιθετικός της Β. Ιρλανδίας έπιασε την κεφαλιά, κερδίζοντας στον αέρα τον Τζιόλη, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Καρνέζη
22:56
56' Η Β. Ιρλανδία έχει δώσει χώρο στην Ελλάδα, προκειμένου να διασφαλίσει τα μετόπισθέν της και κατ' επέκταση τη νίκη που θα τη στείλει στα τελικά του Euro 2016.
22:58
58' Γκολ για τη Β. Ιρλανδία με σκόρερ τον Ντέιβις
23:00
Ο Μπραντ εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυντικοί έδιωξαν εκεί που ήταν μόνο ο Ντέιβις που με καρφωτή κεφαλιά δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.
23:03
63' Σουτ του Μήτρογλου από πλάγια θέση και η μπάλα απ' ευθείας στην αγκαλιά του Μακγκόβερν.
23:04
64' Στη θέση του Καρέλη ο Μάνταλος.
23:10
71' Δεύτερη αλλαγή για την εθνική. Στη θέση του Κονέ ο Πέλκας.
23:16
76' Στη θέση του Μήτρογλου ο Αθανασιάδης.
23:17
78' Αποχωρεί ο Μαγκένις και μπαίνει ο Μπόις.
23:21
81' Ο Μακγκίν στη θέση του Γουόρντ.
23:26
85' Εκτός ο Μακόλαχ και μπαίνει ο Μακνέρ.
23:27
87' Γκολ της τιμής για την εθνική με τον Τοροσίδη να δίνει έτοιμο γκολ στον Αραβίδη.
23:34
Λήξη του αγώνα! Η Β. Ιρλανδία επικρατεί με 3-1 και περνά στα τελικά του Euro 2016, ενώ η Ελλάδα θα τερματίσει οριστικά στην τελευταία θέση του ομίλου της.