Στην... αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε να παρατάξει τον ΠΑΣ με διάταξη 4-4-2 και τους: Περιστερίδης - Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες - Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς - Λίλα, Ακόστα - Φερφελής, Ίλιτς
Στον πάγκο για τους Ηπειρώτες: Πασχαλάκης, Μανιάς, Σκόνδρας, Νικολιάς, Γιάκος, Μπέριος, Ηλιάδης.
Βοηθοί του οι Μιχαήλ Καρσιώτης, Παναγιώτης Μεσσήνης και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης.
Έναρξη της αναμέτρησης.
15:02
Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με τη φανέλα του Ηρακλή κάνει ο Λεοζίνιο, ενώ για πρώτη φορά στην αποστολή είναι και ο νεοαποκτηθείς Καργκούνης.
15:05
5' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή
15:06
Ο Λεοζίνιο έβγαλε με πολύ ωραίο τρόπο τον Τσιλιανίδη στην περιοχή και απέναντι από τον Περιστερίδη, αλλά ο τελευταίος «έβγαλε» το πλασέ του εξτρέμ του Ηρακλή.
15:13
13' Τρομερό τακουνάκι του Βέλλιου ανάμεσα στα δύο στόπερ του ΠΑΣ, βγάζοντας τον Τσιλιανίδη σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Περιστερίδης βγήκε γρήγορα και απομάκρυνε με τα πόδια.
15:18
18' Ευκαιρία για τον Ηρακλή.
15:18
Ο Μπουκουβάλας σέντραρε, ο Κυριακίδης πήδηξε ολομόναχος μέσα στην περιοχή αλλά δεν έκανε καλή κεφαλιά και ο Περιστερίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
15:20
20' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπουλούτ πέρασε στη θέση του Πασά, με τον τελευταίο να μην πατάει καλά το πόδι του.
15:22
22' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ.
15:23
Τραγικό γύρισμα του Καρασαλίδη, ο Κοζορώνης επωφελείται και πλασάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο Περνίς έδιωξε σε κόρνερ.
15:26
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή.
15:27
Ο Μπουκουβάλας σέντραρε από τα δεξιά, ο Βέλλιος έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Περιστερίδης με τρομερή επέμβαση, κράτησε το μηδέν.
15:30
31' Ευκαιρία για τον Ηρακλή.
15:31
Ο Τσιλιανίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έφυγε κόρνερ.
15:32
32' Πέναλτι για τον Ηρακλή!
15:33
Ο Μπουλούτ τσίμπησε τη μπάλα, ο Περιστερίδης τον ανέτρεψε και ο Στυλιαράς υπέδειξε σωστά το πέναλτι.
15:33
33' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή. Ο Βέλλιος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
15:34
Ο Περιστερίδης στη φάση του πέναλτι αντίκρισε την κίτρινη κάρτα από τον Στυλιαρά, ωστόσο ο διαιτητής θα μπορούσε να του δώσει κόκκινη κάρτα αφού ο Μπουλούτ ήταν σε προφανή θέση για γκολ.
15:41
41' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ.
15:41
Ο Ίλιτς εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια, ο Περνίς έκανε κακή έξοδο αλλά ο Ιντζόγλου έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
15:42
41' Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά
15:48
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ηρακλής προηγείται 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρις στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπουλούτ και μετέτρεψε σε γκολ ο Βέλλιος. Υπενθυμίζεται, πως σε αυτή τη φάση θα μπορούσε να είχε αποβληθεί ο Περιστερίδης, με τον Στυλιαρά να του... χαρίζεται και να του δείχνει κίτρινη κάρτα.
15:51
Δίκαιο το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Ηρακλής είχε περισσότερες ευκαιρίες από τον ΠΑΣ, με τους Ηπειρώτες να δείχνουν πως χωρίς τον Σταύρο Τσουκαλά στον άξονα, δυσκολεύονται να κυκλοφορήσουν καλά τη μπάλα.
16:03
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Σε λίγα λεπτά η έναρξη του ματς.
16:05
46' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νικολιάς αντί του Ίλιτς και ο Μανιάς αντί του Φερφελή.
16:05
Έναρξη του δευτέρου μέρους.
16:06
46' Σουτ του Βέλλιου με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
16:07
Ο Γιάννης Πετράκης άλλαξε το δίδυμο της επίθεσης αλλά και το σύστημά του σε 4-3-3. Ο Μανιάς βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης, με τους Ακόστα και Νικολιά να τον πλαισιώνουν, ενώ στον άξονα κόφτης είναι ο Γαρουφαλιάς και εσωτερικοί μέσοι οι Λίλα-Κοζορώνης.
16:14
54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή.
16:15
Ο Ηρακλής έφυγε στην αντεπίθεση, ο Μπουλούτ γύρισε στον Βέλλιο που έκανε με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
16:16
57' Κίτρινη κάρτα στον Ζιαμπάρη.
16:17
58' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
16:18
Ο Ακόστα εκτέλεσε το φάουλ από απόσταση περίπου 25 μέτρων, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Περνίς.
16:23
64' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πουρτουλίδης αντί του Λεοζίνιο.
16:24
65' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος στη θέση του Λίλα.
16:30
Είκοσι λεπτά ακόμη για τη συμπλήρωση των 90'. Ο ΠΑΣ προσπαθεί να απειλήσει για να ισοφαρίσει το σκορ, με τον Ηρακλή να αμύνεται κυρίως.
16:33
74' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ
16:34
Ο Γιάκος εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιχαήλ έκανε την προβολή αλλά ο Περνίς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
16:36
77' Σέντρα του Ναδάλες, κεφαλιά του Μανιά η μπάλα αρκετά άουτ.
16:39
79' Κίτρινη κάρτα στον Κοζορώνη.
16:42
82' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
16:42
83' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπαρτολίνι αντί του Τσιλιανίδη.
16:43
83' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ.
16:43
Ο Ακόστα εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιχαήλ έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να κοντράρει στον Ζιαμπάρη και να φεύγει λίγο άουτ.
16:46
86' Αποβολή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κίτρινη κάρτα στον Νικολιά, η οποία είναι η δεύτερη στο ματς. Σωστή απόφαση από τον Στυλιαρά. Υπενθυμίζεται, ότι την πρώτη κάρτα την είχε πάρει στο 64'.
16:49
90' Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.
16:50
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:52
90'+2' Κίτρινη κάρτα στον Μπουλούτ για θέατρο. Σωστή απόφαση.
16:54
Ολοκληρώθηκε το ματς. Ο Ηρακλής πήρε μια σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, χάρις στο γκολ του Βέλλιου με πέναλτι. Ο Γηραιός ανέβηκε στην 7η θέση με 26 βαθμούς, πιάνοντας τον Παναιτωλικό και έχει το δικαίωμα να κοιτάζει ψηλότερα. Αντιθέτως, οι Ηπειρώτες έμειναν στους 24 βαθμούς και την 10η θέση.