Κρίσταλ Πάλας-Μάν. Γιουνάιτεντ

Ώρα για… μάχη! «Αετοί» εναντίον «διαβόλων» ή… Κρίσταλ Πάλας εναντίον Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στον τελικό του αγγλικού Κυπέλλου! Παρακολουθήστε LIVE από το sportfm.gr την εξέλιξη του ματς!

19:22
Καλό σας απόγευμα.
19:23
Σέντρα σε λίγη ώρα στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, ανάμεσα στην Κρίσταλ Πάλας και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
19:25
Απλά... φανταστική η ατμόσφαιρα στο «Γουέμπλεϊ».
19:25
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο «μονομάχων»!
19:29
19:29
19:30
Οι παίκτες των δύο ομάδων είναι τώρα στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για το σπουδαίο παιχνίδι. Σας το γράψαμε και πριν, αλλά ας το ξαναπούμε όσο ψάχνουμε βίντεο: Η ατμόσφαιρα είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
19:31
Ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Αγγλίας.
19:32
19:35
1' Ξεκίνησε ο 135ος τελικός του Κυπέλλου Αγγλίας!
19:37
19:38
Ιδού ξανά οι συνθέσεις των δύο ομάδων, που... τα λένε για δεύτερη σε έναν τελικό Κυπέλλου!
19:39
Το μακρινό 1990, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χρειάστηκε δεύτερο παιχνίδι για να κατακτήσει το τρόπαιο απέναντι στην Πάλας του -τότε παίκτη της, σήμερα προπονητή της- Άλαν Πάρντιου.
19:45
10' Πολύ ωραία επίθεση από τη Γιουνάιτεντ, που άλλαξε... καμιά 25αριά πάσες, ο Ράσφορντ μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, μπήκε στην πορεία της μπάλας αμυντικός της Πάλας και παραχώρησε κόρνερ.
19:46
Πιο δυνατά έχουν μπει οι «κόκκινοι διάβολοι». Έχουν ήδη πέντε κόρνερ!
19:47
79-21 η κατοχή μπάλας... Ενδεικτικό της υπεροχής της Γιουνάιτεντ σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
19:48
19:48
Ο ορισμός τού «δεν πέφτει καρφίτσα»...
19:52
18' Κίτρινη κάρτα στον Σμόλινγκ.
19:54
20' Πολύ καλή στιγμή για την Κρίσταλ Πάλας! Κεφαλιά του Μπολάσι, διώχνει ενστικτωδώς ο Ντε Χέα σε κόρνερ.
19:57
19:57
22' Καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ τώρα! Σουτ του Μάτα από δεξία, πολύ δύσκολη απόκρουση από τον Χένεσεϊ. Η καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι στιγμής.
20:06
Να θυμίσουμε πως η Γιουνάιτεντ βρίσκεται ξανά σε έναν τελικό Κυπέλλου εννέα χρόνια μετά από εκείνον του 2007, όταν είχε χάσει την κούπα από την Τσέλσι (1-0).
20:08
Αν τα καταφέρει σήμερα, θα είναι ο πρώτος τίτλος στη μετά Φέργκιουσον εποχή. Πρώτος, φυσικά και για τον Λουίς Φαν Χάαλ, που μπορεί το αποψινό να είναι το τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας του Μάντσεστερ.
20:08
33' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Ράσφορντ, έβγαλε ιδανικά στο δεύτερο δοκάρι στον Μαρσιάλ, αλλά το σουτ στην κίνηση που δοκίμασε ο τελευταίος βρήκε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.
20:11
35' Φοβερό αυτό το πράγμα φέτος με τον Ρούνεϊ... Όπως δεκάδες φορές στη σεζόν, ο αρχηγός της Γιουνάιτεντ βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας και έκοψε εξαιρετικά τον Ζάχα, δευτερόλεπτα πριν ο επιθετικός της Πάλας γίνει πραγματικά επικίνδυνος...
20:19
Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός στον 10ο τελικό που φιλοξενεί το νέο «Γουέμπλεϊ».
20:19
Συμπληρώσαμε τα πρώτα 45'. Να δούμε πόσες θα είναι και οι καθυστερήσεις...
20:21
45' Κίτρινη κάρτα στον Μάτα για κράτημα στον Σουαρέ, ενώ, νωρίτερα, «κιτρινίστηκε» και ο Ρόχο.
20:21
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τα λέμε σε 15 λεπτά περίπου...
20:37
46' Έναρξη του δευτέρου 45λέπτου.
20:44
53' Δοκάρι για τη Γιουνάιτεντ! Απίστευτη έμπνευση από τον Ράσφορντ, τρομερό σουτ από τον Φελαϊνί, η μπάλα τραντάζει το δοκάρι του Χένεσεϊ!
20:50
20:54
60' Δεύτερο δοκάρι για τη Γιουνάιτεντ! Κεφαλιά του Βαλέντσια σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Χένεσεϊ.
20:59
67' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, στη θέση του Ρόχο, που χωλαίνει, ο Νταρμιάν.
21:05
71' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Στη θέση του Ράσφορντ (που αποχωρεί τραυματίας) περνάει ο Γιανγκ και στη θέση του Καμπάιγ ο Πάντσεον.
21:06
Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τη Γιουνάιτεντ...
21:09
78' ΓΚΟΛ για την Κρίσταλ Πάλας, 1-0! Ο Πάντσεον, επτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, πετυχαίνει γκολάρα και ανοίγει το σκορ για τους «αετούς», προκαλώντας... πανδαιμόνιο στο «Γουέμπλεϊ»! Χορεύει κυριολεκτικά στον πάγκο ο Πάρντιου!
21:12
80' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ, 1-1! Φοβερά πράγματα! ΦΟΒΕΡΑ! Ο Ρούνεϊ πέρασε πέντε παίκτες, έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Φελαϊνί, που κατέβασε με το στήθος στον Μάτα, ο Ισπανός σούταρε από αριστερά και ισοφάρισε αμέσως!
21:17
85' Ασφυκτική πίεση από τη Γιουνάιτεντ να φέρει... τούμπα το παιχνίδι! Αναμπουμπούλα στην άμυνα της Κρίσταλ Πάλας, δεν μπορεί από κοντά ο Γιανγκ.
21:17
86' Αλλαγή για τους «αετούς», στη θέση του Γουίκαμ ο Γκέιλ.
21:18
87' Κίτρινη κάρτα στον Ρούνεϊ.
21:22
90' Πέντε λεπτά ακόμα!
21:23
21:23
Ο χορός του Πάρντιου μετά το γκολ της ομάδας του...
21:24
Έκλεισε, λίγο νωρίτερα, τις αλλαγές του ο Φαν Χάαλ. Εκτός ο Μάτα, μέσα ο Λίνγκαρντ.
21:25
90'+3' Κλείνει τις αλλαγές του και ο Πάρντιου. Στη θέση του Νταν, που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού, περνάει ο Μαριάπα.
21:25
90'+4' Καλή στιγμή για την Κρίσταλ Πάλας, με τον Ζάχα να πιάνει το δυνατό σουτ από δεξιά, η μπάλα λίγο άουτ.
21:27
90'+5' Τέλος. Παράταση στον τελικό!
21:33
Σέντρα στην παράταση.
21:36
21:36
Το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ η Κρίσταλ Πάλας.
21:38
21:39
Και η άμεση «απάντηση» από τον Μάτα.
21:43
102' «Κεραυνός» του Μπολάσι από μακριά, πολύ καλή επέμβαση από τον Ντε Χέα.
21:44
103' Κίτρινη κάρτα στον Φελαϊνί.
21:47
105' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σμόλινγκ, που αποβάλλεται, με δέκα συνεχίζει η Γιουνάιτεντ!
21:48
105'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης! Συγκλονιστική η εξέλιξη του αγώνα...
21:51
106' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης!
21:52
Θυμίζουμε, με παίκτη λιγότερο η Γιουνάιτεντ, λόγω της αποβολής του Σμόλινγκ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου του έξτρα χρόνου.
21:52
107' Τεράστια ευκαιρία για την Κρίσταλ Πάλας! Ο Γκέιλ πλάσαρε τον Ντε Χέα, μεγάλη απόκρουση του Ισπανού γκολκίπερ.
21:53
108' Κίτρινη κάρτα στον ΜακΆρθουρ.
21:55
110' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! Σέντρα του Λίνγκαρντ από αριστερά, κεφαλιά του Κάρικ, η μπάλα «γλείφει» το αριστερό δοκάρι του Χένεσεϊ!
21:56
111' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ, 1-2! Απίστευτος «κεραυνός» από τον Λίνγκαρντ, η μπάλα... τίναξε τα δίχτυα της Κρίσταλ Πάλας, και οι «κόκκινοι διάβολοι», παρότι παίζουν με δέκα, κάνουν την ολική ανατροπή και προηγούνται των «αετών»!
21:57
Άλλα δέκα λεπτά!
21:58
Ο σκόρερ, εν τω μεταξύ, είδε κίτρινη κάρτα, επειδή έβγαλε τη φανέλα του...
22:06
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις!
22:08
120'+2' Λήξη του αγώνα! Κυπελλούχος Αγγλίας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Πρώτος τίτλος στη μετά Φέργκιουσον εποχή! Πανηγυρίζουν ΚΑΙ στη Γουέστ Χαμ, που βγαίνει στο Europa League!