ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-1

Με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπόσα, η ΑΕΚ νίκησε Παναθηναϊκό και κούραση και με το 3-1 παραμένει ζωντανή στη μάχη της πρωτιάς των πλέι οφ.

19:29
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό...
19:38
Τρεις μέρες μετά την εμφατική νίκη των "πράσινων" στη Λεωφόρο, οι δυο ομάδες συναντώνται και πάλι -σε ένα παιχνίδι που είναι καθοριστικό για τη συνέχεια του μίνι πρωταθλήματος.
19:41
Διότι αφενός θα καθορίσει αν η "Ένωση" θα μείνει ζωντανή στη μάχη για την πρώτη θέση. Κάτι που μπορεί να καταφέρει αν πετύχει -αρχής γενομένης από σήμερα- το "3 στα 3" στα εναπομείναντα ματς.
19:43
Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός (δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ δείχνει να έχει καθαρίσει με το 2-0 στο εν εξελίξει παιχνίδι με τον Πανιώνιο) χρειάζεται το τρίποντο για να παραμείνει στην κορυφή.
19:45
ΠΑΟΚ 7 (5-2), Παναθηναϊκός 7 (5-2), ΑΕΚ 5 (2-5), Πανιώνιος 1 (1-4)
19:45
Η βαθμολογία των πλέι οφ πριν τα σημερινά ματς:
19:51
Η επόμενη αγωνιστική: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός-Πανιώνιος
19:52
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
19:52
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Ταυλαρίδης, Νάνο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λουντ, Μπουμάλ, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ
19:52
ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Αραβίδης, Μπαρμπόσα, Τζεμπούρ
19:53
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Πλατέλλας, Μπουονανότε, Πέκχαρτ.
19:53
Αναπληρωματικοί για τους "πράσινους" οι: Κοτσόλης, Λέτο, Aμπέντ, Κλωναρίδης, Πέτριτς, Bλαχοδήμος Π., Eβαντζελίστα.
19:54
Επανέρχεται στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ ο Μπαρμπόσα (που ήταν τιμωρημένος για τα γεγονότα της Τούμπας), ενώ το ίδιο συμβαίνει και με τους Γκάλο-Λαμπρόπουλο.
19:56
Από την άλλη, ο Αντρέα Στραματσόνι αφήνει στον πάγκο τον Σεμπάστιαν Λέτο, ενώ ξεκινάει βασικό τον Μπουμάλ.
19:58
Έτσι, ο Παναθηναϊκός θα παραταχθεί πιθανότατα με ένα 4-2-3-1 που θα διαμορφωθεί ως εξής: Στο τέρμα ο Στιλ και στην άμυνα -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέδο και Νάνο. Στα χαφ θα είναι οι Κουτρουμπής-Ζέκα, στην τριάδα μπροστά τους οι Μπουμάλ (δεξιά), Βιγιαφάνιες (επιτελικός), Λουντ (αριστερά) και προωθημένος ο Μπεργκ.
20:01
Όσο για την ΑΕΚ, θα κατέβει με διάταξη 4-3-3 (που μπορεί εύκολα πάντως να μετατραπεί και σε 4-2-3-1) η οποία θα παραταχθεί ως εξής: Τερματοφύλακας ο Ανέστης και στην άμυνα -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος και Ντίντακ. Καθαρό αμυντικό χαφ θα είναι ο Σιμόες, ως εσωτερικοί μέσοι θα αγωνιστούν οι Γιόχανσον-Μάνταλος, ενώ στην τριάδα της επίθεσης θα είναι οι Αραβίδης (δεξιά), Μπαρμπόσα (αριστερά) και Τζεμπούρ (κορυφή).
20:03
Δεν θα βρεθεί στον πάγκο της "Ένωσης" ο Ζουκουλίνι, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά στην αποστολή μετά τον τραυματισμό του, αλλά κόπηκε σήμερα από τον Νίκο Παναγιωτάρα.
20:12
Περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα και ο κόσμος που βρίσκεται στο ΟΑΚΑ δεν είναι ιδιαίτερα πολύς. Το πέταλο των οργανωμένων της ΑΕΚ είναι σχεδόν γεμάτο, αλλά η εικόνα δεν είναι αντίστοιχη στις υπόλοιπες εξέδρες.
20:21
Μόνος πρώτος στη βαθμολογία πέρασε ο ΠΑΟΚ, που καθάρισε 2-0 τον Πανιώνιο στην Τούμπα.
20:22
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και σε λίγη ώρα θα κάνουν την είσοδό τους ξανά στον αγωνιστικό χώρο για την σέντρα.
20:28
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
20:29
Όλα έτοιμα για την σέντρα
20:30
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:32
20:33
3' Στο έδαφος ο Ζέκα έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Γιόχανσον.
20:35
5' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
20:36
Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Γιόχανσον παίρνει ωραία κεφαλιά και ο Στιλ παρότι έπεσε δεν μπόρεσε να αποτρέψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα του.
20:39
8' Ο Παναθηναϊκός δείχνει να ψάχνει τα πατήματά του, την στιγμή που η ΑΕΚ παραμένει ψηλά και πιέζει.
20:41
10' Φάουλ σε καλό σημείο από πλάγια θέση για τους πράσινους. Μπουμάλ και Βιγιαφάνιες πάνω απ' την μπάλα.
20:42
11' Όμορφη εκτέλεση από τον Μπουμάλ, ο Γιόχανσον διώχνει σε κόρνερ.
20:46
15' Τελική για τον Παναθηναϊκό. Κόρνερ του Βιγιαφάνιες, ο Μολέδο παίρνει την κεφαλιά από τον Γιόχανσον, όμως στέλνει άουτ την μπάλα.
20:51
20' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπρεγκ, ανοίγει στον Νάνο, αυτός βγάζει σέντρα από τα αριστερά με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν.
20:53
21΄ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ κάνει γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μπεργκ πάνω στην κίνηση αλλά ο Κουκουλάκης έδωσε επιθετικό φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Σουηδό για χέρι! Το χέρι όμως είναι ακούσιο αφού ο ο Σουηδός δεν έχει πρόθεση να παίξει τη μπάλα με το χέρι και κακώς ο Κουκουλάκης του δίνει κάρτα.
20:55
Έξαλλος ο Σουηδός, έκανε δύο φορές σήμα στον πάγκο των πράσινων για αλλαγή, έπειτα από την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε. Σημειωτέον ότι ο Μπεργκ χάνει και τα επόμενα δύο παιχνίδια.
20:56
Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Λέτο.
20:57
26' Ο Παναθηναϊκός τα τελευταία λεπτά έχει καλύτερη κυκλοφορία με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να έχει χάσει μέτρα στο γήπεδο.
20:58
28' Ακυρώνεται γκολ για τον Παναθηναϊκό.
20:59
Ο Μπεργκ τραβάει τον Κολοβέτσιο, πριν γίνει αποδέκτης της μπάλας και εκτελέσει.
20:59
29' Η άμυνα της ΑΕΚ πιέζεται πολύ τα τελευταία λεπτά.
21:03
33' Πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και από τις δύο πλευρές.
21:07
36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Κάθετη του Μπεργκ στον Λουντ, που πλασάρει με την μία, όμως ο Ανέστης διώχνει εξαιρετικά.
21:10
39' Σταθερά στην επίθεση ο Παναθηναϊκός. Η δεν μπορεί να βγάλει την μπάλα από το μισό του γηπέδου.
21:10
40' ΓΚΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
21:11
Εξαιρετική αντεπίθεση από την ΑΕΚ, ο Σιμόες κόβει την μπάλα στον Μπαρμπόσα, αυτός βγαίνει απέναντι στον Στιλ και με αριστερό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
21:11
41' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βγαίνει ο Κουτρουμπής, στη θέση του ο Λέτο.
21:12
Δύο τελικές, δύο γκολ για την ΑΕΚ! Δύο έχει και ο Παναθηναϊκός, η μία στην εστία, με τον Ανέστη να νικάει τον Λουντ σε τετ-α-τετ.
21:14
43' Τελική για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Νάνο με το δεξί, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ανέστη.
21:15
44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γρήγορη επίθεση, ο Ντίντακ κάνει σέντρα από τα αριστερά, ο Τζεμπούρ πιάνει την προβολή ο Μολέδο βάζει την κόντρα και η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
21:16
45' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος εκτελεί το κόρνερ, ο Κολοβέτσιος στέλνει από το μισό μέτρο την μπάλα στο οριζόντιο του Στιλ και στη συνέχεια ο Λαμπρόπουλος την στέλνει άουτ.
21:17
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
21:18
45+2' Με δέκα ο Παναθηναϊκός!
21:19
Ο Βιγιαφάνιες σήκωσε χωρίς λόγο το γόνατό του, βρήκε τον Μάνταλο και ο Κουκουλάκης του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.
21:20
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
21:21
Η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό.
21:21
Γιόχανσον (5') και Μπαρμπόσα (40') τα γκολ της Ένωσης, που παρότι ζορίστηκε πολύ από την πίεση των πράσινων τελείωσε άριστα τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.
21:37
46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπέντ στη θέση του Μπουμάλ.
21:38
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
21:40
Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό, που από το 45+2' παίζει με δέκα λόγω αποβολής του Βιγιαφάνιες με απευθείας κόκκινη κάρτα.
21:43
51' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ του Τζεμπούρ, έπειτα από μπαλιά του Αραβίδη.
21:46
54' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει ο Παναθηναϊκός!
21:47
Έπειτα από ολιγόλεπτη πίεση, ο Νάνο βγάζει ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Λέτο έχει ξεφύγει από την προσοχή του Λαμπρόπουλου και κάνει αμαρκάριστος με κοντινή κεφαλιά το 2-1 για τους πράσινους.
21:50
58' Ακυρώνεται και δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό!
21:51
Πλασέ του Μέστο, ο Λέτο πλασάρει τον Ανέστη, όμως ήταν εκτεθειμένος. Σωστή υπόδειξη.
21:51
59' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης στη θέση του Αραβίδη.
21:54
61' Έχει ανοίξει πάρα πολύ το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με δέκα και παίζει τα ρέστα του για την ισοφάριση, ενώ η ΑΕΚ που προηγείται (2-1) εμφανίζει έντονα σημάδια κόπωσης.
21:59
66' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος κλέβει απ' τον Ζέκα, βγάζει τετ-α-τετ τον Τζεμπούρ, αλλά ο Αλγερινός δεν μπορεί να νικήσει τον Στιλ.
22:00
67' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Ο Ντίντακ σεντράρει απ' τα αριστερά, ο Τζεμπούρ δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή.
22:02
69' ΓΚΟΛ 3-1 η ΑΕΚ!
22:03
Ο Μάνταλος εκτελεί πλασαριστά κόρνερ, ο Μπαρμπόσα πιάνει με την μία το σουτ, η μπάλα κοντράρει και στο κεφάλι του Μολέδο και καταλήγει στα δίχτυα.
22:04
71' Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ.
22:07
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ κάνει παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, ο Γκάλο διώχνει.
22:08
76' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπακάκη έπειτα από κόρνερ, ο Στιλ διώχνει στην κλειστή γωνία.
22:10
77' Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Τζεμπούρ παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει στον Μολέδο και φεύγει κόρνερ.
22:10
78' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πέκχαρτ αντί του Τζεμπούρ.
22:13
80' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Πέκχαρτ στον Μπακάκη, που στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι.
22:14
81' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη.
22:15
83' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Νάνο σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
22:16
84' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον σπάει την μπάλα, έπειτα από αντεπίθεση στον Μάνταλο, αυτός καθυστερεί και πλασάρει υπό πίεση άουτ.
22:17
84' Απάντηση για τον Παναθηναϊκό. Πλασέ του Λουντ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ανέστη.
22:20
88' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Λουντ.
22:23
90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τζανετόπουλος στη θέση του Μάνταλου.
22:24
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
22:27
90+4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεργκ, ο Ανέστης διώχνει.
22:28
90+5’ Τέλος στο ΟΑΚΑ!
22:28
Η ΑΕΚ παίρνει μεγάλη νίκη 3-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό.
22:28
Ένα γκολ ο Γιόχανσον (5’) και δύο ο Μπαρμπόσα (40’, 69’). Μείωσε προσωρινά για τους πράσινους ο Λέτο (54’). Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, λόγω αποβολής του Βιγιαφάνιες με απευθείας κόκκινη κάρτα.