ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

19:20
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ για την προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας...
19:24
Μια στροφή πριν τη λήξη του μίνι πρωταθλήματος και το σημερινό ντέρμπι θα κρίνει πολλά για το ποιος θα τερματίσει στην πρώτη θέση.
19:24
Από τη μια η ΑΕΚ προέρχεται από τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η οποία την κράτησε ολοζώντανη στη μάχη για την κορυφή -και το κυριότερο χωρίς να εξαρτάται από τα αποτελέσματα των άλλων.
19:29
Και από την άλλη ο ΠΑΟΚ, που καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Πανιώνιο και με νίκη (ή ισοπαλία) σήμερα κάνει τεράστιο βήμα για να πάρει εκείνος το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.
19:32
Παράλληλα ο Παναθηναϊκός (που αγωνίζεται αυτή την ώρα στη Λεωφόρο με τους Νεοσμυρνιώτες και βρίσκεται στο 0-0) θέλει προφανώς δική του νίκη και περιμένει να μη νικήσει η ΑΕΚ, ώστε με νίκη την τελευταία αγωνιστική στην Τούμπα να είναι σίγουρα δεύτερος.
19:33
ΠΑΟΚ 10 (7-2), ΑΕΚ 8 (5-6), Παναθηναϊκός 7 (6-5), Πανιώνιος 1 (1-6)
19:38
Πέραν των υπολοίπων, υπάρχει το εξής παράδοξο ενόψει των δυο τελευταίων αγώνων του ΠΑΟΚ: Αν ο "δικέφαλος" πάρει δυο πόντους, είναι σίγουρα πρώτος. Αν πάρει τρεις, μπορεί να είναι δεύτερος (σε περίπτωση που τους πάρει την τελευταία αγωνιστική και η ΑΕΚ έχει κερδίσει εν τω μεταξύ τα δυο δικά της ματς)!
19:40
Όσο για την ΑΕΚ, τα πράγματα είναι πολύ απλά: Εφόσον πάρει το σημερινό παιχνίδι και περάσει νικηφόρα στο φινάλε και από τη Νέα Σμύρνη, είναι πρώτη χωρίς να ενδιαφέρεται τι γίνεται στα άλλα παιχνίδια.
19:40
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
19:40
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τζιόλης, Κάτσε, Χαρίσης, Μακ, Ροντρίγκες, Αθανασιάδης
19:41
ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπακάκης, Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ
19:41
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Μπαρόχα, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ζουκουλίνι, Πλατέλλας, Μπουονανότε, Αραβίδης.
19:42
Αναπληρωματικοί για τους Θεσσαλονικείς οι: Βελλίδης, Σκόνδρας, Μπερμπάτοφ, Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Κοροβέσης, Αντώνης.
19:44
Αναμενόμενη σύνθεση από τον Βλάνταν Ίβιτς, την ώρα που ο Νίκος Παναγιωτάρας επεφύλαξε μια μικρή έκπληξη στην ενδεκάδα της ΑΕΚ. Ο βοηθός του Στέλιου Μανωλά κράτησε εκτός αρχικού σχήματος τον Αραβίδη και στη θέση του ξεκινά τον Πέκχαρτ.
19:48
19:49
19:52
Από τα μεγάφωνα ακούγεται μήνυμα για την Άλωση της Κωνσταντινούπολης και για το γεγονός ότι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ (που τους συνδέει κοινή καταγωγή) αγωνίζονται για πρώτη φορά αντίπαλοι σε αυτή την επέτειο. Έπειτα παίζει στα μάτριξ ένα όμορφο video με εικόνες από την Πόλη.
19:55
Στο άλλο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός μόλις άνοιξε το σκορ στο 78' με αντίπαλο τον Πανιώνιο, έπειτα από γκολ του Λέτο (1-0).
19:57
Όλα έτοιμα στο ΟΑΚΑ για να ξεκινήσει σε λίγο το ματς...
19:57
19:59
Αυτή την στιγμή βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
19:59
20:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:03
2' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Μακ στον Κάτσε που σουτάρει με την μία, αλλά ο Γιόχανσον βάζει την κόντρα.
20:08
6' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Γλύκος πιέζεται από τον Πέκχαρτ, πασάρει στον Τζιόλη που χάνει το κοντρόλ και ο Γιόχανσον με αδύναμο πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα άουτ.
20:10
* Τελείωσε το ματς στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο με γκολ του Λέτο.
20:11
9' Τελική για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, ο Γλύκος μπλοκάρει εύκολα.
20:12
11' Δοκάρι τον ΠΑΟΚ. Έπειτα από γρήγορη επίθεση, ο Ροντρίγκες σουτάρει έξω από την περιοχή με την μπάλα να γλύφει το δοκάρι και να φεύγει άουτ.
20:17
15' Μια κεφαλιά του Κλάους, έπειτα από σέντρα του Κίτσιου, περνάει άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Ανέστη.
20:18
16' Τεράστια απόκρουση του Ανέστη! Γύρισμα του Μακ στην μικρή περιοχή, ο Αθνασιάδης βάζει την προβολή, η μπάλα σκάει αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ σώζει την ομάδα του.
20:23
22' Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει πρόβλημα στην ανάπτυξη, ο ΠΑΟΚ πατάει καλύτερα.
20:27
25' Η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι. Ο Μπαρμπόσα άδειασε τον Λέοβατς στην περιοχή κι αυτός τον εμπόδισε με το χέρι του. Δύσκολη φάση.
20:28
26' Στη συνέχεια της φάσης ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Μακ έστειλε την μπάλα άουτ με σουτ από το ύψος της περιοχής.
20:28
27' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόσα για μαρκάρισμα στον Κίτσιου.
20:33
32' Αποβολή για τον ΠΑΟΚ! Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Μάνταλου στον Πέκχαρτ (καλυπτόταν) ο Τζαβέλλας τον ρίχνει πριν μπει στην περιοχή και ο αμυντικός του "δικέφαλου του Βορρά" παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια.
20:36
34' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, η μπάλα κοντράρει στον Κάτσε κι εν συνεχεία στον Γιόχανσον και φεύγει άουτ.
20:37
* Ο Ίβιτς έχει γυρίσει τον Τζιόλη στα στόπερ, έπειτα από την αποβολή του Τζαβέλλα.
20:39
37' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ωραία προσπάθεια του Λέοβατς, μπαίνει στην περιοχή και κάνει παράλληλο γύρισμα, όμως οι αμυντικοί της ΑΕΚ καθαρίζουν την φάση.
20:40
38' Ο Μπαρμπόσα επιχειρεί να νικήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Γλύκο από δύσκολη γωνία, η μπάλα φεύγει άουτ.
20:42
41' Κίτρινη κάρτα στον Πέκχαρτ για φάουλ στον Τζιόλη.
20:43
42' Κίτρινη κάρτα στον Μακ για τράβηγμα στον Μπακάκη.
20:47
45' Ο Μάνταλος διαμαρτύρεται (δικαιολογημένα) για φάουλ που του έκανε ο Κάτσε έξω από την περιοχή.
20:47
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
20:48
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:48
ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο 0-0
20:49
Καλύτερη εικόνα για τον "δικέφαλο του Βορρά" στο πρώτο μισάωρο. Στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Τζαβέλλας (σωστά, 32') και η Ένωση πήρε την πρωτοβουλία, χωρίς όμως να βγάλει κάποια μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Γλύκου.
21:05
46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης εκτός, στην θέση του ο Αραβίδης. Φυσιολογική κίνηση από τον Νίκο Παναγιωτάρα, που από εδώ και πέρα θα ρισκάρει περισσότερο.
21:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
21:09
49' Με δέκα και η ΑΕΚ! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πέκχαρτ! Ο Τσέχος επιχείρησε να κάνει ανάποδο ψαλίδι, ο Βίτορ βγήκε πρώτος στην μπάλα και επιθετικός της Ένωσης χωρίς να τον έχει δει τον βρίσκει στην κοιλιά.
21:14
53' Έχουν ανάψει τα αίματα στο ΟΑΚΑ. Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και νευρικότητα και στις δύο ομάδες.
21:16
55' Ο Μάνταλος εκτελεί φάουλ στην πλάτη της άμυνας και στην προσπάθεια του Γλύκου να μαζέψει την μπάλα ο Άρθο του κάνει επιθετικό φάουλ.
21:17
57' Ατομική ενέργεια και σέντρα σουτ του Γκάλο, η μπάλα περνάει άουτ.
21:18
58' Η ΑΕΚ πιέζει και παίρνει ώθηση και από τον κόσμο στις κερκίδες.
21:18
58' Η ομάδα του Ίβιτς δείχνει πως περιμένει τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει.
21:18
59' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Τζιόλη πέρασε ο Μαλεζάς.
21:21
61' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα, ο Κολοβέτσιος παίρνει την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και στέλνει την μπάλα άουτ.
21:24
64' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης κινείται εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας, έπειτα από φάουλ του Μάνταλου, όμως στέλνει την μπάλα άουτ με προβολή στην κίνηση.
21:25
65' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε για φάουλ στον Αραβίδη.
21:25
65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσίμιροτ στη θέση του Χαρίση.
21:27
66' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Άρθρο φέρνει την μπάλα στην περιοχή και ο Αραβίδης με πλασέ στην κίνηση σημαδεύει το οριζόντιο.
21:31
70' Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Τσίμιροτ έχει παγώσει τον ρυθμό της ΑΕΚ.
21:36
75' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάτσε επιχειρεί δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Ανέστης διώχνει δύσκολα.
21:36
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας στη θέση του Γιόχανσον.
21:38
78' Ο ΠΑΟΚ ζητάει την αποβολή του Μπαρμπόσα σε φάουλ του Πορτογάλου στην διεκδίκηση της μπάλας με τον Κίτσιου. Θα μπορούσε να δοθεί η κάρτα από τον Κομίνη.
21:39
78' Ατομική ενέργεια και σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:40
80' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη για φάουλ στον Ντίντακ.
21:45
84' Στο έδαφος ο Γλύκος έπειτα από φάουλ του Αραβίδη. Διαμαρτύρονται οι παίκτες και ο κόσμος της ΑΕΚ για καθυστερήσεις.
21:47
87' Παράλληλο γύρισμα του Γκάλο, ο Γλύκος μαζεύει εύκολα.
21:49
88' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπουονανότε στη θέση του Κολοβέτσιου. Όλα για όλα τα παίζει η Ένωση.
21:50
90' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σκόνδρας αντί του Ροντρίγκες.
21:51
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
21:54
90+3' Κίτρινη στον Γλύκο για καθυστερήσεις
21:55
90+4' Κόρνερ και τελευταία φάση για την ΑΕΚ. Ανέβηκε και ο Ανέστης.
21:55
Η μπάλα στρώνεται στον Γκάλο που την στέλνει πάνω απ΄' την εστία.
21:55
90+5' Τέλος της αναμέτρησης
21:56
Ο ΠΑΟΚ πήρε ισοπαλία 0-0 στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ και παρέμεινε στην 1η θέση των πλέι-οφ.