Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ στην έδρα της Βέροιας.
19:02
Δεύτερο ματς των δύο ομάδων στην Σούπερ Λίγκα (4η αγωνιστική).
19:04
Η Ένωση στην πρώτη της αποστολή μακριά από το ΟΑΚΑ θέλει να συνεχίσει με τρίποντο. Στην πρεμιέρα της έφτασε άνετα στη νίκη 4-1 επί της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ. Σκόρερ ήταν οι Αλμέιδα (2), Μάνταλος και Ντίντακ.
19:05
Αντίθετα, η Βέροια γνώρισε βαριά ήττα στο "Καραϊσκάκη" από τον Ολυμπιακό με σκορ 6-1.
19:29
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:29
Βέροια (Αλέκος Βοσνιάδης): Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος, Αραγονέ, Ναβαλόφσκι, Μαραγκός, Παπαστεριανός, Παπαδόπουλος, Σαρπόνγκ, Άρτσε, Μαρτίνεθ, Καπετάνος
19:30
Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Μπαλάφας, Κάλι, Ασίγκμπα, Κάλβο, Βίτι, Μιλίεβιτς
19:30
19:30
ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Λέσκοτ, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπακασέτας, Πατίτο, Αλμέιδα
19:30
Στον πάγκο: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Βάργκας, Πλατέλλας, Αραβίδης, Πέκχαρτ
19:30
Μία αλλαγή από τον Τιμούρ Κετσπάγια σε σχέση με το πρώτο ματς. Ο Σιμόες, που πλέον είναι απόλυτα έτοιμος, πήρε την θέση του Λαμπρόπουλου, που έμεινε στον πάγκο.
19:33
Ξεπερνούν τους 2000 οι οπαδοί της ΑΕΚ που βρίσκονται στις κερκίδες. Συνεχίζεται η προσέλευσή τους. Εικόνα live21960982/31174.jpg
19:38
Δυστυχώς ένας οπαδός της ΑΕΚ τραυματίστηκε. Έπεσε από την "θύρα 5" έξω από το γήπεδο και μεταφέρεται εσπευσμένα στο πλησιέστερο νοσοκομείο. Διαβάστε ΕΔΩ περισσότερα.
19:49
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα κι έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
19:57
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος
19:58
Όλα έτοιμα για την σέντρα
19:59
1' Σέντρα
20:06
6' Πιο δραστήρια η Βέροια στο ξεκίνημα. Θέλει να πιέσει την ΑΕΚ, αλλά δεν την έχει ζορίσει ιδιαίτερα.
20:07
8' Πρώτη τελική στο ματς για την Βέροια. Μακρινό σουτ του Άρτσε, η μπάλα άουτ με τον Ανέστη να ελέγχει την πορεία της.
20:08
9' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Μάνταλος πιάνει στην κίνηση το σουτ, η μπάλα κοντράρει και στην συνέχεια απομακρύνουν οι αμυντικοί της Βέροιας.
20:13
13' Δοκάρι και μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φοβερή πάσα του Πατίτο στην πλάτη της άμυνας, ο Μάνταλος είναι απάνεντι στον Λόπεθ αλλά πλασάρει στο οριζόντιο και στη συνέχεια ο Αλμέιδα παίρνει το ριμπάουντ αλλά η κεφαλιά του φεύγει λίγο πάνω απ' την εστία.
20:15
20:17
17' Ανεβάζει στροφές η Ένωση, που κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα με οργανωτές τους Πατίτο-Μάνταλο.
20:17
18' ΓΚΟΛ 0-1 Η ΑΕΚ!
20:18
Ο Μπακασέτας ανοίγει λογαριασμό με την Ένωση. Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον διεθνή μεσοεπιθετικό, η μπάλα παίρνει φάλτσα και ξεγελάει τον Λόπεθ, που φέρει ευθύνη.
20:21
22' Κακό σουτ του Παπαδόπουλου, η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα άουτ.
20:26
26' Κεφαλιά του Αλμέιδα, ο Λόπεθ διώχνει με δυσκολία, όμως η φάση δεν μετράει αφού ο Πορτογάλος υποδείχθηκε (σωστά) σε θέση οφσάιντ.
20:27
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια. Άστοχη έξοδος του Ανέστη, έπειτα από κόρνερ, ο Καπετάνος πιάνει το σουτ και ο Σιμόες διώχνει πάνω στην γραμμή.
20:30
30' Φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Αλμέιδα στην περιοχή, ο Μπακασέτας πιάνει με την μία το σουτ και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία.
20:31
20:37
38' Τελική για την Βέροια. Σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Σαρπόνγκ παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.
20:37
39' Μακρινό σουτ του Μάνταλου, ο Λόπεθ μπλοκάρει εύκολα.
20:40
*Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Αλμέιδα, που χτύπησε στην πλάτη. Θα αντικατασταθεί αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα όλη την εβδομάδα στο ίδιο σημείο.
20:40
41' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας στη θέση του Πορτογάλου φορ.
20:43
43' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Κάθετη του Πατίτο στον Μπακασέτα, που πιάνει δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Λόπεθ αγγίζει όσο χρειάζεται την μπάλα που σταματάει στο δοκάρι.
20:44
45' Κίτρινη κάρτα στον Ναβαλόφσκι για δυνατό φάουλ στον Γκάλο.
20:45
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
20:45
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:46
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 στην έδρα της Βέροιας.
20:48
Ο Μπακασέτας είναι σκόρερ της Ένωσης με φάουλ στο 18'. Δύο δοκάρια για τους κιτρινόμαυρους. Ένα για τον Μάνταλο (13΄) κι ένα για τον σκόρερ (43').
20:50
21:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:03
46' Αλλαγή για την Βέροια. Ο Κάλβο στη θέση του Σαρπόνγκ.
21:07
48' Σουτ του Κάλβο, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Ανέστη.
21:11
55' Καλή στιγμή για την Βέροια. Ο Κάλβο βγάζει σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ανέστης προλαβαίνει τον Καπετάνο και μπλοκάρει.
21:12
56' Δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:14
57' Φάση διαρκείας στην άμυνα της Βέροιας, με τον Μαλόν να προλαβαίνει τους Μπακασέτα και Βάργκας και να διώχνει την τελευταία στιμγή.
21:15
59' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Πατίτο σερβίρει στον Μπακασέτα, αυτός ανοίγει στον Βάργκας που με διπλή προσπάθεια στέλνει την μπάλα άουτ.
21:17
61' Καλή στιγμή για την Βέροια. Νέο μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, η μπάλα φεύγει ένα μέτρο δίπλα απ'την εστία του Ανέστη.
21:19
64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας στη θέση του Πατίτο.
21:20
64' Ευκαιρία για την Βέροια. Φάουλ του Άρτσε, η μπάλα βρίσκει στην πλάτη του Μαραγκού και φεύγει λίγο άουτ.
21:23
66' Ο Μπακασέτας βγάζει τετ-α-τετ τον Πλατέλλα,όμως η Ναβαλόφσκι και Μαραγκός τον εξουδετερώνουν με άψογο διπλό τάκλιν.
21:24
68' Φάση για την Βέροια. Ο Μαρτίνεθ δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
21:26
70' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Άψογη αντεπίθεση, η μπάλα φτάνει στον Μπακασέτα, που αφού προσποιείται σουτάρει αλλά ο Λόπεθ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
21:27
71' Αλλαγή για την Βέροια. Ο Μιλίεβιτς αντί του Άρτσε
21:31
75' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας βάζει την κόντρα, ο Λόπεθ μπλόκαρε
21:32
76' Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας
21:35
79' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας δίνει έτοιμο γκολ στον Πλατέλλα και αυτός αστοχεί σχεδόν σε κενή εστία.
21:37
81' Αλλαγή για την Βέροια. Ο Βίτι στη θέση του Ναβαλόφσκι.
21:37
82' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Σιμόες.
21:39
83' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Βάργκας, ο Λέσκοτ αστοχεί με κεφαλιά.
21:42
87' ΓΚΟΛ 0-2 Η ΑΕΚ!
21:43
Ο Βάργκας γίνεται αποδέκτης της μπάλας έπειτα από τακουνιά του Μπακασέτα και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Λόπεθ.
21:48
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
21:49
1 λεπτό ακόμη μέχρι το φινάλε. Η ΑΕΚ παίρνει το τρίποντο κόντρα στη Βέροια και κάνει το 2/2.
21:50
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ περνάει από τη Βέροια (2-0), κάνει το πρώτο της διπλό μετά από 9 μήνες και κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα!