Live μετάδοση: Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα

15:42
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της τέταρτης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΣ Γιάννινα, στη Λεωφόρο.
15:45
Οι πράσινοι θέλουν μετά την ήττα από τον Άγιαξ να βγάλουν αντίδραση και να κάνουν το 2x2 στο πρωτάθλημα. Αυτός, βέβαια, είναι και ο στόχος των Ηπειρωτών μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα τους κόντρα στον Ατρόμητο
15:46
Παναθηναϊκός: Στιλ, Σάμπα, Μπεργκ, Ζέκα, Λέτο, Λουντ, Χουλτ, Μολέδο, Ιβανόφ, Κουλιμπαλί
15:48
ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μπέριος, Γιάκος, Τζημόπουλος, Κόντε, Ακόστα, ΝΑδάλες, Καρανίκας, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Μαμπουλού
15:48
Ντεμπούτο με τα πράσινα κάνει ο Κουλιμπαλί στο δεξί άκρο της άμυνας, ο οποίος παίρνει τη θέση του Μέστο, που είναι αλήθεια πως κόντρα στον Άγιαξ βρέθηκε σε τραγική βραδιά.
15:49
Πρώτη εμφάνιση και για τον Σάμπα στη Σούπερ Λίγκα, είχε αγωνιστεί για περίπου 15' απέναντι στους Ολλανδούς την Πέμπτη.
15:49
Με τρεις στην άμυνα και σήμερα ο Παναθηναϊκός (Σάμπα-Ιβανόφ-Μολέδο). Ο Λέτο στην επίθεση, στήριγμα του Μπεργκ. Υπενθυμίζεται πως νοκ-άουτ είναι λόγω τραυματισμών οι Κουτρουμπής και Ιμπάρμπο
15:50
Στον πράσινο πάγκο: Ο. Βλαχοδήμος, Ρέις, Βιγιαφάνιες, Ρινάλντι, Μέστο, Γουακάσο, Εμποκού
15:51
Στον πάγκο των Ηπειρωτών: Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Ζαΐρο, Δώνης, Κούτρης, Ίγκορ
15:52
15:53
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σπύρος Σελιμός με βοηθούς τους Αλεξέα και Φραγκιαδάκη.
15:59
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, χειροκροτούν τον κόσμο οι παίκτες.
16:01
Σέντρα στο ματς της Λεωφόρου
16:07
5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, παίρνει μια κεφαλιά ο Σάμπα, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του ΠΑΣ.
16:08
Αξίζει να σημειώσουμε πως προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής στους Γιαννιώτες, με τον Τζημόπουλο να τίθεται νοκ-άουτ και τον Κούτρη να παίρνει τη θέση του.
16:08
7' Ωραίο ανέβασμα του Κουλιμπαλί, αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο, σεντράρει, αλλά ο Λέτο δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά περίπου στο πρώτο δοκάρι
16:12
Προσπαθεί πολύ από τα δεξιά να παίξει ο Παναθηναϊκός, με τον Κουλιμπαλί να είναι σταθερά ψηλά. Δεν μπορούν να βρουν εύκολα διαδρόμους οι πράσινοι
16:16
10' Άουτ το μακρινό σουτ του Καρανίκα
16:17
15' Ο Παναθηναϊκός κλέβει μπάλα στον άξονα, επιχειρεί να βγει στην αντεπίθεση και να βρει ανοργάνωτο τον ΠΑΣ, όμως το άνοιγμα του Λουντ για τα δεξιά είναι κακό και χάνεται η οποιαδήποτε υποψία φάσης
16:19
18' Ακόμα μία κεφαλιά από τον Σάμπα, μετά από νέο κόρνερ, αλλά πάλι δεν την πιάνει καλά ο Κονγκολέζος στόπερ.
16:20
18' Επικίνδυνη μπαλιά στην καρδιά της πράσινης άμυνας, ο Μαμπουλού θέλει να κάνει προβολή από κοντά, αλλά υπό την πίεση του Μολέδο, δεν μπορεί να μπει στην τροχιά της μπάλας.
16:23
22' ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣ
16:23
Γκάφα του τερματοφύλακα του ΠΑΣ, ο οποίος πιάνει την μπάλα με τα χέρια, αρκετά έξω από την περιοχή του, προκειμένου να μην επιτρέψει στον Μπεργκ να γίνει κάτοχός της. Σωστά, λοιπόν, αποβάλλεται και αφήνει την ομάδα του με δέκα...
16:24
Τάιμ-άουτ στη Λεωφόρο για να δροσιστούν οι παίκτες.
16:26
25' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Περιστερίδης μπαίνει στο ματς και παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια, με τον Μαμπουλού να... θυσιάζεται.
16:28
Λέτο και Λεντέσμα πάνω από την μπάλα, για φάουλ σχεδόν πάνω στη γραμμή της περιοχής.
16:28
27' Το εκτελεί τελικά ο Λεντέσμα, αλλά δεν είναι καλό, η μπάλα βρίσκει πάνω σε συμπαίκτη του και φεύγει άουτ
16:30
Φτάσαμε στο 29ο λεπτό στη Λεωφόρο, με δέκα παίζουν οι Ηπειρώτες. Δεν έχουμε ακόμη την μεγάλη φάση, σε ένα κλειστό γενικά παιχνίδι, με τον ΠΑΣ να μην αφήνει διαδρόμους για ανάπτυξη στο τριφύλλι
16:31
Σωριάστηκε στο έδαφος ο Σάμπα, που πάνω στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι, έφαγε κλωτσιά από τον Μολέδο, που θέλησε κι αυτός να απομακρύνει την μπάλα.
16:32
Σηκώνεται τώρα το θηρίο από το Κονγκό, κάτω από ζεστό χειροκρότημα του κόσμου.
16:35
34' Αναμενόμενη αλλαγή για τον ΠΑΟ. Έξω ο Ιβανόφ, μέσα ο Βιγιαφάνιες.
16:36
Δεν είχε νόημα έτσι κι αλλιώς να παίξει με τρία στόπερ ο Παναθηναϊκός από τη στιγμή που ο ΠΑΣ παίζει με δέκα. Στο ματς, λοιπόν, ο "Βίγια" για να δώσει και... φαντασία στο επιθετικό κομμάτι όπου μέχρι τώρα οι πράσινοι είναι δυσλειτουργικοί.
16:36
35' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
16:38
Μετά από... καραμπόλες, η μπάλα φτάνει στον Λουντ, αυτός από κοντά και πλάγια θέση πιάνει το σουτ, αλλά ο Περιστερίδης αποκρούει με το ένα χέρι κι εν συνεχεία μπλοκάρει.
16:38
16:39
38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
16:40
Εξαιρετική σέντρα του Κουλιμπαλί από τα δεξιά, πανέμορφη κεφαλιά του Μπεργκ όπως έπεφτε, στέλνει την μπάλα στη γωνία και στα δίχτυα του ΠΑΣ για το 1-0.
16:41
Αρχίζει να ξεδιπλώνεται σιγά-σιγά ο Παναθηναϊκός, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό του πλεονέκτημα.
16:42
«Οε, οε οε, πρωταθλητή σε θέλουμε Παναθηναϊκέ» φωνάζει ο κόσμος στη Λεωφόρο.
16:43
42' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό
16:44
Με... πείσμα ο Λέτο «στρώνει» για τον Μπεργκ, με τον Σουηδό να οπλίζει μέσα από την περιοχή, αλλά το ωραίο και δυνατό διαγώνιο σουτ του, σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ.
16:46
45' Φάση για τον Παναθηναϊκό
16:46
Κουλιμπαλί-Βιγιαφάνιες συνεργάζονται από δεξιά, με τον Αργεντινό να σεντράρει, να βρίσκει τον Λέτο, αλλά το εν κινήσει σουτ του από κοντά δεν είναι καλό και φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα
16:48
45+2' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό που θα ήταν γκολάρα αν είχε μπει...
16:49
Ο Ζέκα δίνει στον Μπεργκ, αυτός με το τακουνάκι στον Λέτο, ο Αργεντινός γυρίζει το σώμα του, πιάνει σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει για λίγο άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
16:49
16:51
45+4' Διαμαρτύρεται για πέναλτι ο Λέτο αλλά μάλλον έχει δίκιο ο Σελίμος που δεν θεωρεί αντικανονικό το μαρκάρισμα. Στη συνέχεια της φάσης και πάνω στη γραμμή ο Μπέριος σώζει τον ΠΑΣ και δεν επιτρέπει στον Μπεργκ να σκοράρει μετά από νέα επίθεση του τριφυλλιού.
16:52
Ημίχρονο στην Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 με το γκολ του Μπεργκ. Με δέκα παίκτες παίζουν οι φιλοξενούμενοι, κάτι που φυσικά... βοήθησε το τριφύλλι, όπως και η είσοδος του Βιγιαφάνιες στο γήπεδο, με τον Αργεντινό μαέστρο να οργανώνει εξαιρετικά, να βλέπει γήπεδο και να ξεδιπλώνει την ομάδα του.
17:06
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
17:08
Μίνι διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς οι οργανωμένοι άναψαν βεγγαλικά και... δεν φαίνεται τίποτα. Εντυπωσιακή αν μη τι άλλο ατμόσφαιρα.
17:08
17:10
Καθάρισε η ατμόσφαιρα και το παιχνίδι συνεχίζεται. Σημειώνεται πως ο Γαρουφαλιάς πέρασε στο ματς αντί του Γιάκου.
17:11
51' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί
17:14
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
17:16
Φοβερός Μπεργκ... Ο Σουηδός παίρνει την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, έχει πολλές επιλογές για να πασάρει κάπου και τελικώς βγάζει μια υποδειγματική μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι για τον επερχόμενο Λουντ, ο οποίος άνετος κι ωραίος γράφει εν κινήσει μέσα από την περιοχή το 2-0.
17:18
57' Αλλαγή για τους πράσινους. Έξω ο σκόρερ Λουντ, μέσα ο Εμποκού.
17:20
17:20
60' Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Βιγιαφάνιες λίγο έξω από την περιοχή, δεν βρίσκει στόχο ο Αργεντινός
17:22
61' Κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΣ. Μπαίνει ο Ζαΐρο, βγαίνει ο Κούτρης.
17:27
64' Σέντρα από τα δεξιά του Λεντέσμα, ο Μολέδο πηδάει ψηλά, πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα. Ακριβώς από πίσω του ήταν ο Σάμπα, όπου θα έπιανε υπό καλύτερες προϋποθέσεις την κεφαλιά, αν δεν παρέμβαινε ο Βραζιλιάνος.
17:30
Νέο τάιμ-άουτ για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
17:31
17:34
71' Ωραίο δυνατό σουτ του Εμποκού από πλάγια θέση, είναι σε ετοιμότητα ο Περιστερίδης και το βγάζει
17:35
Από μία κίτρινη κάρτα σε Μπέριο και Μολέδο για αψιμαχία που είχαν, με αφορμή ένα σπρώξιμο του πρώτου προς τον Μπεργκ.
17:36
76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
17:38
Βγαίνει στον αιφνιδιασμό ο Παναθηναϊκός, ανοργάνωτη η άμυνα του ΠΑΣ, με τον Λέτο από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή, να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μπεργκ κι αυτός να εκτελεί για το 3-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (είχε και την ασίστ στον Λουντ)
17:39
78' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Αποθέωση για τον Σουηδό, ο οποίος αφήνει τη θέση του στον Ρινάλντι.
17:41
79' Μπαίνει με φόρα στην περιοχή του ΠΑΣ ο Κουλιμπαλί, πιάνει δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, αλλά φεύγει άουτ η μπάλα
17:42
81' Φάση για τον Παναθηναϊκό
17:42
Σουτ του Ρινάλντι μέσα από την περιοχή του ΠΑΣ και αριστερά (μετά από όμορφη μπαλιά του Βιγιαφάνιες), πέφτει στη κλειστή του γωνία ο Περιστερίδης και το βγάζει με δυσκολία!
17:44
83' Αλλάζουν ωραία πάσες οι παίκτες του Παναθηναϊκού, σουτ του Λέτο μέσα από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα
17:45
84' Μεγάλη επέμβαση του Στιλ!
17:45
Μακρινή εκτέλεση φάουλ για τον ΠΑΣ, ο Μολέδο επιχειρεί να διώξει, αλλά πιάνει προς τα πίσω κεφαλιά, με τον Στιλ να πετάγεται εντυπωσιακά και να αποτρέπει το αυτογκόλ, με το 3-0 να διατηρείται.
17:49
88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
17:50
Ο Λέτο κοντρολάρει μέσα στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ του Λεντέσμα, πιάνει σουτ στη γωνία της εστίας του ΠΑΣ και γράφει το 4-0. Αποθέωση από τον κόσμο με το... γνωστό σύνθημα.
17:54
Λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός παίρνει τη νίκη με 4-0 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Δύο γκολ ο Μπεργκ, ένα ο Λουντ και άλλο ένα ο Λέτο. Καθοριστικό σημείο του αγώνα η σωστή αποβολή του Πασχαλίδη στο 22’ κι ενώ ως τότε το ματς ήταν «ντέρμπι».