Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στην Αστάνα.
Αναμέτρηση στο «Καραϊσκάκη» για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League.
Την ίδια ώρα ο ΑΠΟΕΛ αγωνίζεται στην Ελβετία κόντρα στην Γιουνγκ Μπόις.
21:24
Την επόμενη αγωνιστική (4η) θα αλλάξουν οι έδρες των αποψινών αναμετρήσεων.
21:30
Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο θα επιχειρήσει απόψε να πάρει την πρώτη της εντός έδρας νίκη στον όμιλο και να αφήσει πίσω της την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον ΑΠΟΕΛ.
21:34
Από το παιχνίδι κόντρα στους Κύπριους, οι ερυθρόλευκοι μετρούν δύο τρίποντα στο πρωτάθλημα απέναντι σε ΑΕΚ (3-0, εντός) και Πανιώνιο (0-2, εκτός).
21:37
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
21:37
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Ελιουνούσι, Σεμπά, Καρντόσο
21:37
Στον πάγκο: Καπίνο, Μπουχαλάκης, Τσόρι, Καμπιάσο, Βιάνα, Μανθάτης, Ιντέγε
21:40
Αστάνα (Στάνιμιρ Κόλεβ): Έριτς, Μπεϊσεμπέκοβ, Μάλι, Άνισιτς, Λογκβινέκο, Σόμκο, Ταγκιμπέργκεν, Τουμάσι, Κάνιας, Καπανάγκα, Νουρσεμπάγιεβ
21:40
Στον πάγκο: Μόκιν, Μουζίκοβ, Ντεσπότοβιτς, Ναγιαράν, Σίτοβ, Κουλμπέκοβ, Ζουνούσοβ.
21:43
Oι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν το ζέσταμά τους και σε λίγο θα αποσυρθούν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
21:57
Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ (Γερμανία)
22:06
1' Έναρξη της αναμέτρησης
22:07
2' Μπήκε με πρόθεση να πιέσει ο Ολυμπιακός, που κατέβασε νωρίς νωρίς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή.
22:09
3' Φάση για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση για τους ερυθρόλευκους, η μπάλα στρώνεται στον Φιγκέιρας που πιάνει αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ.
22:10
5' Νέα τελική για τον Ολυμπιακό. Ατομική ενέργεια και σουτ του Φορτούνη έξω απ' την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ με τον Έριτς να ελέγχει την πορεία της.
22:14
9' Πρώτη προσπάθεια για γκολ και για την Αστάνα. Φαλτσαριστό σουτ του Τουμάσι,μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Λεάλι.
22:20
14' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Ρέτσος παίρνει ανενόχλητος κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και ο Έριτς μπλοκάρει δύσκολα.
22:22
16' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ για τον Σεμπά, ο οποίος έμπαινε ανενόχλητος στην περιοχή από πλάγια θέση.
22:25
19' Σουτ του Μιλιβόγεβιτς, ο Έριτς δεν μπλοκάρει και ο Λογκβινέκο προλαβαίνει τον Καρντόσο και παραχωρεί κόρνερ.
22:28
23' Φάση για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Καρντόσο, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και φεύγει λίγο πάνω απ' την εστία.
22:30
24' Ανεβάζει την απόδοσή του ο Ολυμπιακός.
22:30
25' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
22:31
Εξαιρετική ενέργεια του Φορτούνη, που σπάει την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Φιγκέιρας πλασάρει εύστοχα.
22:32
27' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία
22:34
28' Σουτ του Τουμάσι, η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.
22:35
29' Σουτ του Φορτούνη έξω απ' την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:38
33΄ ΓΚΟΛ 2-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
22:39
Υπέροχο τέρμα του Ελιουνούσι που μπήκε στην περιοχή και με φαλτσαριστό πλασέ έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους ερυθρόλευκους.
22:40
34' ΓΚΟΛ 3-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
22:40
Πάρτι για τους ερυθρόλευκους. Ο Σεμπά βγήκε τετ-α-τετ έπειτα από κάθετη του Ελιουνούσι και πλάσαρε εύστοχα τον Έριτς.
22:44
37' Δοκάρι για την Αστάνα. Αναστάτωση στην άμυνα του Ολυμπιακού, έπειτα από κόρνερ, ο Άνισιτς σημαδεύει το δοκάρι με κοντινό σουτ.
22:49
43΄ Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός τα τελευταία λεπτά.
22:49
44' Κίτρινη κάρτα στον Κάνιας
22:51
45' Κεφαλιά του Μποτία, μπλοκάρει εύκολα ο Έριτς.
22:51
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
22:52
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:52
Ο Ολυμπιακός προηγείται 3-0 απέναντι στην Αστάνα
22:54
Τρία γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά για τους ερυθρόλευκους (25΄Φιγκέιρας, 33' Σεμπά, 34' Ελιουνούσι), που έχουν καθαρίσει ήδη το τρίποντο.
23:07
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
23:09
48' Κίτρινη κάρτα στον Ταγκιμπέργκεν
23:15
* Στο άλλο ματς του ομίλου η Γιουνγκ Μπόις γύρισε το ματς και προηγείται 2-1 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.
23:16
54' ΓΚΟΛ 3-1 για την Αστάντα
23:16
Τραγικό λάθος του Λεάλι ο οποίος δεν απομακρύνει σωστά, ο Καπανάγκα γίνεται αποδέκτης και με ψιλοκρεμαστό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
23:20
58' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κάνιας. Με δέκα η Αστάνα
23:21
59' Αλλαγή για την Αστάνα. Ο Σίτοβ αντί του Νουρσεμπάιγεβ
23:21
60' Κίτρινη κάρτα στον Καπανάγκα
23:25
* Πριν την φάση της κόκκινης, οι παίκτες της Αστάνα φώναξαν για φάουλ στα όρια της περιοχής του Ντα Κόστα στον Καπανάνγκα.
23:26
63' Αλλαγή για την Αστάνα. Στη θέση του Ταγκιμπέργκεν πέρασε ο Μουζίκοβ.
23:26
65' ΓΚΟΛ 4-1 ο Ολυμπιακός!
23:27
Ωραία αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Καρντόσο με παράλληλη πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον Σεμπά ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά
23:32
70' Μοναδική ευκαιρία για την Αστάνα. Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Καπανάνγκα να πλασάρει άστοχα σε κενή εστία.
23:34
72' Αλλαγή για την Αστάνα. Ο Ντεσπότοβις στη θέση του Καπανάγκα
23:34
73' Κίτρινη κάρτα για τον Μιλιβόγεβιτς, που τραυματίστηκε και αποχωρεί!
23:35
73΄Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμπιάσο αντί του Μιλιβόγεβιτς.
23:39
77' Κίτρινη κάρτα στον Σίτοβ
23:40
΄78' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ατομική ενέργεια και σουτ του Φορτούνη η μπάλα λίγο άουτ.
23:40
79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης αντί του Φορτούνη
23:47
85' Κίτρινη κάρτα στον Τούμασι.
23:50
88' Αδύναμο σουτ του Μανθάτη με το εξωτερικό, μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας της Αστάνα. Τυπική διαδικασία το φινάλε του αγώνα
23:53
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
23:54
Λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε πανεύκολα 4-1 την Αστάνα και όχι μόνο ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου με έξι βαθμούς (6 ΑΠΟΕΛ, 4 Γιουνγκ Μπόις και 1 Αστάνα) αλλά πήρε και ψυχολογία για το ντέρμπι που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ.