ΑΕΚ-Κέρκυρα 4-0

Βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο -και παρόλο που αντιμετώπισε εχθρική διαιτησία- η ΑΕΚ μπήκε στο Κύπελλο Ελλάδας με ευρεία νίκη (4-0) επί της Κέρκυρας.

19:02
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με την Κέρκυρα για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας...
19:10
Στο δεύτερο παιχνίδι του Ζοσέ Μοράις στον πάγκο της, η "Ένωση" θέλει να ξεκινήσει με νίκη την υπεράσπιση του τροπαίου που κατέκτησε πέρυσι.
19:13
Εξάλλου, η επιστροφή στις επιτυχίες δεν είναι απαραίτητη μονάχα για ν' αρχίσει από νωρίς να καθαρίζει την πρόκριση από τον όμιλο, αλλά και για να αποκτήσει ψυχολογία μετά την γκέλα με τον Πανιώνιο και ενόψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.
19:16
Βέβαια, η "Ένωση" δεν θα παραταχθεί ούτε σήμερα με πλήρη σύνθεση, αφού λείπουν ακόμα βασικά της στελέχη (Λέσκοτ, Βάργκας, Πατίτο), ενώ και ο Μοράις έχει κάνει rotation, στην προσπάθεια να αξιολογήσει το ρόστερ.
19:17
Ας δούμε συγκεκριμένα όμως τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δυο ομάδες...
19:17
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Ματιέ, Μοϊσέ, Γρομίτσαρης, Ντιόγκο, Ανδρεόπουλος, Νταβίντ, Γεωργίου, Ντουάλα, Αρναρέλλης, Παμλίδης
19:17
ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίας, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Πλατέλλας, Χριστοδουλόπουλος, Αραβίδης, Πέκχαρτ
19:18
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Βούρας, Μανωλάς, Ζόριτς, Γιόχανσον, Μάνταλος, Τσέλιος, Τζανετόπουλος.
19:18
Αναπληρωματικοί για τους "Φαίακες" οι: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Γεωργακόπουλος, Τρεπεκλής, Νίκιτς, Γκερέκος.
19:21
Όσο για το σχήμα με το οποίο θα παραταχθεί η ΑΕΚ, θα είναι 4-4-1-1 και θα παραταχθεί ως εξής: Εικόνα live21961046/21550.jpg
19:27
Λίγα λεπτά πριν τη σέντρα και ο κόσμος είναι ελάχιστος στο ΟΑΚΑ. Παρών στα επίσημα και ο γιος του Δημήτρη Μελισσανίδη, Γιώργος.
19:31
1': Έναρξη του αγώνα.
19:33
Από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του ματς ξεκίνησε να ακούγεται ξανά από το πέταλο των οργανωμένων το γνωστό σύνθημα εναντίον του Ντούσαν Μπάγεβιτς που τον καλεί να επιστρέψει στον Ολυμπιακό.
19:36
6': Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πάρει από νωρίς τον έλεγχο.
19:38
7' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:40
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πλατέλλα, εκείνος την έστρωσε για τον Γκάλο και ο Βραζιλιάνος -με δυνατό σκαστό σουτ έξω από την περιοχή- έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αραμπατζή!
19:40
9': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:41
Ο Πλατέλλας έβγαλε όμορφη κάθετη στην πλάτη της άμυνας για τον Πέκχαρτ, αλλά το σουτ που έκανε εκείνος -μέσα από την περιοχή και δεξιά- έφυγε έξω από την κλειστή γωνία του Αραμπατζή.
19:44
13': Προσπαθεί να πιέσει ψηλά η Κέρκυρα και να δυσκολέψει την κυκλοφορία της μπάλας για την ΑΕΚ.
19:51
18': Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλή θέση. Tο κέρδισε ο Πλατέλλας, τον οποίο ανέτρεψε με δυνατό τάκλιν ο Ανδρεόπουλος.
19:51
19': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:52
Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά το φαλτσαριστό σουτ έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Αραμπατζή.
19:54
23': Έχει κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο η Κέρκυρα, χωρίς ωστόσο να απειλεί την ΑΕΚ.
19:55
Το γκολ του Γκάλο με το οποίο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ...
19:56
25' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
19:57
Τη βλέπει ο Ανδρεόπουλος, που χρησιμοποίησε το χέρι του για να πάρει την μπάλα.
19:57
26' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:59
Από εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα από δεξιά, ο Λαμπρόπουλος πρόλαβε την έξοδο του Αραμπατζή, ωστόσο η κεφαλιά του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι! Στη συνέχεια της φάσης, ο αμυντικός της ΑΕΚ πήρε την επαναφορά και ανατράπηκε από τον Γεωργίου, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι.
20:03
32': Ελέγχει απόλυτα το ματς η ΑΕΚ, που δεν κινδυνεύει αμυντικά και ψάχνει μεθοδικά το δεύτερο γκολ.
20:07
35': Ο Αρναρέλλης μπήκε από αριστερά στην περιοχή και δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει πολύ ψηλά άουτ.
20:10
38': Κέρδισε δυο συνεχόμενα κόρνερ η Κέρκυρα, τα οποία πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτα.
20:13
42': Η Κέρκυρα προσπαθεί να αναπτυχθεί και στα τελευταία λεπτά πλησιάζει με καλύτερες προϋποθέσεις το τέρμα της ΑΕΚ.
20:14
43': Ευκαιρία για την Κέρκυρα!
20:15
Ο Γεωργίου βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Μπάρκα να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει!
20:17
45': Λήξη του ημιχρόνου, με χλιαρές αποδοκιμασίες από την εξέδρα.
20:32
46' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
20:32
Ο Νίκιτς θα περάσει στη θέση του Ναζίμ.
20:34
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:37
48': Πέναλτι ζητάει η ΑΕΚ!
20:38
Σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Λαμπρόπουλος "γκρεμίζεται" από τον Νίκιτς (στην προσπάθεια να πάρει την κεφαλιά) αλλά ο Κιοτζένης δεν δίνει ούτε αυτή τη φορά το πέναλτι.
20:39
51': Ο Ντουαλά δοκίμασε ένα δυνατό σουτ -από πλάγια θέση αριστερά- αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
20:42
54': Ο Πλατέλλας βρήκε χώρο κι έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Αραμπατζής δεν ανησύχησε και μπλόκαρε την μπάλα.
20:43
55' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
20:44
Στις θέσεις των Σιμόες και Πλατέλλα μπαίνουν οι Γιόχανσον και Μάνταλος.
20:49
58': Τρίτο πέναλτι που ζητάει η ΑΕΚ! Σε μια διεκδίκηση της μπάλας μέσα στην περιοχή ο Πέκχαρτ πέφτει κάτω από μαρκάρισμα του Μοϊσέ (που χρησιμοποίησε και το χέρι) αλλά δεν δόθηκε κάτι.
20:50
59': Ο Γιόχανσον έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά παρόλο που κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Αραμπατζή.
20:51
61': Ο Ανδρεόπουλος κάνει ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Γιόχανσον, αλλά ο Κιοτζένης δεν του δείχνει την (δεύτερη) κίτρινη κάρτα.
20:52
63' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
20:52
Τη βλέπει ο Ντιόγκο για ένα μαρκάρισμα στον Αραβίδη.
20:55
66': Μετά από γύρισμα του Ντίας από αριστερά, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε την προβολή, αλλά ο Αραμπατζής μπλόκαρε.
20:55
67': Ο Γαλανόπουλος δοκίμασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει πάλι στην αγκαλιά του Αραμπατζή.
20:55
67' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
20:56
Αντί του Ντουαλά μπαίνει ο Σπίνουλας.
20:58
70' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
20:58
Ο Γεωργακόπουλος στη θέση του Παμλίδη.
21:00
72' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
21:00
Τη δέχεται ο Μοϊζέ για μαρκάρισμα στον Πέκχαρτ.
21:06
76': Ο Ντίας μαρκάρει αντικανονικά τον Γκόμες, που πήγε να μπει από αριστερά στην περιοχή, αλλά ο Κιοτζένης δεν έδωσε το φάουλ.
21:06
78' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
21:07
Έπειτα από όμορφη σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος πετάχτηκε στο πίσω δοκάρι και με ζυγισμένη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αραμπατζή!
21:08
80' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
21:09
Μετά από υπέροχη ενέργεια και γύρισμα του Μάνταλου από αριστερά, ο Πέκχαρτ πλάσαρε από κοντά στην -άδεια σχεδόν- εστία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
21:14
86' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
21:14
Ο Ζόριτς στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.
21:17
89': Ο Ντίας έκανε μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ από αριστερά, αλλά ο Αραμπατζής μπλόκαρε την μπάλα!
21:18
89' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
21:18
Έπειτα από σέντρα του Αραβίδη από αριστερά, ο Ντιόγκο έκανε μια "στραβοκλωτσιά" και η μπάλα -αφού πέρασε κάτω από τα πόδια του Πέκχαρτ- κατέληξε στα δίχτυα!
21:19
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:21
90'+3': Λήξη του αγώνα.