Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΕΚ 2-2

Δικό της παιχνίδι χάρισε η ΑΕΚ στην Καρδίτσα και δεχόμενη δυο γκολ σε εννέα λεπτά, υποχρεώθηκε στο 2-2 με την Αναγέννηση για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

19:13
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας...
19:15
Έχοντας επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα (με ένα αγχωτικό τρίποντο επί του Πλατανιά, το οποίο εντέλει μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή) η "Ένωση" θέλει να... ξεμπερδεύει από σήμερα και με την πρόκριση στο θεσμό που κατέκτησε πέρυσι.
19:17
Παρόλο λοιπόν που κατεβαίνουν με πολλές αλλαγές (εξαιτίας τραυματισμών και rotation από την πλευρά του Ζοσέ Μοράις) οι "κιτρινόμαυροι" δεν σκέφτονται τίποτα άλλο από τη νίκη που θα κάνει τυπική διαδικασία το τελευταίο ματς του ομίλου.
19:18
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα κατέβουν οι δυο ομάδες...
19:21
ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γιαννούτσος, Μανωλάς, Γαλανόπουλος, Τσέλιος, Πατίτο, Ζόριτς, Πέκχαρτ
19:21
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Καραγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Φέτσης, Μπλέντι, Τζέκος, Μπιτέλης, Ντιατά
19:21
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Γεωργαντζάς, Ξέρρας, Τζέλλος, Ντάνκουα, Τσιλούλης, Μοσχάκης, Τσόπελας.
19:21
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Βούρας, Γκάλο, Σιμόες, Ντίντακ, Αραβίδης, Αλμέιδα, Λαμπρόπουλος.
19:23
Όπως παρατηρεί κανείς, η ΑΕΚ παρατάσσεται με εντελώς πειραματική σύνθεση, καθώς ο Μοράις ξεκινάει στη συντριπτική πλειοψηφία με παίκτες που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής, αλλά και αρκετούς νεαρούς.
19:24
Υπενθυμίζεται, δε, ότι πέραν των τραυματιών (Τσιγκρίνσκι, Βάργκας, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος, Πλατέλλας, Ντίας), έχουν μείνει εκτός αποστολής και οι Μπάρκας, Γιόχανσον και Μάνταλος.
19:24
Όσο για το σχήμα με το οποίο θα παραταχθούν οι "κιτρινόμαυροι", θα είναι πιθανότατα 4-3-3 και θα διαμορφωθεί ως εξής: Εικόνα live21961114/79657.jpg
19:27
Παρόλο που πρόκειται για εργάσιμη μέρα και βρέχει στην Καρδίτσα, η ΑΕΚ θα έχει τη συμπαράσταση αρκετών οπαδών της, που έχουν πάρει θέση στο πέταλο.
19:29
Πάντως στην προσπάθεια να φύγει με το διπλό η "Ένωση" θα έχει έναν ακόμα αντίπαλο, καθώς ο αγωνιστικός χώρος (ειδικά μετά τη βροχή) βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση.
19:29
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι, στο οποίο οι παίκτες της ΑΕΚ θα αγωνιστούν φορώντας τις (όχι ακριβώς δημοφιλείς) φούξια εμφανίσεις.
19:32
1': Έναρξη του αγώνα.
19:34
3': Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε δυο συνεχόμενα κόρνερ -χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτεί κάποιο απ' αυτά.
19:35
4': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:36
Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Τσέλιου ο Ζόριτς μπήκε στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε, με αποτέλεσμα να κοπεί τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.
19:40
9': Έχει ισορροπήσει κάπως το ματς η Αναγέννηση, μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ.
19:42
11' - Κίτρινη κάρτα για την Αναγέννηση
19:42
Τη βλέπει ο Ντιατά για ένα δυνατό τάκλιν στον Γαλανόπουλο.
19:43
12' - Κίτρινη κάρτα για την Αναγέννηση
19:43
Τη δέχεται ο Κισκαμπάνης, που ανέτρεψε τον Πατίτο λίγο πριν μπει στην περιοχή.
19:46
15': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:47
Μετά από ωραία συρτή σέντρα του Πατίτο από αριστερά, ο Πέκχαρτ έκανε (πιεζόμενος) την προβολή, αλλά ο Πρίφτης μπλόκαρε την μπάλα.
19:51
20': Ευκαιρία για την Αναγέννηση!
19:52
Σε φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μάιγκα σούταρε με δύναμη -από πλάγια θέση αριστερά- αλλά ο Ανέστης απέκρουσε και απομάκρυνε τον κίνδυνο!
19:53
21': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:54
Μετά από λανθασμένη απομάκρυνση στην περιοχή της Αναγέννησης, ο Ζόριτς καθυστέρησε να σουτάρει, με την μπάλα να στρώνεται στον Τσέλιο κι εκείνον να σουτάρει ψηλά.
19:57
26': Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!
19:57
Ο Τσέλιος μπήκε επικίνδυνα από δεξιά στην περιοχή και γύρισε σωστά για τον Πέκχαρτ, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ και να στείλει την μπάλα προς την εστία.
20:01
30': Έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση και προσπαθεί να απειλήσει.
20:06
35': Καλό σουτ για την ΑΕΚ! Το κάνει ο Γαλανόπουλος έξω από την περιοχή, αλλά ο Πρίφτης δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει την μπάλα.
20:07
36' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
20:08
Ο Πέκχαρτ κινήθηκε ωραία -έξω από την περιοχή και αριστερά- και πιάνοντας ένα εξαιρετικό σουτ με το δεξί, κάρφωσε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Πρίφτη!
20:11
40': Το γκολ έχει δώσει αέρα στην ΑΕΚ, που δείχνει διατεθειμένη να ψάξει και ένα δεύτερο πριν το ημίχρονο.
20:16
44': Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Δημόπουλο -ο οποίος έβαλε πολύ φάλτσο στην μπάλα- αλλά ο Πέκχαρτ κέρδισε την κεφαλιά κι απομάκρυνε σε κόρνερ.
20:17
45': Μετά από κόντρες στην περιοχή της Αναγέννησης, η μπάλα στρώθηκε στον Πατίτο, αλλά το σουτ που έκανε εκείνος δεν ήταν καλό και έφυγε ψηλά άουτ.
20:17
45': Λήξη του ημιχρόνου.
20:33
Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας τιμήθηκαν οι Καρδιτσιώτες Σπύρος Θώδης και Βάιος Καραγιάννης, που τίμησαν στο παρελθόν τη φανέλα της ΑΕΚ.
20:33
46' - Αλλαγή για την Αναγέννηση
20:33
Ο Τσιλούλης στη θέση του Σμίλτου.
20:34
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:34
46': Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!
20:35
Ο Τσέλιος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Πρίφτης έπεσε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.
20:35
47' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
20:36
Σε όμορφη σέντρα του Ζόριτς από δεξιά, ο Πέκχαρτ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Αναγέννησης και βρίσκοντας την μπάλα με το γόνατο (!) την έστειλε στα δίχτυα!
20:41
52': Το δεύτερο γκολ δείχνει να έχει απογοητεύσει την Αναγέννηση, την ώρα που η ΑΕΚ ψάχνει με τον ίδιο ζήλο το τρίτο.
20:44
54': Ωραία κάθετη του Τσέλιου, αλλά ο Κισκαμπάνης βγήκε γρήγορα και απομάκρυνε προ του Ζόριτς.
20:45
56' - Αλλαγή για την Αναγέννηση
20:45
Ο Ξέρρας στη θέση του Ντιατά.
20:47
59': Καλή φάση για την Αναγέννηση!
20:48
Από σέντρα του Μπλέντι από αριστερά, ο Μπιτέλης έπιασε όμορφο τακουνάκι στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και πέρασε πάνω από την εστία.
20:52
63': Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση!
20:52
Με ωραίο γύρισμα από αριστερά ο Μπιτέλης έβγαλε ολομόναχο τον Ξέρρα, αλλά το κοντινό πλασέ που έκανε εκείνος αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ανέστη σε κόρνερ!
20:55
67' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
20:56
Ο Ντίντακ στη θέση του Ζόριτς.
20:56
68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ!
20:57
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φέτση από αριστερά, ο Τζέκος έπιασε δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι και στέλνοντας την μπάλα να περάσει κάτω από το σώμα του Ανέστη, μείωσε το σκορ!
21:02
73': Προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα η ΑΕΚ και να περιορίσει τον ενθουσιασμό της Αναγέννησης μετά τη μείωση του σκορ. Δεν τα καταφέρνει όμως πολύ καλά.
21:04
76': Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση!
21:04
Ο Τζέκος έπιασε ένα δυνατό βολέ έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Ανέστη να πεταχτεί και να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
21:05
76' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ!
21:05
Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπλέντι, ο Ανέστης έκανε άστοχη έξοδο και ο Μάιγκα -που νίκησε τους πάντες στον αέρα- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
21:07
78': Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ! Σε γύρισμα του Ντίντακ η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Καραγιάννη (σε αυτό που στηριζόταν στο έδαφος), αλλά ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο.
21:09
79' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
21:09
Ο Αλμέιδα στη θέση του Τσέλιου.
21:10
80' - Κίτρινη κάρτα για την Αναγέννηση
21:10
Τη βλέπει ο Μπιτέλης για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Γιαννούτσο.
21:10
81' - Αλλαγή για την Αναγέννηση
21:11
Ο Τσόπελας αντικαθιστά τον Μπιτέλη.
21:13
84': Η εξέλιξη του αγώνα εύλογα έχει εκνευρίσει την εξέδρα της "Ένωσης", από την οποία ακούγεται το σύνθημα "ΑΕΚ, ΑΕΚ, αυτό δεν είναι ΑΕΚ".
21:14
86' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
21:14
Αντί του Πατίτο μπαίνει ο Αραβίδης.
21:15
87': Ο Αλμέιδα έφυγε επικίνδυνα από αριστερά στην επίθεση και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά οι αμυντικοί της Αναγέννησης πρόλαβαν να κοντράρουν.
21:18
90': Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση!
21:19
Ο Τσέλιος έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Ανέστη, αλλά κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό του "Γ"!
21:19
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:22
90'+3': Λήξη του αγώνα.