LIVE Μετάδοση: Πλατανιάς-Πανιώνιος (15:00)

14:51
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση που ανοίγει την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Πανιώνιο, στα Χανιά.
14:54
Ο Πλατανιάς κατάφερε στο ματς του Κυπέλλου με τη Σπάρτη να σπάσει το σερί ηττών που διατηρούσε από τις 17/9 και τη νίκη του επί του Λεβαδειακού. Κάτι που θέλει, βέβαια, να κάνει και σήμερα, για να πάρει βαθμολογική ανάσα και στο πρωτάθλημα.
14:55
Ο Πανιώνιος, από την άλλη, προέρχεται από ένα θετικό σερί, όχι μόνο αποτελεσμάτων αλλά και εμφανίσεων. Στόχος μια νίκη που θα τον διατηρήσει στην πεντάδα.
14:56
Οι κυανέρυθροι βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, με 14 βαθμούς, ενώ ο Πλατανιάς στην 13η θέση με δέκα βαθμούς.
14:56
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
14:57
Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Κάργας, Στάθης, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Γιορέντε, Ντίντακ, Μανούσος, Γιακουμάκης.
14:57
Στον πάγκο οι: Κοκκάλας, Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Μενδρινός, Ντίνας, Πριντέτα, Στανιοσάβλιεβιτς.
14:57
Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Φούντας, Ανσαριφάρντ, Σαββίδης.
14:57
Στον πάγκο οι: Θεοδωρόπουλος, Ενγκόνγκ, Αντωνιάδης, Ολαϊτάν, Καθάριος, Γκιοάτα, Μασούρας.
14:59
Φανέλες της Σαπεκοένσε σήκωσαν παίκτες και διαιτητές, πριν την έναρξη του ματς. Ενός λεπτού σιγής τηρείται στη μνήμη των θυμάτων της αεροπορικής τραγωδίας.
15:01
Κόντρα και στην παράδοση θα παίξει ο Πανιώνιος στην Κρήτη. Οι κυανέρυθροι από τον Μάρτιο του 2012, όταν επικράτησαν του ΟΦΗ, έχουν να περάσουν νικηφόρα από το νησί. Μετρούν τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες σε εννιά ματς που έχει δώσει αυτά τα 4,5 χρόνια.
15:01
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
15:05
Πιέζει ο Πλατανιάς στα πρώτα λεπτά του ματς, αλλά κάνει και πολύ εύκολα λάθη.
15:09
7' Αναπτύσσεται ο ρυθμός στο ματς, αλλά απουσιάζει η ευκαιρία. Μοναδική φάση, ένα αδύναμο σουτ του Τασουλή, που μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
15:10
8' Σέντρα σουτ του Μπεν, αιφνιδιάστηκε και διώχνει σε κόρνερ ο Σωτηρίου. Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους «κυανέρυθρους».
15:16
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία, ακόμα, για τις δύο ομάδες.
15:19
16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Εκτέλεση φάουλ του Ντίντακ, έπιασε την προβολή ο Μανούσος, αναγκάζοντας τον Γιαννιώτη σε εντυπωσιακή απόκρουση, από κοντά.
15:22
20' Κάθετη πάσα του Κόρμπου στον Ανσαριφάρντ, ο Σωτηρίου βγήκε με ρίσκο και απομάκρυνε την μπάλα ταχύτατα.
15:26
25' Δυνατό σουτ του Γκνιάτιτς έξω από την περιοχή, μπλοκάρει στα σώματα.
15:26
24' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Κάργας για μαρκάρισμα στον Ανσαριφάρντ λίγο έξω από την περιοχή.
15:28
27' Γκολ για τον Πανιώνιο!Φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν, από πολύ καλό σημείο, δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Σωτηρίου και δίνει το προβάδισμα (1-0) στον Πανιώνιο.
15:31
30' Πάσα του Μανούσου από αριστερά, όμως ο Γιαννιώτης μπλόκαρε προ του Ντίντακ.
15:32
31΄Ατομική ενέργεια του Φούντα και σουτ που πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Σωτηρίου
15:40
52% υπέρ του Πανιωνίου η κατοχή μετά από 40 λεπτά παιχνιδιού
15:41
40' Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς μετά το γκολ
15:46
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, χωρίς τίποτα σπουδαίο μετά το γκολ, πέρα από δυνατές μονομαχίες.
15:47
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μουνάφο.
15:47
Εκτελεί το φάουλ ο Ντεβέσα, διώχνει με γροθιές ο Γιαννιώτης.
15:48
Τέλος του ημιχρόνου
15:48
Μια απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ του Πανιωνίου, κόντρα στον Πλατανιά στα Περιβόλια.
16:02
46' Με αλλαγή ξεκινάει το δεύτερο μισό ο Πλατανιάς. Ο Γουνδουλάκης μπήκε στη θέση του Γιορέντε.
16:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
16:08
50' Οφσάιντ υποδεικνύεται σωστά ο Ανσαριφάρντ
16:15
56' Πολύ καλή ανάπτυξη από τον Πανιώνιο. Φούντας βγάζει παράλληλη μπαλιά από πλάγια στον Βλάχο, αυτός δίνει στον Ανσαριφάρντ, με τον Σωτηρίου να πραγματοποιεί πολύ καλή επέμβαση στο σουτ που επιχείρησε.
16:15
58' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Σαββίδη, ο Μασούρας.
16:17
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Μουνάφο, ο Στανισάβλιεβιτς.
16:19
62' Σουτ του Φούντα από το ύψος του πέναλτι, λέει ξανά «όχι» ο Σωτηρίου.
16:21
62' Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καρυπίδης έδιωξε την ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Φούντα, πριν φτάσει στην αμαρκάριστο Ανσαριφάρντ.
16:22
63' Τρίτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο μέσα σε δύο λεπτά. Ο Καρυπίδης σταματάει ξανά τον Φούντα, πριν δοκιμάσει να σουτάρει από πολύ κοντά.
16:23
65' Κόκκινη κάρτα στον Βλαλεντίνο Βλάχο! Βλέποντας δεύτερη κίτρινη, μετά από σκληρό μαρκάρισμα, ο αμυντικός του Πανιωνίου αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.
16:25
66' Κεφαλιά του Μανούσου αποκμακρύνει η άμυνα του Πανιωνίου
16:25
67' Κίτρινη κάρτα στον Γκνιάτιτς για θέατρο
16:26
68' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στην θέση του Κάργα ο Ντίνας.
16:27
69' Σέντρα του Μανούσου από αριστερά, δεν καταφέρνει να πιάσει το σουτ ο Γιακουμάκης και η μπάλα περνάει άουτ.
16:29
70' Πλασέ του Γουνδουλάκη σταματάει ο Γιαννιώτης. Πεσμένος στο έδαφος έπιασε και την κεφαλιά ο Γουνδουλάκης στην εξέλιξη της φάσης, όμως ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου μπλοκάρει σταθερά αυτή τη φορά.
16:29
71' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Φούντα ο Γκιοάτα
16:32
72' Κεφαλιά του Μανούσου, άουτ
16:33
75' Δυνατό σουτ του Ντίντακ έξω από την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης
16:34
55% υπέρ του Πλατανιά η κατοχή μετά απ΄75' παιχνιδιού
16:36
78' Έχει οπισθοχωρήσει αισθητά ο Πανιώνιος μετά την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Βλάχος, στην προσπάθεια να διαφυλάξει το υπέρ του 1-0.
16:37
80' Γκολ για τον Πλατανιά!Δύσκολο γύρισμα του Γουνδουλάκη στον αμαρκάριστο Μανούσο, ο οποίος πλάσαρε με ευκολία στην εστία του Γιαννιώτη για το 1-1.
16:40
83' Κίτρινη κάρτα στον Μπεν
16:41
83' Καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Βαθιά μπαλιά από αριστερά, ο Γουνδουλάκης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ.
16:41
84' Τελευταία αλλαγή και για τον Πανιώνιο. Στην θέση του Ανσαριφάρντ ο Ενγκόνγκ.
16:43
85' Σουτ του Κόρμπου πέρασε άουτ.
16:44
86' Κεφαλιά του Οικονόμου μετά από εκτέλεση κόρνερ κόντραρε και βγήκε ξανά κόρνερ.
16:44
86' Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη
16:45
87' Ανεκμετάλλευτο πέρασε και το δεύτερο κόρνερ για τους κυανέρυθρους
16:47
90' Κίτρινη κάρτα στον Ντίνα
16:48
90' Κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον Πλατανιά.
16:48
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
16:49
90+2' Κίτρινη κάρτα και στον Ντίντακ
16:51
90+3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Σουτ του Μανούσου από κοντά μπλοκάρει ο Γιαννιώτης.
16:52
90+4' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Στανισάφλιεβιτς για χτύπημα στον Τασουλή
16:53
Τέλος στο ματς.
16:53
Σημαντικό βαθμό πήρε ο Πλατανιάς που εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό μειονέκτημα του Πανιωνίου λόγω της αποβολής του Βαλεντίνου Βλάχου και με γκολ του Μανούσου ισοφάρισε σε 1-1.