Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός

19:06
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
19:06
Οι πράσινοι προέρχονται από το επιβλητικό 4-0 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης για το Κύπελλο και ουσιαστικά είναι… ήδη στην τετράδα του θεσμού.
19:06
Λόγω λοιπόν και της εντυπωσιακής απόδοσης που είχαν οι πράσινοι σε αυτό το ματς, ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν προέβη σε καμία αλλαγή και παρατάσσει σήμερα τους ίδιους 11.
19:07
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ρέις, Ζέκα, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Μπεργκ
19:07
Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Κυριακίδης, Κούσας, Κλέσιο, Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Τσοκάνης, Ρότσα, Μύγας, Λόπες, Χαντάκιας
19:07
Στον πράσινο πάγκο: Στιλ, Χουχούμης, Λουντ, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Πίσπας, Βλαχοδήμος
19:07
Στον πάγκο για τους Αγρινιώτες: Καβουσάκης, Κουτρομάνος, Ροντρίγκεζ, Μουνιός, Παπαδόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλούδης
19:12
Αν οι πράσινοι νικήσουν σήμερα, θα ανέβουν στους 35 βαθμούς και θα βρεθούν στο -1 από τον τρίτο ΠΑΟΚ και στο -3 από τον δεύτερο Πανιώνιο. Ο Παναιτωλικός βρίσκεται αυτή τη στιγμή στους 22 και στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.
19:16
Διαιτητής του αγώνα ο Σέλιμος, με βοηθούς τους Αλεξέα και Πετρόπουλο. Για τους δύο επόπτες, ο Παναθηναϊκός εξέφρασε νωρίτερα τους… φόβους του. Διαβάστε αναλυτικά εδώ.
19:29
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:31
1' Σέντρα στην αναμέτρηση της Λεωφόρου
19:36
5' Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αναπτυχθεί ωραία, με τον Μπεργκ να ανοίγει δεξιά για τον Βιγιαφάνιες, αλλά η μπάλα ήταν δυνατή και ο Αργεντινός δεν πρόλαβε.
19:37
6' Φάση για το τριφύλλι. Ωραία σέντρα από τα αριστερά του Χουλτ, ο Βιγιαφάνιες βγαίνει στην κίνηση της μπάλας, πιάνει το σουτ, αλλά δεν μπορεί να σημαδέψει εστία
19:43
12' Φάση για τον Παναθηναϊκό Ωραία σέντρα του Εμποκού από τα αριστερά, ο Μπεργκ δεν μπορεί να βρεθεί στην τροχιά της μπάλας με το κεφάλι και ουσιαστικά δεν απειλεί τον Κυριακίδη
19:46
14' Νέα υποψία ευκαιρίας. Ο Μπεργκ προσπαθεί να πιάσει κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι (μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Μολέδο), αλλά βρίσκει αέρα.
19:48
16' Μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό
19:48
Ο Τσοκάνης με κεφαλιά βγάζει ασίστ για τον Λόπεζ στην πλάτη της πράσινης άμυνας, ο δεύτερος κάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά σημαδεύει άουτ!
19:54
19:54
23' Ψηλά άουτ το μακρινό σουτ του Κλωναρίδη
19:54
Δυσκολεύεται να βάλει την μπάλα κάτω και να κάνει παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, αμύνεται με πολλούς παίκτες ο Παναιτωλικός.
20:01
Συμπληρώσαμε μισή ώρα στη Λεωφόρο, πάντα στο 0-0 Παναθηναϊκός και Παναιτωλικός. Χωρίς την μεγάλη κλασική ευκαιρία το τριφύλλι, έχει «γράψει» μία τέτοια νωρίτερα η ομάδα του Αγρινίου με το δυνατό σουτ του Λόπεζ από πλεονεκτική θέση να φεύγει άουτ.
20:06
35' Ο Ρέις γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Ο Πορτογάλος δέχθηκε στο πρόσωπο την μπάλα, έχει ζαλιστεί και δεν μπορεί να συνεχίσει..
20:07
37' Ο Ρέις βγήκε και ο Κουρμπέλης μπαίνει στη θέση του.
20:14
Έχει κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός, στο μισό του Παναιτωλικού παίζεται το ματς, αλλά δεν μπορεί να βγει μια καλή μπαλιά από τους πράσινους για να διασπαστεί η άμυνα των φιλοξενούμενων.
20:16
45' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Εμποκού από τα δεξιά, ο Μπεργκ πιάνει την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη.
20:17
45+2' Σέντρα του Βιγιαφάνιες από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Μπεργκ προς τα πίσω, δεν απειλείται η εστία του Παναιτωλικού.
20:19
Ημίχρονο στη Λεωφόρο, Παναθηναϊκός και Παναιτωλικός στο 0-0. Η τακτική των φιλοξενούμενων έχει δυσκολέψει πολύ τους πράσινους, δεν μπορούν να βγάλουν φάση από τον άξονα και αναλώνονται σε γεμίσματα από τα άκρα.
20:34
***Και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλωναρίδης νιώθει ένα σφίξιμο, δεν μπορεί να συνεχίσει και την θέση του παίρνει ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος.
20:34
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:37
48' Φάση για τον Παναθηναϊκό Βολίδα από μακριά του Βλαχοδήμου, διώχνει με δυσκολία ο Κυριακίδης
20:40
Από νωρίς στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός αναλαμβάνει πλήρως τα ηνία του αγώνα, έχει ανεβάσει πολλούς παίκτες και πιέζει.
20:43
54' Φάση για τον Παναθηναϊκό
20:44
Ο Μπεργκ έβγαλε ωραία κάθετη για τον Βιγιαφάνιες στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Αργεντινός πέφτει και κάνει την προβολή, αλλά ο Κυριακίδης έχει βγει από την εστία του, κλείνει το οπτικό πεδίο στον αντίπαλό του και κρατά το 0-0.
20:46
Έχει ανοίξει ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Ο Παναιτωλικός συνεχίζει το πρέσινγκ και ψάχνει μία αντεπίθεση με τους Λόπεζ, Ρότσα, Κλέσιο και Μαρκόφσκι
20:48
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
20:49
Συνεργάζονται υπέροχα οι πράσινοι, με τον Εμποκού να δίνει στον Μπεργκ, αλλά ο Κυριακίδης τον σταματά στο τετ-α-τετ, με τον Σουηδό να σουτάρει με το "κακό" αριστερό του πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Βιγιαφάνιες, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη!
20:52
62' Εκτέλεση φάουλ του Εμποκού, ο Μολέδο παίρνει δύσκολα την κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά δεν μπορεί να σημαδέψει εστία.
20:53
Αιμορραγεί ο Χαντάκιας, που είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Συγκρούστηκε πριν με τους Μολέδο-Βιγιαφάνιες στην προσπάθειά του να διώξει.
20:55
65' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Χαντάκιας αφήνει τη θέση του και μπαίνει στο ματς ο Κουτρομάνος
20:56
67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 1-0
20:57
Ο Χουλτ γεμίζει ωραία στο δεύτερο δοκάρι, ο Βιγιαφάνιες πιάνει την κεφαλιά, αλλά Τσοκάνης-Κυριακίδης-δοκάρι δεν επιτρέπουν στον Αργεντινό να σκοράρει, ωστόσο η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ και προ κενής εστίας γράφει το 1-0 για το τριφύλλι
20:58
69' Μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό και μεγάλη επέμβαση Βλαχοδήμου
20:59
Βγήκε η κάθετη πάσα για τον Λόπεζ, στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά ο Βλαχοδήμος διάβασε σωστά τη φάση, βγήκε έγκαιρα και του... πήρε την μπουκιά από το στόμα, δίχως να του επιτρέψει να τον περάσει και να πλασάρει σε κενή εστία.
21:02
73' Μέσα ο Μουνιός, έξω ο Κλέσιο για τον Παναιτωλικό
21:07
78' Μέσα ο Λουντ, έξω ο Εμποκού για το τριφύλλι
21:07
21:09
79' Μέσα ο Παπαδόπουλος, έξω ο Ρότσα. Αποδοκιμασίες για τον Έλληνα φορ.
21:09
80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 2-0
21:10
Μετά από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου, η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ, ο οποίος σουτάρει από το ημικύκλιο, η μπάλα κοντράρει στο πόδι του Κούσα, αλλάζει πορεία και κρεμάει τον Κυριακίδη για το 2-0.
21:13
83' Ο Βιγιαφάνιες έφυγε σε κατά μέτωπο επίθεση, αλλά καθυστέρησε να... μπουκάρει στην περιοχή του Παναιτωλικού και τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μύγας με τρομερό τάκλιν, μην επιτρέποντας στον Αργεντινό να σουτάρει.
21:16
86' Σέντρα του Βλαχοδήμου από τα αριστερά, ο Μπεργκ πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν μπορεί να σημαδέψει σωστά, καθώς δεν είχε και την κατάλληλη κίνηση το σώμα του.
21:18
89' ΓΚΟΛ 3-0 για τον Παναθηναϊκό!
21:18
Κάθετη του Βιγιαφάνες στον Λουντ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Κυριακίδη.
21:21
90+2' ΓΚΟΟΛ 4-0 ο Παναθηναϊκός!
21:22
Σέντρα του Ζέκα στην πλάτη της άμυνας, ο Μπεργκ με ωραία κεφαλιά νικάει τον Κυριακίδη που ήταν σε λάθος θέση.
21:22
Χατ-τρικ για τον Σουηδό
21:23
90+4' Τέλος της αναμέτρησης
21:23
Ο Παναθηναϊκός "σάρωσε" τον Παναιτωλικό 4-0.
21:24
Όλα τα τέρματα της ομάδας του Ουζουνίδη σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Χατ-τρικ ο Μπεργκ, σκόραρε και ο Λουντ.