Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Ντόρτμουντ για τη φάση των «16» του Champions League.
Η Μπενφίκα είχε προκριθεί ως δεύτερη από τον 2o όμιλο με τη Νάπολι να τερματίζει πρώτη, ενώ η Ντόρτμουντ πέρασε ως πρώτη από τον 6ο όμιλο αφήνοντας δεύτερη την Ρεάλ Μαδρίτης!
Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Έντερσον - Λουιζάο, Λίντελοφ, Ελισέου, Σεμέδο - Φέισα, Πίτσι - Καρίγιο, Σάλβιο - Μήτρογλου, Ράφα Σίλβα
Στον πάγκο των Πορτογάλων: Ζούλιο Σέζαρ, Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Σάμαρης, Αουγκούστο, Τσέρβι, Ραούλ Χιμένεθ.
Ντόρτμουντ (Τόμας Τούχελ): Μπούρκι - Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Ντουρμ – Ντεμπελέ, Βάιγκλ, Γκερέιρο – Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.
21:35
Στον πάγκο των Βεστφαλών: Βάιντενφελερ, Σίρλε, Πούλισιτς, Καγκάβα, Κάστρο, Γκίντερ, Πάσλακ.
21:37
Διαιτητής είναι ο Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία), με βοηθούς τους Ελενίτο Ντι Λεμπερατόρε (Ιταλία) και Ρικάρντο Ντι Φιόρε (Ιταλία). Επιπρόσθετοι βοηθοί οι Λούκα Μπάντι (Ιταλία), Μασιμιλιάνο Ιράτι (Ιταλία) και τέταρτος ο Μάουρο Τονολίνι (Ιταλία).
21:38
Λιγότερα από δέκα λεπτά μένουν για την έναρξη του αγώνα.
21:38
21:38
21:45
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:47
Σωκράτης εναντίον Μήτρογλου στο σημερινό ματς. Ενδιαφέρουσα μονομαχία αν μη τι άλλο.
21:49
Εξαιρετικός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα. Πάνω-κάτω η μπάλα!
21:50
5' Ο Σάλβιο... χόρεψε τον Παπασταθόπουλο, αλλά από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή σούταρε πολύ ψηλά άουτ. Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς.
21:56
10' Απίστευτη ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ! Ο Ντεμπελέ έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε την κάθετη μπαλιά και τον Ομπαμεγιάνγκ τετ-α-τετ αλλά ο Γκαμπονέζος άσος πλάσαρε ψηλά άουτ!
21:57
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Ομπαμεγιάνγκ να μην μας έχει συνηθίσει σε τέτοια τελειώματα.
22:00
14' Δεύτερη λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Ομπαμεγιάνγκ στο πρώτο τέταρτο. Και στις δύο φάσεις ο Γκαμπονέζος φορ καλυπτόταν και μάλιστα ξεκάθαρα, αλλά ο Ιταλός επόπτης σήκωσε το σημαιάκι του!
22:03
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Φερνάντο Σάντος, που παρακολουθεί το ματς από τα επίσημα.
22:05
Πρώτο εικοσάλεπτο στο ματς, στο 0-0 Μπενφίκα και Ντόρτμουντ.
22:06
Την ίδια ώρα στο άλλο παιχνίδι, η Παρί προηγείται με 1-0 της Μπαρτσελόνα
22:08
23' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ. Ωραίο γύρισμα του Γκερέιρο, η μπάλα κοντράρει και στρώνεται στον Ντεμπελέ που λίγο έξω από την μικρή περιοχή δεν μπορεί να σκοράρει, με τον Λίντελοφ να κόβει με τάκλιν τελευταία στιγμή.
22:10
25' Η μπάλα στρώθηκε στον Σμέλτσερ μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του αρχηγού των Βεστφαλών ήταν... τραγικό και πέρασε πολύ άουτ.
22:14
22:19
33' Τρίτη λάθος υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού, αυτή τη φορά στον Πίστσεκ. Απίστευτα πράγματα, δεν πετυχαίνει οφσάιντ ο Ελενίτο Ντι Λεμπερατόρε.
22:21
Δείτε το καταπληκτικό κορεό των οπαδών της Μπενφίκα στην έναρξη του ματς. Εικόνα live21961280/44337.jpg
22:24
38' Ο Γκερέιρο κάνει το γύρισμα παράλληλα με την εστία, η μπάλα περνάει από όλους αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ δεν την... φτάνει για να την σπρώξει στα δίχτυα με προβολή. Τρομερές χαμένες ευκαιρίες από την Ντόρτμουντ.
22:24
22:26
40' Ο Έντερσον ανέτρεψε στα όρια της περιοχής τον Ντεμπελέ, ωστόσο ο Ριτσόλι δεν έδωσε ούτε φάουλ.
22:28
Περισσότερα από 300 λεπτά έχει να δεχτεί γκολ στην έδρα της η Μπενφίκα.
22:31
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
22:33
Τέλος στο πρώτο μέρος. Μπενφίκα και Ντόρτμουντ βρίσκονται ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0). Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, έχουν τα ηνία του αγώνα και έχουν χάσει πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ στην κόντρα-επίθεση.
22:49
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:49
46' Αλλαγή για τη Μπενφίκα. Αουγκούστο αντί Καρίγιο.
22:52
Έχει μπει δυνατά στην επανάληψη η Μπενφίκα και πιέζει.
22:52
48' ΓΚΟΛ για την Μπενφίκα με τον Μήτρογλου!
22:53
Ο Πίτσι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λουιζάο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου, ο οποίος με διπλή προσπάθεια από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, δίνοντας το προβάδισμα στη Μπενφίκα.
22:54
Η Ντόρτμουντ έχανε τις ευκαιρίες, η Μπενφίκα το έβαλε!
22:56
51' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Σύγχυση στην άμυνα της Μπενφίκα, δεν μπορεί να διώξει ο Λουιζάο και η μπάλα στρώνεται στον Ντεμπελέ αλλά ο Έντερσον τον νικάει!
22:57
53' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Μπάρτρα έκανε τη μπαλιά, ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε απέναντι από τον Έντερσον αλλά πλάσαρε ξανά ψηλά άουτ!
22:58
Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από την Ντόρτμουντ.
22:58
23:00
56' Σουτ του Ρόις στην κίνηση, ο Έντερσον έδιωξε. Στη συνέχεια της φάσης ο πορτιέρε της Μπενφίκα έδιωξε δύσκολα και το σουτ του Πίστσεκ.
23:00
23:00
Το σφυροκόπημα της Ντόρτμουντ στην εστία της Μπενφίκα συνεχίζεται!
23:01
57' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ντόρτμουντ!
23:01
Ο Μπάρτρα βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Φέισα ο οποίος σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι. Σωστή απόφαση του διαιτητή.
23:02
58' Το έπιασε ο Έντερσον!
23:02
«Άθλια» εκτέλεση του Ομπαμεγιάνγκ, στο κέντρο και χωρίς δύναμη το πέναλτι με τον Έντερσον να μην... ψαρώνει και να το βγάζει πολύ εύκολα!
23:03
Δεν... βλέπεται σήμερα ο Ομπαμεγιάνγκ, έχει χάσει δύο τετ-α-τετ και ένα πέναλτι! Απίστευτα πράγματα για την κλάση του Γκαμπονέζου.
23:06
62' Αλλαγή για τη Ντόρτμουντ. Σίρλε αντί Ομπαμεγιάνγκ.
23:07
63' Κίτρινη κάρτα στον Φέισα.
23:11
67' Σουτ του Ρόις μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.
23:11
67' Αλλαγή για τη Μπενφίκα. Τσέρβι αντί Ράφα Σίλβα.
23:18
75' Κίτρινη κάρτα στον Σμέλτσερ.
23:19
75' Αλλαγή για τη Μπενφίκα. Ραούλ Χιμένες αντί Μήτρογλου.
23:26
82' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Κάστρο και Πούλισιτς αντί Γκερέιρο και Ρόις.
23:29
84' Απίστευτη επέμβαση του Έντερσον σε σουτ του Πούλισιτς κι ενώ η μπάλα είχε κοντράρει και άλλαξε πορεία!
23:29
Είναι τρομερός ο Έντερσον σήμερα, δεν υπάρχουν αυτά που... βγάζει!
23:33
89' Ωραίο σουτ του Πούλισιτς, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
23:34
90' Kίτρινη κάρτα στον Μπαρτρα.
23:35
4 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
23:39
Τέλος στο ματς. Με γκολ του Μήτρογλου, η Μπενφίκα επικράτησε 1-0 της Ντόρτμουντ που έχασε τα άχαστα....