ΑΕΚ-Μπάνικ Οστράβα

17:24
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό της ΑΕΚ με αντίπαλο την Μπάνικ Οστράβα.
17:39
Πρόκειται για το τρίτο φιλικό της ΑΕΚ κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της στην Πολωνία. Στα δύο προηγούμενα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τεθεί αντιμέτωποι με Καρπάτι Λβιβ (1-1) και Κορόνα Κίελτσε (1-0).
17:41
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ, 4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Κλωναρίδης, Τρίστασον, Μάνταλος, Λιβάγια
17:42
Μπάνικ Οστράβα (Βλάστιμιλ Πετρτσέλα): Σουστρ, Μπρέντα, Γιακούμποφ, Ζαποτότσνι, Σους, Στάνια, Χλίνκα, Χρούμπι, Αζεβέδο, Σασίνκα, Πόζναρ.
17:43
Αυτό θα είναι και το τελευταίο φιλικό της Ένωσης επί πολωνικού εδάφους. Η ομάδα του Χιμένεθ θα δώσει ακόμη ένα, με αντίπαλο την Γάνδη, το οποίο θα αποτελέσει και την πρόβα τζενεράλε για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
17:43
Εκεί, όπως έγινε σήμερα γνωστό, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλά ματς την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!
17:44
Εδώ μπορείτε να δείτε και το προφίλ της ρωσικής ομάδας.
17:45
Το παιχνίδι -που ξεκινάει στις 18:00- μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Novasports 3 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
17:55
Ένα πεντάλεπτο ακόμη για τη σέντρα του αγώνα.
18:01
1' Έναρξη στο φιλικό!
18:06
Πιεστική στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ. Έχει κερδίσει δύο κόρνερ, ενώ κλέβει συνεχώς μπάλες από τους αντιπάλους της.
18:07
6' Κεφαλιά του Γιακούμποφ, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια. Πρώτη φάση στο ματς, ανήκει στους Τσέχους.
18:10
Φωνάζει «μπράβο» συνεχώς στους ποδοσφαιριστές του ο Χιμένεθ τόσο για την καλή κυκλοφορία της μπάλας, όσο και για τον τρόπο που πιέζουν!
18:11
10' Σουτ του Λιβάγια, η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυνομένων.
18:13
11' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική αντεπίθεση από τους κιτρινόμαυρους, ο Λιβάγια μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Σουστρ έδιωξε προσωρινά, με τον Μάνταλο να παίρνει το... ριμπάουντ αλλά να μην μπορεί να νικήσει ούτε αυτός τον αντίπαλο πορτιέρε.
18:16
15' ΓΚΟΛ για την Μπάνικ Οστράβα!
18:17
Ταχύτατη αντεπίθεση από τους Τσέχους. Ο Στράνια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Σασίνκα και αυτός με ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-0 για την Μπάνικ!
18:18
17' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
18:18
Άμεση απάντηση από την Ένωση. Ο Μάνταλος βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Έλντερ Λόπες, ο οποίος πιάνει ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και γράφει το 1-1!
18:20
Κακή η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ στο γκολ που δέχθηκε. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έκαναν ούτε ένα φάουλ για να σταματήσουν την αντεπίθεση και μοιραία δέχθηκαν το γκολ. Ωστόσο, αυτό που σίγουρα θα άρεσε στον Χιμένεθ θα ήταν η άμεση αντίδραση και η ισοφάριση!
18:23
Ο Μάνταλος έχει μετατοπιστεί στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής, ενώ ο Κλωναρίδης κινείται πίσω από τον Λιβάγια.
18:25
23' Σέντρα-σουτ του Στράνιακ, ο Μπάρκας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
18:26
18:27
18:31
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός του αγώνα σε σχέση με το ξεκίνημα.
18:34
32' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έσκαψε για τον Έλντερ Λόπες, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
18:35
34' Κίτρινη κάρτα στον Σασίνκα.
18:37
36' Σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα άουτ.
18:38
36' Τσαμπουκάς μεταξύ Λιβάγια και Ζαποτόσνι, ηρεμούν τα πνεύματα μετά την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.
18:38
37' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
18:39
Ο Μπακάκης γύρισε στον Τρίστασον, ο οποίος προσπάθησε να περάσει τον Σους, με τον τελευταίο να σταματάει την μπάλα με το χέρι.
18:39
Ο Λιβάγια κάνει κακή εκτέλεση, με τον Σουστρ να τον... ψαρώνει και να αποκρούει το πέναλτι!
18:41
40' Σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σουστρ.
18:42
41' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
18:43
Ο Αϊντάρεβιτς έκανε την σέντρα, η άμυνα της Μπάνικ δεν μπορεί να διώξει και η μπάλα στρώνεται στον Μάνταλο, ο οποίος από τη γραμμή της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύεται να γράψει το 2-1 για την ΑΕΚ.
18:44
43' Σουτ του Λιβάγια, η μπάλα κοντράρει και ο Σουστρ διώχνει με τα πόδια!
18:45
44' Ωραία κίνηση του Μάνταλου και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
18:47
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ προηγείται 2-1 της Μπάνικ Οστράβα χάρη στα γκολ των Λόπες και Μάνταλου. Εξαιρετική επιθετικά η Ένωση, φανέρωσε ορισμένα λάθη στην άμυνα. Χαμένο πέναλτι από τον Λιβάγια στο 38ο λεπτό.
19:01
19:02
Αλλαγές για την ΑΕΚ. Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος και Λάζαρος αντί Μπάρκα, Τσόσιτς, Αϊντάρεβιτς και Τρίστασον.
19:03
46' Σέντρα του Μπακάκη, κεφαλιά του Λιβάγια, η μπάλα άουτ.
19:09
52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε ο Σουστρ.
19:15
59' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Γιακουμάκης αντί Κλωναρίδη και Γιαννούτσος αντί Λόπες
19:21
64' Ο Γιόχανσον κλέβει και δίνει στον Γαλανόπουλο, ο οποίος κάνει το σουτ αλλά ο Σουστρ έδιωξε με τις γροθιές.
19:21
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αλμέιδα αντί Λιβάγια.
19:25
69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αντωνίου αντί Μάνταλου.
19:30
73' Ο Γιακουμάκης αφού κοντρόλαρε εξαιρετικά έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Σουστρ έπεσε και έδιωξε.
19:30
Ο πορτιέρε της Μπάνικ Οστράβα έχει κρατήσει σε χαμηλό επίπεδο το σκορ με τις επεμβάσεις του.
19:35
78' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπάμπης αντί Γιόχανσον.
19:36
79' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
19:36
Ο Λάζαρος έκλεψε την μπάλα, ο Γιακουμάκης προσπάθησε να επωφεληθεί αλλά ανατράπηκε έξω από την περιοχή, με τον διαιτητή να ξεγελιέται.
19:37
80' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
19:37
Ο Αλμέιδα με ωραία εκτέλεση γράφει το 3-1 για την ΑΕΚ και πετυχαίνει το παρθενικό το γκολ για την φετινή σεζόν.
19:38
81' Ο Αλμέιδα έκλεψε την μπάλα από τον Σουστρ, έδωσε στον Γιακουμάκη, ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον αντίπαλο πορτιέρε κάνοντας τραγικό λάθος.
19:47
90' Ωραία κάθετη του Αλμέιδα, έβγαλε τετ-α-τετ τον Λάζαρο, αλλά ο δεύτερος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.
19:47
90+1' Τέλος της αναμέτρησης
19:48
Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη 3-1 στο τελευταίο της φιλικό επί πολωνικού εδάφους κόντρα στην Μπάνικ Οστράβα.
19:48
Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως γύρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Λόπες και Μάνταλου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ούγκο Αλμέιδα. Στο πρώτο ημίχρονο αστόχησε από την άσπρη βούλα ο Λιβάγια.