Παναθηναϊκός - Γκαμπάλα

21:06
Καλησπέρα. Θα μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα του Παναθηναϊκού με την Γκαμπάλα για τα προκριματικά του Europa League.
21:07
Η έναρξη του αγώνα για την γ΄ προκριματική φάση του Europa League είναι προγραμματισμένη στις 21:30.
21:08
Η 11άδα του Παναθηναϊκού δεν έχει εκπλήξεις. Σημείο αναφοράς αποτελεί η παρουσία του Κολοβέτσιου σε αυτή.
21:09
Φυσικά κάτι τέτοιο ήταν αναμενόμενο μετά την απουσία του Κουτρουμπή. Θυμίζουμε ότι προ ημερών υποβλήθηκε σε εγχείρηση για αφαίρεση σκωληκοειδίτιδας.
21:10
Αναλυτικά...
21:10
Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χούλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λούντ, Χατζηγιοβάνης, Άλτμαν, Μολίνς.
21:10
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Kότσαρης, Ευαγγέλου, Δώνης, Ρέις, Καμπέσας, Λουτσιάνο, Πίσπας.
21:11
Γκαμπάλα: Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Νταμπό, Χάλιντεϊ, Χουσεΐνοφ, Βέρνιντουπ, Μαλόνε, Γκουρμπάνοφ, Όζομπιτς, Μπαλτόις, Μόνροους
21:11
Στον πάγκο της Γκαμπάλα: Μαμάντοφ, Τζαμάλοφ, Ραμάλντανοφ, Αλίγιεφ, Μαμάντοφ, Αμπάσοφ, Κονέ
21:14
Οι παίκτες έχουν κάνει ζέσταμα. Σε περίπου 15 λεπτά η έναρξη του αγώνα.
21:15
Θυμίζουμε ότι ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου στις 20:00.
21:35
5' Κάπως καλύτερα έχει μπει ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι.
21:35
Η Γκαμπάλα προσπαθεί να πρεσάρει τις πρώτες πάσες, ωστόσο, μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα στους παίκτες του Ουζουνίδη.
21:36
6' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Εξαιρετική κίνηση του Άλτμαν, έμεινε όρθιος, απέφυγε έναν αντίπαλο όμως το σουτ που επιχείρησε σχεδόν από θέση τετ-α-τετ πέρασε δίπλα απ' την εστία.
21:37
7' Σουτ του Ζέκα λίγο έξω από την περιοχή διώχνει υπό πίεση ο Μπεζοτόζνι.
21:40
10' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραία εκτέλεση φάουλ του Λουντ, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού κι έφυγε άουτ.
21:43
13' Ο Κουρμπέλης περιμένει από τους φροντιστές του Παναθηναϊκού να του φέρουν άλλα παπούτσια, καθώς από ένα πάτημα αντιπάλου του σκίστηκε αυτό που φοράει.
21:46
16' Σουτ του Λουντ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
21:47
17' Φάση για την Γκαμπάλα. Ωραίο σουτ του Όζομπιτς, ο Βλαχοδήμος έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ.
21:51
22' Σταθερά στην επίθεση ο Παναθηναϊκός.
21:55
25' Άψογο πρεσάρισμα από Χατζηγιοβάνη και Μολίνς, με τον τερματοφύλακα της Γκαμπάλα να αναγκάζεται να παραχωρήσει πλάγιο.
22:00
29' Αρέσει στην εξέδρα η εικόνα της ομάδας του Ουζουνίδη. Έχει κόψει τον αέρα της Γκαμπάλα, είναι σταθερά στην επίθεση με ουσιαστική κυκλοφορία της μπάλας, λείπει η τελική πάσα.
22:03
33' Τράβηγμα του Γκουρμπάνοφ στον Μολίνς, ο αμυντικός της Γκαμπάλα την γλιτώνει με παρατηρήσεις.
22:06
36' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
22:06
Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, ο Μολίνς πιάνει την κεφαλιά και ο Κουρμπάνοφ βρίσκει την μπάλα με το χέρι. Καθαρό.
22:06
37' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!
22:07
Ο Μολίνς ανοίγει το σκορ!
22:07
Το άξιζαν το γκολ οι πράσινοι που είχαν εξαιρετική εικόνα.
22:10
40' Νέα κράτημα στον Μολίνς, αυτή την φορά από τον Φέρνιντουμπ, ο οποίος επίσης δεν βλέπει κάρτα.
22:12
42' Κίτρινη κάρτα στον Φέρνιτνουμπ που πήγε με τον αγκώνα σε διεκδίκηση με τον Λουντ.
22:14
45' Ωραία ανάπτυξη για τον Παναθηναϊκό με τον Κουλιμπαλί να κερδίσει κόρνερ.
22:15
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:15
Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 απέναντι στην Γκαμπάλα
22:16
Το γκολ σημείωσε ο Μολίνς με εκτέλεση πέναλτι στο 37'.
22:17
Πολύ καλή εικόνα για τους πράσινους, που δεν απειλήθηκαν καθόλου και βρίσκονταν σταθερά στην επίθεση.
22:18
22:31
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:37
51' Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο.
22:38
52' Η Γκαμπάλα προσπαθεί να πάρει την κατοχή, όμως οι πράσινοι πρεσάρουν και δεν της επιτρέπουν να κυκλοφορήσει την μπάλα.
22:39
53' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα περνάει στο δεύτερο δοκάρι ύστερα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μολίνς κάνει ωραίο κοντρόλ όμως ο τερματοφύλακας της Γκαμπάλα έδιωξε το πλασέ.
22:41
55' Ωραία κίνηση του Άλτμαν, που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
22:45
58' Φάση για την Γκαμπάλα. Σέντρα του Μπούτχαους από τα δεξιά, ο Μαλόουν δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και η μπάλα πέρασε.
22:46
59' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Φοβερό μπάσιμο του Λουντ στην περιοχή, παρέσυρε τρεις αντιπάλους, βγήκε απέναντι στον Μπεζοτόσνι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ το κοντινό σουτ που επιχείρησε.
22:47
61' Σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπεζοτόσνι.
22:47
62' Έχει ανοίξει ο ρυθμός τα τελευταία λεπτά.
22:50
63' Ο Χάλιντεϊ κόβει πανέξυπνα στον Νταμπό, ο οποίος υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Στη συνέχεια της φάσης πλάσαρε στο δοκάρι.
22:51
66' Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ για την Γκαμπάλα, διώχνει με γροθιές ο Βλαχοδήμος.
22:56
69' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λουτσιάνο και Καμπέσας στο ματς στις θέσεις των Μολίνς και Χατζηγιοβάνη. Καταχειροκροτήθηκε ο Σουηδός από την κερκίδα κατά την αποχώρησή του.
22:59
73' Πονηρή εκτέλεση φάουλ του Άλτμαν, μπλόκαρε ο Μπεζοτόσνι.
23:00
74' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ του Λουντ με το αριστερό, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και βρήκε στο δεξί δοκάρι της Γκαμπάλα.
23:01
75' Ανέβηκαν και πάλι οι πράσινοι, που ψάχνουν κι ένα δεύτερο τέρμα.
23:01
76' Αλλαγή για την Γκαμπάλα. Ο Κονέ αντί του Μαλόουν.
23:04
78' Γύρισμα του Χουλτ από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Μπεζοτόσνι.
23:07
80' Νεύρα ανάμεσα στον Μπούτχαους και τον Ζέκα. Ο Ολλανδός χωρίς λόγο κι ενώ η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου σήκωσε τα πόδια του και ο αρχηγός των πράσινων εκνευρίστηκε δικαιολογημένα. Ο διαιτητής έκανε συστάσεις και στους δύο.
23:08
81' Ατομική ενέργεια του Λουτσιάνο, που τελειώνει την προσπάθειά του με πλασέ το οποίο έφυγε άουτ. Η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μπούτχαους, ήταν κόρνερ, αλλά ο ρέφερι δεν το είδε.
23:09
83' Σέντρα-σουτ του Χουλτ, η μπάλα αφού κόντραρε πέρασε λίγο άουτ.
23:13
87' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Άλτμαν αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο. Στη θέση του ο Δώνης.
23:14
Στις κερκίδες και ο πατέρας του μικρού, ο Γιώργος Δώνης παρακολουθεί το ματς.
23:15
89' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο μετά από μπαλιά του Χουλτ.
23:16
89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.
23:17
Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κουλιμπαλί έπιασε την πρώτη κεφαλιά. Η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Λουτσιάνο δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίχτυα.
23:17
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:19
90+2' Εκτέλεση κόρνερ για την Γκαμπάλα. Η φάση σταματά σωστά μετά από φάουλ που έγινε σε αμυντικό του Παναθηναϊκού.