ΑΕΚ-Λάρισα

17:44
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στην Λάρισα.
17:44
Ματς στο ΟΑΚΑ, το οποίο θα είναι κεκλεισμένων των θυρών, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
17:52
Η ΑΕΚ μετά την διακοπή θέλει να επιστρέψει στις νίκες και να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ισοπαλία του Ολυμπιακού στα Πηγάδια (1-1 με την Ξάνθη). Την προηγούμενη αγωνιστική ομάδα του Χιμένεθ είχε μείνει στο 0-0 στους Ζωσιμάδες απέναντι στον ΠΑΣ.
17:52
Την έκπληξη θέλει να κάνει η Λάρισα η οποία έχει έναν βαθμό έπειτα από δύο παιχνίδια. Ξεκίνησε με ήττα 4-1 στο Φάληρο κόντρα στον Ολυμπιακό και στη συνέχεια ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με τον Αστέρα.
17:54
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες
17:54
17:54
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Βράνιες, Λόπες, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Μάνταλος, Λάζαρος, Κλωναρίδης, Λιβάγια
17:54
Στον πάγκο: Τσιντώντας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κονέ, Βλαχομήτρος, Αραούχο, Μπακασέτας
17:55
17:55
Λάρισα (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Περέιρα, Γιοβάνοβιτς, Φατιόν, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο, Λαγός, Ναζλίδης
17:55
Στον πάγκο: Σαφαρίκας, Ναβάρο, Περόνε, Κριζμάν, Αγκάνοβιτς, Φάρκας, Γιαννιτσάνης
18:05
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
18:14
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα για την σέντρα.
18:16
1' Σέντρα στο ματς
18:20
4' 1-0 με γκολάααααρα η ΑΕΚ!
18:21
Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Μάνταλος με εξαιρετικό γυριστό μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς.
18:24
9' Μακρινό σουτ του Τσόσιτς, η μπάλα έφυγε άουτ.
18:29
13' Η Λάρισα μέχρι στιγμής δεν μπορεί να περάσει ούτε την σέντρα. Η ΑΕΚ ελέγχει απόλυτα το ματς και ψάχνει διαδρόμους για να μπει στην αντίπαλη περιοχή.
18:30
14' Έξυπνη κάθετη του Μάνταλου στον Μπακάκη, έδιωξε ο Γκόλιας.
18:31
16' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν για φάουλ στον Κλωναρίδη. Σωστή απόφαση.
18:32
16' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου από μακρινή απόσταση. Μπλόκαρε με δυσκολία ο Μπόζοβιτς.
18:37
22' Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες της Λάρισας.
18:39
24' Σωστή υπόδειξη του Ρέντζα σε θέση οφσάιντ.
18:40
25΄ Δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι.
18:43
28' Πρώτη τελική στο ματς για την Λάρισα. Ο Ρέντζας έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ με τον Ανέστη να ελέγχει την πορεία της.
18:45
29' Φάουλ του Ντέλετιτς στον Μπακάκη. Του χαρίζει την κίτρινη ο διαιτητής.
18:48
32' Φοβερά πράγματα στο ΟΑΚΑ. Δύο μπάλες στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από πλάγιο για την ΑΕΚ. Ο διαιτητής άφησε την φάση να συνεχιστεί, ο Μάνταλος έμπαινε στην περιοχή και ο Ρέντζας του πέταξε την δεύτερη μπάλα. Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη στον Ρέντζα για την ενέργειά του.
18:50
35' ΓΚΟΟΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
18:51
Μπαλιά του Μάνταλου στον Λιβάγια ο οποίος κάνει άψογο κατέβασμα και στη συνέχεια πάρα το μαρκάρισμα του Γκόλια, τον αποφεύγει και δίνει έτοιμο γκολ στον Κλωναρίδη, οποίος πλάσαρε στην κενή εστία.
18:52
Πολύ όμορφα και τα δύο τέρματα της Ένωσης.
18:54
38' Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, ο Λιβάγια έκανε "τσαφ", αλλά τελικά κατάφερε να απομακρύνει ο Μπακάκης.
18:55
39' 62-28% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ένωσης.
18:56
40' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μπαλιά του Μπακάκη στον Λιβάγια, ο οποίος αφού "χόρεψε" τον Λιβάγια έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα δίπλα απ'την εστία.
18:57
Διαβάστε εδώ τι έγινε με τον Αλέξη Κούγια, ο οποίος τελικά δεν πήγε στο ΟΑΚΑ.
19:01
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
19:01
Η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στην Λάρισα.
19:02
Ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ με φοβερό γυριστό στο 4΄, ενώ το δεύτερο τέρμα σημείωσε ο Κλωναρίδης έπειτα από ασίστ του Λιβάγια στο 35΄.
19:02
Καλή εικόνα για την ΑΕΚ που μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να ανεβάσει στροφές.
19:17
46' Διπλή αλλαγή για την Λάρισα. Περόνε και Αγκάνοβιτς στο ματς, εκτός οι Λεοζίνιο και Ντέλετιτς.
19:18
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
19:20
47' Εξαιρετική συνεργασία Μάνταλου-Κλωναρίδη, όμως ο Αγκάνοβιτς πρόλαβε τον δεύτερο και παραχώρησε κόρνερ.
19:21
48' Ο Λιβάγια βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από τράβηγμα του Γουάλας στην περιοχή. Ο διαιτητής θα μπορούσε να δώσει πέναλτι.
19:22
49' Με δέκα η Λάρισα! Ο Αγκάνοβιτς, που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο μέσος της ΑΕΛ έριξε αγκωνιά στον Βράνιες.
19:25
53' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Περόνε. Σωστή.
19:28
55' Ο Αϊντάρεβιτς είδε τον Μπόζοβιτς εκτός εστίας, επιχείρησε να τον κρεμάσει, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
19:29
56' Σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
19:32
59' Κεφαλιά του Λιβάγια έπειτα από σέντρα του Λόπες, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς. Διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι παίκτες της Λάρισας, όμως ο Κροάτης καλυπτόταν.
19:35
62' Μακρινό αλλά πολύ κακό σουτ του Αϊντάρεβιτς, η μπάλα έφυγε άουτ.
19:40
67' Έχει πέσει ο ρυθμός.
19:41
68' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας αντί του Λάζαρου. Στην φάση πριν αποχωρήσει, ο Χριστοδουλόπουλος ζήτησε πέναλτι ύστερα από μαρκάρισμα του Φατιόν. Δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση.
19:44
71' Μακρινό σουτ του Βράνιες, η μπάλα πέρασε η άουτ.
19:46
74' Γύρισμα του Κλωναρίδη προς τον αμαρκάριστο Λιβάγια, ο Γκόλιας μπήκε στην μέση και τους την χάλασε.
19:47
74' ΓΚΟΟΟΛ 3-0 Η ΑΕΚ!
19:47
Ο Μπακασέτας δοκίμασε σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Μπόζοβιτς έκανε λάθος και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
19:49
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο στη θέση του Λιβάγια. Επιστροφή για τον Αργεντινό!
19:50
78' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Κριζμάν στη θέση του Γιοβάνοβιτς
19:54
81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Μάνταλου πέρασε ο Βλαχομήτρος.
19:58
86' ΓΚΟΟΛ 4-0 Η ΑΕΚ!
19:59
Σέντρα του Αϊντάρεβιτς από τα δεξιά, ο Αραούχο με κεφαλιά επέστρεψε με γκολ στην Ένωση!
20:01
88' Κεφαλιά του Βλαχομήτρου μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
20:03
90' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο ξεπερνά ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο, πιάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά δεν μπορεί να βρει στόχο.
20:05
Λήξη του αγώνα. Δίχως την παραμικρή δυσκολία, η ΑΕΚ επικράτησε 4-0 της ΑΕΛ και... ζεστάθηκε ενόψει Ριέκα. Ντεμπούτο με γκολ για Αραούχο.