Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στη Λαμία στο Περιστέρι. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.

19:45
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρησης της Λαμίας απέναντι στην ΑΕΚ.
19:49
Ματς για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, το οποίο θα διεξαχθεί στο Περιστέρι, αφού το ΔΑΚ δεν είναι ακόμη έτοιμο.
20:00
Στην Ένωση παρουσιάζεται χρυσή ευκαιρία να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από την χθεσινή «γκέλα» του Ολυμπιακού με τον Αστέρα στο Φάληρο (1-1).
20:05
Η ομάδα του Χιμένεθ έχει επτά βαθμούς και με νίκη σήμερα θα φτάσει τους δέκα. Οι ερυθρόλευκοι έχουν 8 και την επόμενη Κυριακή πηγαίνουν στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσουν του κιτρινόμαυρους στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.
20:05
Τους ίδιους βαθμούς με την ΑΕΚ (7β.) έχει και ο Πανιώνιος, που την Δευτέρα δίνει δύσκολο παιχνίδι στους Ζωσιμάδες απέναντι στον ΠΑΣ.
20:06
Η Ένωση λοιπόν θα αγωνιστεί σήμερα στο Περιστέρι με μοναδικό στόχο τη νίκη, ενώ η ψυχολογία της είναι στα ύψη αφού προέρχεται και απ’ το μεγάλο διπλό στην Ριέκα στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa (2-1).
20:07
Από την πλευρά τους, οι άνθρωποι της Λαμίας θέλουν να διατηρήσουν την ομάδα στα θετικά αποτελέσματα. Προέρχονται από μεγάλη εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Αστέρα στην Τρίπολη (1-3).
20:07
Έπειτα από τρεις αγωνιστικές η ομάδα της Φθιώτιδας έχει συγκεντρώσει 4 βαθμούς.
20:08
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για το καθιερωμένο ζέσταμα. Αποθεώθηκαν οι παίκτες του Χιμένεθ.
20:08
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
20:09
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον
20:09
Στον πάγκο: Πίτκας, Μπουλούλης, Λινάρδος, Κουτρομάνος, Καραγιάννης, Αναστασόπουλος, Τσούκαλος
20:10
20:10
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Αραούχο
20:10
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γκάλο, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Λάζαρος, Τρίστασον, Λιβάγια
20:10
Στο γήπεδο έφτασε πριν από λίγο και ο Δημήτρης Μελισσανίδης
20:11
Λίγο νωρίτερα επικράτησε ένταση ανάμεσα στους οπαδούς της ΑΕΚ και τους άνδρες των ΜΑΤ έξω από το γήπεδο. Δείτε εδώ
20:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
20:29
Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος
20:30
1' Σέντρα στο ματς
20:31
Βγαίνει γρήγορα από την περιοχή του ο Παπαδόπουλος και απομακρύνει πριν προλάβει ο Μπακασέτας.
20:32
2' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Σουτ του Μάνταλου από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος
20:33
3' Φάση για την Λαμία. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι, έδιωξε δύσκολα ο Ανέστης.
20:34
5' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κόρνερ του Αϊντάρεβιτς, ο Παπαδόπουλος δεν βγήκε σωστά, όμως ο Βράνιες έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.
20:37
7' Γύρισμα του Μάνταλου από τα δεξιά, έδιωξε ο Αναστασιάδης.
20:39
9' Μακρινό σουτ του Κλωναρίδη, δεν ανησυχεί ο Παπαδόπουλος, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα.
20:41
10' Κακό τελείωμα του Βασιλαντωνόπουλου έξω από την περιοχή, δεν προβλημάτισε καθόλου τον Ανέστη. Νωρίτερα σε προηγούμενη φάση ο Βράνιες σταμάτησε τον Ακόστα χρησιμοποιώντας το χέρι. Ο διαιτητής δεν είδε το φάουλ κι άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.
20:42
12' Νέα γρήγορη έξοδος του Παπαδόπουλου, ο οποίος πρόλαβε τον Κλωναρίδη.
20:45
15΄ Μακρινό σουτ του Αϊντάρεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ. Η φάση συνεχίστηκε έπειτα από πλεονέκτημα που άφησε ο Βάτσιος σε πάτημα του Πίτι στον Μάνταλο λίγο έξω από την περιοχή.
20:47
16' Σουτ του Μπακασέτα μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Ο βοηθός σήκωσε κακώς το σημαιάκι του για οφσάιντ στον Μάνταλο, ο οποίος επιχείρησε να μπει στη φάση. Ο αρχηγός της ΑΕΚ καλυπτόταν από αντίπαλο αμυντικό.
20:48
18' Νέο σουτ για την ΑΕΚ. Το κάνει ο Λόπες με το δεξί από δύσκολη θέση, όμως μπλόκαρε και πάλι εύκολα ο Παπαδόπουλος.
20:51
19' Εξαιρετικό πέρασμα του Αραούχο στον Μάνταλο. Ο Αργεντινός δέχτηκε δυνατό μαρκάρισμα από τον Κουκόλη, με τον διαιτητή να αφήνει σωστά το πλεονέκτημα, όμως θα έπρεπε μετά το τέλος της φάσης να του δείξει και την κίτρινη κάρτα.
20:53
23' Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα στον Μάνταλο και τον Αραούχο, με τον δεύτερο να επιχειρεί σουτ το οποίο βρήκε στο χέρι του Όμο. Από το πρώτο ριπλέι δεν φάνηκε εάν είναι κολλημένο ή όχι. Στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Μπακάκη, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά την έστειλε άουτ.
20:53
24' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ με το χέρι στον Βάντερσον.
20:59
29' Κακό σουτ του Αϊντάρεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
21:00
31' Έχει αρχίσει να πιέζει αρκετά η ΑΕΚ.
21:02
32' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Λαμία. Σουτ Βασιλαντωνόπουλου, ο Ανέστης έδιωξε στην κλειστή γωνία και στη συνέχεια ο Μπλάζιτς αστοχεί μπροστά σε σχεδόν κενή εστία. Στο δεύτερο σουτ η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο.
21:03
33' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Λόπες παίρνει κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπαδόπουλος ήταν εκτός θέσης, όμως ο Αθανασιάδης καθάρισε την φάση.
21:11
41' Πολύ κακό το ματς τα τελευταία λεπτά.
21:11
Έξαλλος ο Χιμένεθ, ζητάει συνεχώς κίνηση από τους ποδοσφαιριστές του και πρέσινγκ ψηλά. Σήκωσε και τον Λιβάγια για ζέσταμα ο Ισπανός.
21:13
43΄ Αλλαγή ζήτησε ο Λόπες, ο οποίος φαίνεται να αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα.
21:14
Κινητικότητα στον πάγκο της ΑΕΚ. Σηκώθηκε και ο Λάζαρος. Μοναδικός καθαρός αριστερός μπακ είναι ο Γιαννούτσος. Ο Βίνισιους έχει μείνει εκτός αποστολής.
21:15
Επέστρεψε ο Λόπες στο γήπεδο, πιθανότατα θα βγάλει το ημίχρονο και θα αντικατασταθεί στο δεύτερο.
21:15
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος
21:17
45+1' Λάθος του βοηθού. Ο Μπακάκης πήρε κάθετη από τον Αϊντάρεβιτς, όμως δεν καλυπτόταν από αντίπαλο αμυντικό. Έπρεπε να δοθεί οφσάιντ.
21:17
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
21:17
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στη Λαμία και την ΑΕΚ!
21:19
Κακό πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι. Η Λαμία είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 33', ενώ η Ένωση παρότι έβγαλε αρκετές τελικές προσπάθειες δεν είχε κλασική ευκαιρία στο ματς.
21:32
46' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Τη θέση του Λόπες, που ζήτησε αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο, θα πάρει ο Γκάλο.
21:34
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:34
Ο Γκάλο θα παίξει στα δεξιά και ο Μπακάκης θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας. Χωρίς αλλαγές η Λαμία.
21:39
49' Κόρνερ για την ΑΕΚ. Ο Βράνιες δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα κι έφυγε άουτ.
21:40
51' Ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Παπαδόπουλος πρόλαβε κι έδιωξε πριν μπει στη φάση ο Γιόχανσον.
21:41
53' Φωνές του Αϊντάρεβιτς για χέρι του Κουκόλη στην περιοχή. Κανένα χέρι, σωστή η υπόδειξη του διαιτητή. Στη συνέχεια μάλιστα ο Σουηδός μέσος του ζήτησε συγνώμη.
21:43
54' Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον για φάουλ του Ακόστα.
21:43
54' Κίτρινη κάρτα και στον Πίτι για διπλό φάουλ στον Κλωναρίδη.
21:45
55' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Αϊντάρεβιτς γέμισε στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος έδιωξε με γροθιές (βρίσκοντας στο πρόσωπο και τον Βράνιες) και στη συνέχεια ο Μπακασέτας σούταρε όμως οι αμυντικοί της Λαμίας έδιωξαν πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.
21:48
59' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία ενέργεια του Αραούχο όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε το σουτ.
21:49
60' Έξω από το γήπεδο ακούγονται κροτίδες.
21:49
61' Κίτρινη κάρτα στον Κουκόλη και φάουλ για την ΑΕΚ σε εξαιρετικό σημείο.
21:50
61' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραούχο, η μπάλα πάνω απ' την εστία.
21:52
63' Σουτ του Μπακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
21:52
Ετοιμάζεται να μπει στο ματς και ο Λιβάγια, θα πάρει τη θέση του Κλωναρίδη.
21:53
68-32% η κατοχή υπέρ της ΑΕΚ.
21:53
64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Κλωναρίδη. Πέρασε ο Μάνταλος στα αριστερά.
21:57
68' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λιβάγια που βγήκε στην πλάτη της άμυνας. Ήταν ελάχιστα πιο μπροστά ο Κροάτης.
21:59
69' Λάθος αυτή την φορά από τον βοηθό. Ο Λιβάγια έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας, όμως καλυπτόταν καθαρά από τον Ασίγκμπα. Ο Κροάτης πρόλαβε και τελείωσε την φάση όμως έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία.
21:59
70' Η ΑΕΚ πάντως με την είσοδο του Λιβάγια δείχνει να βρίσκει πιο εύκολα διαδρόμους.
22:01
72' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Μάνταλου, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε ενστικτωδώς. Στη συνέχεια η φάση σταμάτησε σωστά για οφσάιντ του Αραούχο.
22:02
73' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος αντί του Μπακασέτα.
22:03
--- Νωρίτερα, ακούγονταν έξω από το γήπεδο να πέφτουν κροτίδες. Υπήρξαν επεισόδια σε στενά γύρο από το γήπεδο ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΕΚ και δυνάμεις των ΜΑΤ.
22:03
73' Κίτρινη κάρτα στον Τσόσιτς.
22:05
76' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Αϊντάρεβιτς με το δεξί έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.
22:05
Φουλ επίθεση η ΑΕΚ. Κλεισμένη στην περιοχή της η Λαμία!
22:06
77' Έπειτα από κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Γιόχανσον, που σούταρε με την μία αλλά την έστειλε πάνω απ' την εστία.
22:08
79' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Αϊντάρεβιτς πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα απ' την εστία.
22:09
80' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Το κέρδισε ο Λιβάγια έπειτα από φάουλ του Ακόστα από πίσω. Το μαρκάρισμα είναι έξω από την περιοχή! Κακώς δόθηκε πέναλτι.
22:10
81' ΓΚΟΟΛ 0-1 Η ΑΕΚ!
22:10
Ο Λάζαρος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
22:12
84' Αλλαγή για την Λαμία. Λινάρδος αντί Πίτι.
22:16
87' Αλλαγή για την Λαμία. Τσούκαλος αντί Βασιλαντωνόπουλου.
22:19
Συμπληρώθηκαν τα 90', τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:20
91' Αλλαγή για την Λαμία. Αναστασόπουλος αντί Κουκόλη.
22:20
91' Κίτρινη κάρτα στον Αϊντάρεβιτς.
22:23
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 της Λαμίας χάρη στο γκολ-πέναλτι του Λάζαρου στο 81ο λεπτό. Ένα πέναλτι, βέβαια, το οποίο δεν θα έπρεπε να δοθεί καθώς το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής.
22:23
Ακολουθεί αναλυτικά το κείμενο του αγώνα αλλά και το ρεπορτάζ στο sportfm.gr. Αυτά από εμάς, καλό βράδυ.