Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα σε Κέρκυρα και Ξάνθη στο νησί των Φαιάκων.
18:05
Καλές οι καιρικές συνθήκες στην Κέρκυρα, ιδανικές για να δούμε ένα καλό παιχνίδι.
18:06
Να σημειώσουμε, οι γηπεδούχοι «ψάχνουν» τη δεύτερη νίκη τους στη σεζόν και έρχονται από το 1-1 με τον Λεβαδειακό, ενώ η Ξάνθη θέλει να επιστρέψει στα «τρίποντα», έπειτα από το 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης.
18:08
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, επτά λεπτά πριν τη σέντρα στην αναμέτρηση.
18:08
Kέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Τουράμ, Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Σιόντης, Μπαλάφας, Επστάιν, Ντιόγκο, Γρομητσάρης.
18:10
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κασάδο, Μπρίτο, Καμαρά, Σβαρνάς, Μεχία, Κίκε.
18:14
Φοβερή εικόνα στο γήπεδο, με... Άγγλους τουρίστες φιλάθλους να δίνουν το «παρών» στις εξέδρες. Ο ένας με φανέλα Νιούκασλτ, ο άλλος με φανέλα Σάντερλαντ, ενώ μία κυρία φοράει φανέλα του Ολυμπιακού... προ 20ετίας!
18:15
Η Κέρκυρα βρίσκεται στη 12η θέση με πέντε βαθμούς, ενώ η Ξάνθη στην 9η με έξι!
18:15
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:17
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Ξάνθη.
18:18
Πέρασε η φάση.
18:19
Η Ξάνθη δεν έχει νικήσει ποτέ στην Κέρκυρα!
18:20
Τέσσερις νίκες έχουν οι γηπεδούχοι και τρία ματς έχουν λήξει ισόπαλα.
18:23
8' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Εξαιρετική κάθετη του Μπαλάφα, γίνεται το γύρισμα από δεξιά, ο Παμλίδης θα κάνει το πλασέ, αλλά ο Ζίβκοβιτς τού λέει «όχι»!
18:26
Εξαιρετική η απόκρουση του Σέρβου γκολκίπερ.
18:29
14' Ευκαιρία για την Ξάνθη τώρα! Ωραίο, μακρινό σουτ από τον Μεχία, εντυπωσιακή απόκρουση του Γιαννακόπουλου.
18:31
15' Γκολ για την Ξάνθη που δεν μετράει... Ο Σβάρνας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Λισγάρας, που του βγάζει την κεφαλιά-πάσα, είναι σε θέση οφσάιντ.
18:33
16' Νέα φάση για την Κέρκυρα! Ο Τουράμ πιάνει... αέρα και χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ!
18:34
19' Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Κίκε Μπουλά συνεργάζεται γρήγορα με τον Γέντρισεκ, «αδειάζει» έναν αμυντικό, κάνει τη σέντρα-σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Έχει... οργώσει μισό γήπεδο ο Ισπανός!
18:37
Για δύο ομάδες με κάκιστα επιθετικά ποσοστά -σε τελικές και ευστοχία- μια χαρά παιχνίδι βλέπουμε στο πρώτο 20άλεπτο!
18:38
23' Κόρνερ τώρα για την Ξάνθη.
18:38
Απομακρύνει με τις γροθιές ο Γιαννακόπουλος.
18:40
25' Βιαστικό σουτ του Κασάδο, καμία τύχη...
18:42
27' Γκολ για την Κέρκυρα τώρα που δεν μετράει... Άργησε να σηκώσει το σημαιάκι του ο βοηθός, αλλά, έστω και με καθυστέρηση, είδε ότι ο Γκόμες ήταν πιο μπροστά από την άμυνα της Ξάνθης.
18:46
Μισή ώρα παιχνιδιού στην Κέρκυρα.
18:47
Αποβολή του γενικού αρχηγού της Ξάνθης, κ. Τσαλίκη, από τον πάγκο της ομάδας του για διαμαρτυρία!
18:54
39' Πρώτο κόρνερ για την Κέρκυρα, πέρασε η φάση...
18:55
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός.
18:55
40' Φωνάζει για πέναλτι η Ξάνθη! Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι, ο Επστάιν έχει πάρει κανονικά την μπάλα από τον Μπαξεβανίδη.
18:57
Ο Επστάιν, εν τω μεταξύ, πιάνει τον δεξιό του δικέφαλο και έχει πέσει στο χορτάρι! Δεν μπορεί να συνεχίσει...
18:57
Πολύ μεγάλη απώλεια για την Κέρκυρα.
18:58
43' Έξω ο Επστάιν, λοιπόν, στη θέση του ο Νούνες.
19:00
45' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Νούνες στρώνει για τον Αρτυματά, που πιάνει μια βολίδα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα παίρνει τρομερά φάλτσα και φεύγει ελάχιστα πάνω από τη συμβολή του Ζίβκοβιτς!
19:01
45' Ένα το λεπτό τω καθυστερήσεων.
19:02
45'+2' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ξάνθη.
19:02
Ο Μεχία πάνω στην μπάλα...
19:03
Ωραία εκτελεσμένο, αλλά ο Γιαννακόπουλος έχει «διαβάσει» σωστά, στην αγκαλιά του η μπάλα.
19:04
45'+3' Λήξη πρώτου ημιχρόνου στην Κέρκυρα, λοιπόν, στο 0-0 οι δύο ομάδες.
19:20
46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.
19:21
Με μία αλλαγή για την Κέρκυρα -και δεύτερη συνολικά. Στη θέση του Αρτυματά πέρασε ο Βενέτης.
19:22
47' Κίτρινη κάρτα στον Γρομητσάρη.
19:24
49' Τεράστια ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Νούνες... χορεύει την άμυνα της Ξάνθης, σουτάρει από αριστερά, ο Ζίβκοβιτς αποκρούει!
19:25
50' Και νέα ΜΕΓΑΛΗ απόκρουση του Ζίβκοβιτς! Εκτελείται το κόρνερ, κεφαλιά του Τουράμ από τα δύο μέτρα, ενστικτωδώς λέει και πάλι «όχι» ο Σέρβος!
19:27
51' Κίτρινη κάρτα στον Μπαλάφα.
19:31
56' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα και φάουλ σαν κοντινό κόρνερ για την Κέρκυρα.
19:31
Έδιωξε η άμυνα της Ξάνθης...
19:36
Μία ώρα παιχνιδιού αισίως.
19:37
Νεύρα μεταξύ Μπαλάφα και Καμαρά, αλλά κρατούν την ψυχραιμία τους και δεν έχουμε συνέχεια.
19:38
63' Αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του Γέντρισεκ ο Ρότσε, άρα ο Μπρίτο πάει στην κορυφή της επίθεσης.
19:39
Ανακατεύει για τα καλά την τράπουλα ο Ράσταβατς. Για να δούμε...
19:40
65' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 0-1! Καταπληκτική ντρίμπλα του Ρότσε και ασίστ στον Μεχία, που βγαίνει μόνος του με τον Γιαννακόπουλο, πλασάρει και ανοίγει το σκορ για τους Ακρίτες!
19:42
Με το που μπήκε στο ματς ο Κροάτης... σερβίρει το 1-0!
19:43
Δεύτερο γκολ για τον Μεχία στη Σούπερ Λίγκα, είχε να σκοράρει από το 2015 με τη φανέλα του Πανθρακικού!
19:43
68' H μπάλα στρώνεται στον Μπρίτο, αλλά από εξαιρετική θέση σουτάρει στα... περιστέρια!
19:44
Ο Κίκε Μπουλά κάνει μεγάλο παιχνίδι!
19:45
70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Κεφαλιά του Ρότσε, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και ο Γιαννακόπουλος βγάζει εντυπωσιακά με το ένα χέρι!
19:45
71' Αλλαγή για την Κέρκυρα, στη θέση του Τουράμ, ο Ντουάλα.
19:46
Έκλεισε τις αλλαγές του Βοσνιάδης.
19:47
72' Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Μπαλάφα και αποβολή για την Κέρκυρα!
19:47
Είναι τραγικό το τάκλιν του Μπαλάφα, από τη στιγμή που ξέρει πως έχει κάρτα...
19:48
Πολύ ζόρικα τα πράγματα, πλέον, για τους γηπεδούχους, που είναι πίσω στο σκορ και συνεχίζουν με δέκα.
19:52
77' ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόκρουση του Ζίβκοβιτς! Ο Γκομές έδωσε πανέμορφα στον Παμλίδη, αυτός, μόνος του απέναντι από τον Σέρβο, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά γκολκίπερ της Ξάνθης είπε και πάλι «όχι»!
19:54
Αναμφίβολα, είναι ο MVP της αναμέτρησης.
19:54
79' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Κίκε, ο Σιλά.
20:00
85' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 0-2! Μυθική γκολάρα από τον Σιλά, τρομερό πλασέ έξω από τη μεγάλη και περιοχή και οι Ακρίτες «καθαρίζουν» τη νίκη!
20:02
87' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μπρίτο, ο Κάστρο.
20:05
Φτάσαμε στο 90'.
20:05
90' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά
20:05
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:08
90'+3' Λήξη του αγώνα στην Κέρκυρα!