Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Μίλαν για την 4η αγωνιστική του Europa League.
17:47
Πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, στο οποίο εφόσον επικρατήσει η ΑΕΚ θα... καβαλήσει την Μίλαν και θα κάνει αυτή κουμάντο στον όμιλο!
17:49
Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες πριν από δύο εβδομάδες στο «Σαν Σίρο». Εκεί, η Ένωση με σπουδαία εμφάνιση και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Ανέστη που κατέβασε τα... ρολά, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0).
17:50
Πάμε να δούμε την βαθμολογία του 4ου ομίλου.
17:52
Μίλαν 7 (8-3), ΑΕΚ 5 (4-3), Ριέκα 3 (6-6), Αούστρια Βιέννης 1 (4-10). Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες.
17:53
Την ίδια ώρα, πάντως, διεξάγεται και το άλλο παιχνίδι του ομίλου, όπου η Ριέκα υποδέχεται στην Κροατία την Αούστρια Βιέννης.
18:43
Να πούμε ότι η αποστολή της ΑΕΚ έφτασε στο ΟΑΚΑ λίγο πριν τις 18:30, κάτι που έγινε περίπου την ίδια ώρα και με αυτή της Μίλαν.
18:51
Δεν έλειψαν και τα δυσάρεστα πάντως. Λίγο μετά τις 18:00 υπήρξαν συμπλοκές μεταξύ οπαδών της ΑΕΚ και της Μίλαν στον σταθμό του ΗΣΑΠ στα Πευκάκια.
18:51
Πάμε να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
18:52
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ, 3-5-2): Ανέστης - Τσόσιτς, Βράνιες, Μπακάκης - Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες, Λόπες, Μπακασέτας - Αραούχο, Χριστοδουλόπουλος.
18:53
Στον πάγκο βρίσκονται οι Τσιντώτας, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος, Γιακουμάκης, Λιβάγια, Βλαχομήτρος.
18:54
Μίλαν (Βιντσέντσο Μοντέλα, 3-5-2): Ντοναρούμα - Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι - Μπορίνι, Ροντρίγκες, Μοντολίβο, Λοκατέλι, Τσαλχάνογλου - Κουτρόνε, Αντρέ Σίλβα.
18:54
Στον πάγκο βρίσκονται οι Στοράρι, Μάουρι, Κάλινιτς, Σούσο, Ζαπάτα, Αμπάτε, Κεσί.
19:15
Ο Γιάννης Άνεστης βγαίνει για προθέρμανση μέσα σε χειροκροτήματα από τους φίλους της ΑΕΚ που βρίσκονται στις εξέδρες. Το αντίθετο συνέβη προφανώς με τον Ντοναρούμα, που αποδοκιμάζεται.
19:17
19:17
Οι παίκτες της Μίλαν στην αναγνωριστική τους βόλτα στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά νωρίτερα.
19:17
19:23
Οι υπόλοιποι παίκτες της Μίλαν βγαίνουν κι αυτοί για ζέσταμα, με τους φίλους της ΑΕΚ να τους αποδοκιμάζουν στα... ιταλικά.
19:23
Η άφιξη των παικτών της ΑΕΚ νωρίτερα στο γήπεδο...
19:24
Πλάνα από τα αποδυτήρια της ΑΕΚ λίγη ώρα πριν το μεγάλο ματς...
19:26
Οι παίκτες της ΑΕΚ βγαίνουν στο γήπεδο για προθέρμανση. Αποθέωση από τους περίπου 20.000 φίλους της "Ένωσης" που ήδη βρίσκονται στις κερκίδες.
19:29
19:30
19:37
Οι φίλοι της ΑΕΚ έχουν φτιάξει από νωρίς ατμόσφαιρα, με το πέταλο των οργανωμένων να δίνει το σύνθημα και τις υπόλοιπες εξέδρες να ακολουθούν.
19:41
Ταυτόχρονα με το παιχνίδι του ΟΑΚΑ θα διεξάγεται και το Ριέκα-Αούστρια Βιέννης, με την ΑΕΚ να θέλει ιδανικά την ισοπαλία ή τουλάχιστον να μη νικήσουν οι Κροάτες, ώστε ανεξάρτητα από το τι θα κάνει η ίδια, να παραμείνει στη δεύτερη θέση του ομίλου.
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:03
3' Φαρμακερή σέντρα του Μπορίνι από τα αριστερά, ο Αντρέ Σίλβα δεν πιάνει την κεφαλιά και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε για την ΑΕΚ.
20:07
7' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά με πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή.
20:09
10' Η ΑΕΚ δείχνει μέχρι στιγμής πιο ήρεμη. Η Μίλαν δεν μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα.
20:11
12' Φάουλ του Μοντολίβο στον Μπακασέτα από πίσω. Κρατάει τις κάρτες στο τσεπάκι ο ρέφερι.
20:12
12' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Έπειτα από αναστάτωση στην άμυνα της Μίλαν η μπάλα στρώθηκε στον Γκάλο που έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά πέρασε άουτ.
20:14
14' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Άψογη αντεπίθεση, ο Λόπες με τον Αραούχο συνδυάστηκαν με τον πρώτο να κάνει σουτ στην κλειστή γωνία, το οποίο έβγαλε ο Ντοναρούμα.
20:16
16' Γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ. Πρώτα ο Βράνιες και μετά ο Γκάλο απομάκρυναν την μπάλα.
20:17
18' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Το κέρδισε ο Λάζαρος με εκπληκτική προσποίηση στον Μουσάτσιο, που πήρε και κίτρινη.
20:19
19' Εκτέλεσε απευθείας ο Λάζαρος και ο Ρομανιόλι έδιωξε σε κόρνερ.
20:21
21' Ο Μπουνούτσι με ένα σλάλομ προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ όμως η πάσα του ήταν κάκιστη και μπλόκαρε ο Ανέστης.
20:26
26' Η Μίλαν κρατάει πλέον περισσότερο την μπάλα και προσπαθεί να πιέσει, όμως οι κιτρινόμαυροι κλείνουν άψογα τους χώρους προς την εστία του Ανέστη.
20:29
29' Λάθος του Τσόσιτς που γύρισε την μπάλα με κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Αντρέ Σίλβα κάνει κοντρόλ με το χέρι και σωστά σταμάτησε την φάση ο ρέφερι.
20:32
32' Αγριεύει το ματς. Δυνατό φάουλ του Ρομανιόλι στον Σιμόες. Γλίτωσε την κάρτα ο Ιταλός.
20:35
35' Φοβερή τρίπλα του Λόπες στον Μουσάτσιο, όμως ο Μπορίνι του έβαλε την κόντρα.
20:40
40' Η ΑΕΚ με μπόλικη υπομονή κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και απομάκρυνε τη Μίλαν από την περιοχή της.
20:41
41' Κίτρινη στον Ρομανιόλι που σταμάτησε αντεπίθεση κάνοντας σκληρό φάουλ στον Μπακασέτα.
20:41
Στο άλλο ματς του ομίλου η Αούστρια άνοιξε το σκορ στην έδρα της Ριέκα (0-1).
20:44
44' Μακρινό σουτ του Μπονούτσι, η μπάλα πέρασε άουτ. Και εδώ η ΑΕΚ έβγαλε σωστή άμυνα αναγκάζοντας τον στόπερ των ροσονέρι να σουτάρει από πολύ μακριά.
20:46
45+1' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας εκτελεί πλασαριστά το κόρνερ, ο Γκάλο φέρνει την μπάλα στο αριστερό, σουτάρει και την στέλνει λίγο άουτ.
20:46
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:47
ΑΕΚ και Μίλαν πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια
20:48
Άψογη η Ένωση, που και έχει τις περισσότερες αλλά και πιο σοβαρές ευκαιρίες στο ματς, ενώ λειτουργεί με υπομονή στην άμυνα κάθε φορά που οι ροσονέρι προσπαθούν να πλησιάσουν την εστία του Ανέστη.
21:03
Αλλαγή για τη Μίλαν. Ο Σούσο αντί του Κουτρόνε.
21:03
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:05
47' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπακασέτας τρύπωσε στην περιοχή όμως δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
21:07
49' Μακρινή μπαλιά για τον Αραούχο, ο Ντοναρούμα βγήκε γρήγορα και πρόλαβε. Στη συνέχεια ο Σιμόες έπιασε σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Μίλαν μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
21:11
53' Γύρισμα από τα δεξιά του Ροντρίγκες, ο Τσόσιτς απομάκρυνε.
21:13
55' Πιέζει και πάλι πολύ η Μίλαν. Ο Σούσο δίνει επιλογές στους ροσονέρι, που ανοίγουν πιο εύκολα την άμυνα της ΑΕΚ.
21:14
56' Επικίνδυνο γύρισμα του Τσαλχάνογλου, ο Σίλβα έπιασε την προβολή και ο Ανέστης μπλόκαρε.
21:15
57' Δοκάρι για τη Μίλαν. Ο Μοντολίβο μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Ανέστη.
21:17
59' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Λάζαρου, η μπάλα λίγο άουτ.
21:17
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια αντί του Λάζαρου.
21:18
Η Ριέκα ισοφάρισε 1-1 την Αούστρια, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν στο καπάκι το 1-2.
21:19
61' Φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Λόπες, η μπάλα πέρασε από όλους και στη συνέχεια ο Λιβάγια δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και ο Ντοναρούμα μπλόκαρε.
21:20
62' Λάθος του βοηθού. Ο Γιόχανσον έσπασε την μπάλα στον Λιβάγια που έμπαινε μόνος του στην περιοχή της Μίλαν. ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ αλλά ο Κροάτης καλυπτόταν καθαρά.
21:20
63' Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Λιβάγια πιάνει την κεφαλιά και την στέλνει πάνω απ' την εστία.
21:21
Οι διοικήσεις των δύο ομάδων βλέπουν το ματς μαζί από την σουίτα
21:23
65' Φάση για τη Μίλαν. Ωραίο δυνατό σουτ του Τσαλχάνογλου, ο Ανέστης έδιωξε με γροθιές.
21:23
66' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος αντί του Μπακασέτα.
21:25
67' Αλλαγή για τη Μίλαν. Στη θέση του Λοκατέλι πέρασε ο Κεσί.
21:27
69' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο με ατομική προσπάθεια βρήκε χώρο, έπιασε το σουτ αλλά ο Ντοναρούμα μπλόκαρε.
21:29
1-3 το έκανε η Αούστρια.
21:32
74' Η ΑΕΚ πάγωσε τον ρυθμό. Έχει πάρει ανάσες στα μετόπισθεν και πιέζοντας ψηλά προσπαθεί να μπλοκάρει τη Μίλαν.
21:34
76' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έπιασε σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κόντρα και ο Ντοναρούμα μπλόκαρε.
21:35
77' Κάθετη του Αραούχο στον Λιβάγια, ο Ρομανιόλι έδιωξε σε κόρνερ.
21:36
79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Αραούχο.
21:39
81' Αλλαγή για την Μίλαν. Ο Κάλινιτς αντί του Αντρέ Σίλβα.
21:41
Η Αούστρια κάνει... πάρτι, 1-4 μέσα στην Ριέκα!
21:43
Πέντε λεπτά ακόμη για τη συμπλήρωση των 90', παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε ΑΕΚ και Μίλαν.
21:47
90' Φοβερό σουτ του Γιόχανσον από τα τριάντα μέτρα, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα!
21:48
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:51
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ κρατάει για δεύτερο σερί παιχνίδι στο μηδέν την Μίλαν, παίρνοντας σπουδαίο βαθμό (0-0).
21:53
Μεγάλη εμφάνιση από την ΑΕΚ μπροστά σε 50 χιλιάδες οπαδούς της, έφτασε τους έξι βαθμούς στον όμιλο και συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Στους οκτώ βαθμούς η Μίλαν! Από πίσω η Αούστρια με 4 βαθμούς, ενώ η Ριέκα έμεινε στους 3.
21:53
Αυτά από εμάς. Ακολουθεί αναλυτικά το κείμενο του αγώνα και πλήρες ρεπορτάζ στο sportfm.gr. Καλή συνέχεια!