Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πολύ σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ατρόμητο, στην Τούμπα, με το οποίο ολοκληρώνεται η 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
18:43
Ένα ντέρμπί κορυφής!
18:44
Και αυτό, διότι, αν ο «δικέφαλος του βορρά» πάρει τη νίκη, «πιάνει» την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ, σε περίπτωση που ο Ατρόμητος συνεχίσει τον... χαβά του και φύγει με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη, θα μείνει μόνος πρώτος!
18:45
Καταλαβαίνετε, λοιπόν, πόσο σημαντικό είναι το αποψινό παιχνίδι.
18:46
Σέντρα, να θυμίσουμε, στις 19:30.
18:47
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων!
18:49
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Βιεϊρίνια, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Τσίμιροτ, Κάνιας, Κάμπος, Μακ, Ελ Καντουρί, Κουλούρης
18:50
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Καρασαλίδης, Βασιλακάκης, Μπουσουλάτζιτς, Ρισβάνης, Ντιγκινί, Μάντσον, Ντάουντα, Ούμπιδες, Στρούγγης
18:50
Στον πάγκο του «δικεφάλου» κάθονται οι: Πασχαλάκης, Μαλεζάς, Δεληγιαννίδης, Κάτσε, Λημνιός, Σάκχοφ, Πρίγιοβιτς
18:51
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι: Μίρκοβιτς, Νάτσος, Λαζαρίδης, Ζησόπουλος, Μπαστακός, Μενσά, Κυριακίδης
18:53
Διαιτητής είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών). Βοηθοί του οι Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δ. Αττικής) και Ιωάννης Σίπκας (Πέλλας). Τέταρτος ο Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας).
18:55
Έκπληξη, λοιπόν, από τον τεχνικό του ΠΑΟΚ, καθώς ξεκινάει στην κορυφή της επίθεσης τον Κουλούρη στη θέση του Πρίγιοβιτς.
19:09
Θυμίζουμε, είναι το τελευταίο κεκλεισμένων του του «δικεφάλου»!
19:10
Ντεμπούτο για τον 20χρονο Στρούγγη στον Ατρόμητο, δε, που μόλις προχθές υπέγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο!
19:11
Οι πολλές απουσίες των φιλοξενούμενων «αναγκάζουν» τον Αυστριακό να... ρίξει στη «μάχη» τον νεαρό αμυντικό.
19:16
Σχεδόν έναν χρόνο πριν (28/11/2016), ο Ατρόμητος είχε φύγει με απίστευτο «διπλό» από την Τούμπα, επικρατώντας 4-3 του ΠΑΟΚ με μυθική ανατροπή στο τέλος!
19:23
Στο γήπεδο έφτασε, όπως αναμενόταν, και ο Μιρτσέα Λουτσέσκου, πατέρας του προπονητή του ΠΑΟΚ.
19:32
Ενός λεπτού σιγή στην Τούμπα, στη μνήμη των θυμάτων της κακοκαιρίας.
19:33
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
19:34
1' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό! Σέντρα του Κάμπος από δεξιά, κεφαλιά του Μάτος, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
19:35
Πολύ κρύο στη Θεσσαλονίκη, 8 βαθμούς Κελσίου δείχνει ο υδράργυρος!
19:37
4-2-3-1 για τον ΠΑΟΚ, 3-5-2 για τον Ατρόμητο, τελικά, με Μάντσον, Καρασαλίδη και Ρισβάνη.
19:39
7' Και νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα από αριστερά αυτήν τη φορά, κεφαλιά του Κρέσπο, και πάλι άουτ η μπάλα.
19:40
Ωραία αναπτύσσονται οι γηπεδούχοι, έχουν κλείσει στο μισό γήπεδο τον Ατρόμητο.
19:40
8' Ο οποίος, ωστόσο, κέρδισε τώρα ένα κόρνερ...
19:41
Πέρασε η φάση, επιθετικό φάουλ του Ρισβάνη.
19:43
Δέκα λεπτά αγώνα στην παγωμένη Τούμπα.
19:45
13' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
19:46
Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
19:51
19:54
22' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 0-1! Τρομερό! Ο 20χρονος Στρούγγης, για τον οποίο σας γράψαμε, νωρίτερα, πως μόλις πριν τρεις μέρες υπέγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο και σήμερα κάνει το ντεμπούτο του, ανοίγει το σκορ για τους Περιστεριώτες στην Τούμπα! Από την εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες, ο νεαρός αμυντικός πήδηξε πιο ψηλά από όλους στην «καρδιά» της άμυνας του ΠΑΟΚ, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέι! Ονειρεμένο ντεμπούτο!
19:58
Ο Στρούγγης, μάλιστα, στο περσινό 7-0 της Κ20 του Ατρόμητου κόντρα στον ΠΑΟΚ είχε σκοράρει δύο φορές!
19:58
25' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη.
19:58
Τα έχει χαμένα ο ΠΑΟΚ!
20:00
26' Kόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο και αυτό.
20:03
30' Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ, που προσπαθεί να «βγάλει» αντίδραση.
20:04
Επιθετικό φάουλ, καμία απειλή για τον Γιαννιώτη.
20:06
32' Τραγική υπόδειξη του βοηθού Σίπκα, για οφσάιντ του Ντιγκινί, ενώ ο παίκτης του Ατρόμητου έβγαινε τετ-α-τετ με τον Ρέι!
20:07
34' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Κάμπος, μόνος του με τον Γιαννιώτη ο Ελ Καντουρί πιάνει μια... στραβοκλωτσιά και στέλνει την μπάλα άουτ!
20:09
Στην προηγούμενη φάση, με το ανύπαρκτο οφσάιντ του Ντιγκινί, ο βοηθός του Παπαπέτρου έχει και κάκιστη θέση.
20:09
Σοβαρό λάθος του επόπτη από την Πέλλα.
20:10
37' Σέντρα του Μακ από τα αριστερά, με γροθιές διώχνει ο Γιαννιώτης.
20:13
40' Ακόμα μια μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ τώρα! Η μπάλα στρώθηκε στον Κάνιας, σουτ από τον Ισπανό, η μπάλα άουτ.
20:14
41' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Σουτ από τον Βασιλακάκη, μετά το γύρισμα του Ντάουντα από αριστερά, λίγο άουτ η μπάλα!
20:14
Έχει πάρει... φωτιά το παιχνίδι!
20:17
44' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Στρούγγης «τσιμπάει» την μπάλα από τον Μακ, ο οποίος πέφτει στον αγωνιστικό χώρο και ο ρέφερι δείχνει την άσπρη βούλα! Δεν φαίνεται να τον βρίσκει, πάντως, ο σκόρερ του Ατρόμητου, αλλά είναι δύσκολη η φάση. Πρέπει να την ξαναδούμε.
20:18
45' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1! Σκόρερ ο Βιεϊρίνια από τα 11 βήματα.
20:20
45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου στη Τούμπα.
20:31
Για τη φάση του πέναλτι, επειδή είδαμε -για πολλοστή φορά- το ριπλέι: Δεν υπάρχει καμία παράβαση. Ο Στρούγγης «τσιμπάει» την μπάλα, τη βρίσκει πεντακάθαρα, χαμηλά, και τη διώχνει, και στη συνέχεια υπάρχει επαφή και πέσιμο του Μακ.
20:31
Και ο Παπαπέτρου, εν τω μεταξύ, είναι δίπλα στη φάση...
20:35
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:35
Να πούμε, επίσης, πως διακόπηκε στα 765 λεπτά (8,5 αγώνες) το σερί απαραβίαστης εστίας του Ανδρέα Γιαννιώτη, ο οποίος «τερμάτισε», τελικά, 6ος στη σχετική λίστα.
20:41
Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο.
20:48
59' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Ελ Καντουρί μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μεγάλη απόκρουση του Γιαννιώτη, παρότι είχε πολλά σώματα μπροστά του.
20:52
Ετοιμάζεται ο Πρίγιοβιτς για τον ΠΑΟΚ, ενώ θα βγει ο Στρούγγης για τον Ατρόμητο.
20:54
64' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Στη θέση του Στρούγγη, ο Νάτσος για τον Ατρόμητο, και στη θέση του Τσίμιροτ θα περάσει ο Πρίγιοβιτς.
20:54
65' Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα.
20:58
69' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννιώτης βγαίνει και δεν βγαίνει, ο Ρισβάνης το βλέπει, και τρέχει να καλύψει την εστία της ομάδας του, διώχνοντας με κεφαλιά, πάνω στη γραμμή, την κεφαλιά του Μάτος! Τεράστια επέμβαση του Έλληνα αμυντικού!
21:00
Απίστευτο: Ο Κάναντι ζήτησε από συνεργάτη του να του δείξει στο... τάμπλετ τη φάση του πέναλτι!
21:00
71' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-1! Μετά από φάση διαρκείας, με... δεκάδες κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Κάμπος, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε ξανά στον Ούμπιδες και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννιώτη.
21:02
Ανατροπή, λοιπόν, για τον «δικέφαλο του βορρά»!
21:03
Με 4-4-2, πλέον, ο Ατρόμητος.
21:04
74' Οφσάιντ ο Πρίγιοβιτς. Από κανονική θέση έφυγε ο Σέρβος, που έστειλε την μπάλα άουτ στο τετ-α-τετ με τον Γιαννιώτη.
21:08
78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Μακ πέρασε ο Λημνιός.
21:10
80' Ωραία διαγώνια κίνηση του Κυβρακίδη μέσα στην περιοχή, με το σουτ του να περνά λίγο από πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
21:11
81' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Βασιλακάκη μπαίνει ο Μενσά.
21:12
82' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ χωρίς αποτέλεσμα
21:13
83' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βγαίνει από το παιχνίδι ο Ελ Καντουρί, μπαίνει ο Σακχόφ.
21:14
85' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο
21:15
86' Αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Γυριστό σουτ του Καρασαλίδη, η μπάλα μετά από κόντρες καταλήγει σε κόρνερ
21:18
88' Κίτρινη κάρτα ο Πρίοβιτς για φάουλ στον Ρισβάνη
21:20
89' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μπαστακος στη θέση του Μπουσούλατζιτς
21:21
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:23
Τέλος του παιχνιδιού! Ο ΠΑΟΚ επικρατεί του Ατρομήτου με 2-1
21:24
Με τη νίκη αυτή οι θεσσαλονικείς φτάνουν τους 21 βαθμούς πιάνουν στην κορυφή της βαθμολογίας την ΑΕΚ.