Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, που ρίχνει την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Λαμία.
18:50
Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να πανηγυρίσουν ακόμη ένα τρίποντο και να επιστρέψουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την μεριά τους οι Φθιωτοί έχουν πολύ δύσκολο έργο αλλά ψάχνουν ένα θετικό αποτέλεσμα στην προσπάθειά τους για να απομακρυνθούν περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού.
19:11
Στην 3η θέση με 35 βαθμούς και δύο λιγότερους από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ο Ολυμπιακός, στην 13η με 16 βαθμούς η Λαμία.
19:12
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
19:14
Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.
19:15
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Χουτεσιώτης, Τζούρτζεβιτς, Μαρτίνς, Ανδρούτσος, Νικολάου, Πάρντο, Σεμπά.
19:16
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπλάζιτς, Πίτι, Βάρντερσον, Ακόστα.
19:16
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Πίτκας, Μπουλούλης, Ορτέγκα, Καραγιάννης, Τσούκαλος, Κουτρομάνος, Βουό.
19:18
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς), με βοηθούς τους Χασάν Κούλα (Ξάνθης), Εμμανουήλ Καλφάκη (Χανίων), ενώ τέταρτος είναι ο Στυλιανός Φώτης (Ευβοίας).
19:19
Κάτι περισσότερο από ένα δεκάλεπτο για την έναρξη του παιχνιδιού κι ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
19:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με την διαιτητική τριάδα. Σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
19:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:30
Να πούμε ότι ο τερματοφύλακας της Λαμίας, Νίκος Παπαδόπουλος, χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού καθώς έχει περάσει από τα τμήματα υποδομής των Πειραιωτών.
19:35
Προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός αλλά δυσκολεύεται κόντρα στην καλοστημένη Λαμία.
19:37
Μικρή διακοπή καθώς ο Πίτι έχει χτυπήσει μετά από μαρκάρισμα του Μποτία. Συνεχίζεται μετά από λίγο το ματς.
19:38
8' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Ολυμπιακό. Περνάει ανεκμετάλλευτο.
19:39
9' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:40
Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Φορτούνη, ο Μάριν βγήκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο και με εξαιρετικό τσιμπητό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου πορτιέρε για το 1-0! Ζήτησε φάουλ ο Βασιλαντωνόπουλος στη συγκεκριμένη φάση, ωστόσο από το ριπλέι δεν φάνηκε ξεκάθαρα αν υπάρχει κάτι.
19:42
Πολύ όμορφο γκολ από τον Ολυμπιακό, εξαιρετική συνεργασία από τους παίκτες του Γκαρθία και άψογο τελείωμα του Μάριν. Πολύ νωρίς, λοιπόν, το προβάδισμα για τους Πειραιώτες.
19:43
Πέμπτο γκολ του Μάριν στο φετινό πρωτάθλημα, πέμπτη ασίστ του Φορτούνη στην Σούπερ Λίγκα.
19:44
14' Kίτρινη κάρτα στον Πίτι για φάουλ στον Ρομαό.
19:44
19:45
19:46
78%-22% η κατοχή υπέρ του Ολυμπιακού που έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ξεκάθαρα με αμυντικό προσανατολισμό έχει παραταχθεί η Λαμία που δεν βγαίνει από το... καβούκι της!
19:50
21' Σκληρό φάουλ του Ρομαό στον Αναστασόπουλο, του χαρίζει την κίτρινη κάρτα ο Σέζος.
19:53
19:57
27 λεπτά στην αναμέτρηση παραμένει το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού κόντρα στην Λαμία χάρη στο γκολ του Μάρκο Μάριν.
19:58
28' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Ανσαριφάρντ, σωστός ο β' βοηθός.
19:59
20:01
32' Διαγώνιο σουτ του Μάριν, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:05
36' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ανσαριφάρντ.
20:06
37' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!
20:07
Τραγικό λάθος του Αναστασόπουλου, ο Ζιλέ κλέβει την μπάλα έξω από την περιοχή και δίνει στον αμαρκάριστο Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-0.
20:10
Πέντε λεπτά ακόμη για το φινάλε του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έχει πάρει αέρα δύο τερμάτων κόντρα στην Λαμία.
20:11
Η Λαμία προσπάθησε να βγει γρήγορα στην κόντρα-επίθεση αλλά ο Ρομαό πρόλαβε πριν ο Πίτι γίνει κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή.
20:12
43' Πρώτο κόρνερ για την Λαμία στο ματς μετά από κούρσα του Βασιλαντωνόπουλου. Περνάει ανεκμετάλλευτο.
20:15
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0 της Λαμίας χάρη στα τέρματα των Μάριν (9') και Ανσαριφάρντ (37').
20:18
20:30
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-0 της Λαμίας χάρη στα γκολ των Μάριν, Ανσαριφάρντ.
20:31
47' Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μάριν κλέβει την μπάλα, δίνει έτοιμο γκολ στον Φορτούνη αλλά το πλασέ του Έλληνα μεσοεπιθετικού ήταν κάκιστο και δεν βρήκε εστία!
20:32
20:32
20:33
48' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ανσαριφάρντ και Φορτούνης άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, ο δεύτερος έκανε και το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο!
20:34
49' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Όλα τα λεφτά, πάντως, ήταν το πάρσιμο του Φορτούνη στο ξεκίνημα της φάσης, παίρνοντας την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο.
20:35
51' Αλλαγή για την Λαμία. Κουτρομάνος αντί Αναστασόπουλου.
20:37
53' Αλλαγή για την Λαμία. Βουό αντί Ακόστα.
20:47
7-0 οι τελικές στο παιχνίδι με την Λαμία να μην έχει καταφέρει να κάνει ούτε σουτ!
20:49
64' Σέντρα του Παντελιάδη, ο Βουό έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει στον Μποτία και να περνάει κόρνερ. Πρώτη τελική για τη Λαμία στο ματς.
20:50
66' Ευκαιρία για την Λαμία. Ο Πίτι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αναστασιάδης πήδηξε ολομόναχος αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20:52
20:53
69' Καλοζυγισμένο σουτ του Πίτι, έπεσε και μπλόκαρε ο Προτό.
20:54
70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Πάρντο αντί Μιραλάς, ο οποίος αποθεώνεται!
20:56
72' Αλλαγή για την Λαμία. Ορτέγκα αντί Κουκόλη.
20:57
72' Πολύ ωραία προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι του Αναστασιάδη, ο οποίος έπεσε στο έδαφος και δείχνει να ζαλίζεται.
20:57
Σηκώθηκε ο αμυντικός της Λαμίας, ο οποίος ευτυχώς δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
21:02
77' Διαγώνιο σουτ του Πάρντο από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
21:05
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σεμπά αντί Φορτούνη.
21:09
85' Πολύ ωραία κίνηση του Πάρντο, έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
21:10
85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τζούρτζεβιτς αντί Ανσαριφάρντ.
21:13
88' Κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα.
21:13
89' Σουτ του Μάριν έξω από την περιοχή, μπλοκαρε ο Παπαδόπουλος.
21:15
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:17
93' Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας.
21:18
Τέλος στην αναμέτρηση! Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της Λαμίας χάρη στα γκολ των Μάριν, Ανσαριφάρντ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.