Πλατανιάς-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πλατανιάς-Ολυμπιακός, για την 25η αγωνιστική της Super League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6

14:37
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πλατανιάς-Ολυμπιακός, για την 25η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00.
14:40
Από τη μια οι ερυθρόλευκοι, θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες μετά το 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη, ώστε να παραμείνουν ζωντανοί στους στόχους που έχουν. Αυτός της κατάληψης της δεύτερης θέσης (που δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League), φυσικά είναι πιο ρεαλιστικός.
14:42
Ωστόσο, μόνο απλό δεν είναι. Διότι μετά την απόφαση της δευτεροβάθμιας επιτροπής της ΕΠΟ, η διαφορά με τον δεύτερο ΠΑΟΚ είναι αυτή τη στιγμή στους πέντε βαθμούς. Δίχως, βέβαια να υπολογίζεται η ποινή των Πειραιωτών για το ντέρμπι με την ΑΕΚ, καθώς εκκρεμεί η απόφαση για την έφεση που έχει γίνει
14:43
Ο Πλατανιάς είναι στην τελευταία θέση της Super League και έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες για παραμονή. Τέσσερις σερί ήττες έχουν στο πρωτάθλημα οι Κρητικοί.
14:44
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
14:46
Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Νίλι, Καρυπίδης, Στάμου, Ντικαμονά, Ουές, Δημούτσος, Μαλσά, Πλιάτσικας, Ενσικουλού, Κασάλιτσα.
14:46
Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς, Φορτούνης, Μάριν, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.
14:47
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κοκκαλάς, Στόιτσεφ, Παπανικολάου, Στανισάβλιεβιτς, Πατράλης, Ντουαλά, Κοροβέσης
14:48
Στον πάγκο των Πειραιωτών: Χουτεσιώτης, Ταχτσίδης, Οφόε, Τζούρτζεβιτς, Ζιλέ, Νικολάου, Σεμπα
14:51
Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας. Βοηθοί: Δημήτριος Βεργέτης, Αντώνιος Πυλαρινός Τέταρτος Διαιτητής: Γεώργιος Λάμπρου
14:58
Ξεκινάει εντός ολίγου η αναμέτρηση στα ηλιόλουστα Περιβόλια, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων είναι στον αγωνιστικό χώρο πλέον
15:00

Έναρξη στο ματς!

15:02
1' Επίθεση του Ολυμπιακού με καλές προϋποθέσεις... Ο Κούτρης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά υποδείχθηκε φάουλ του Ιρανού για αντικανονικό κοντρόλ
15:07
Ο Ολυμπιακός θέλει να επιβάλλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά. Το έχει καταφέρει, αλλά δεν έχει κάποια καλή φάση έως τώρα
15:08
8' Τελική για τον Πλατανιά. Κίνηση του Δημούτσου από τα αριστερά, ο παίκτης των γηπεδούχων συνέκλινε προς το κέντρο και σούταρε με το δεξί, με την μπάλα να καταλήγει εκτός. Θα μπορούσε να δώσει στον Νίλι ο μέσος των Κρητικών
15:11
15:13
Χωρίς καλό ρυθμό το παιχνίδι. Πολλά τα λάθη των δύο ομάδων
15:13

14' Γκολ ο Ολυμπιακός, 0-1!

Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος, αλλά η κατοχή παρέμεινε στους ερυθρόλευκους. Ο Κούτρης πήρε την μπάλα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Ρομαό που βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας άνοιξε το σκορ από κοντά. Ο μέσος των "ερυθρόλευκων" είναι πίσω από τα στόπερ των γηπεδούχων, αλλά πίσω από την μπάλα. Οπότε, σε κανονική θέση
15:18
18' Σουτ του Μάριν μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια και έστειλε την μπάλα εκτός εστίας. Η φάση είναι ως μη γενόμενη, διότι ο Γερμανός υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε αντικανονική θέση
15:22
22' Σέντρα του δραστήριου Κούτρη από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Καρυπίδη και κατέληξε στην αγκαλιά του Κλάγιτς.
15:23

23' Γκολ ο Ολυμπιακός, 0-2!

Ο Φορτούνης πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και συνεργάστηκε ωραία με τον Ανσαριφάρντ που νικήθηκε από τον Κλάγιτς. Ο Μάριν πήρε το ριμπάουντ και σε ανυπεράσπιστη εστία δεν γινόταν να αστοχήσει.
15:26
15:26
27' Ο Ανσαριφάντ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τους ερυθρόλευκους. Ο Ελαμπντελαουί βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Ιρανό, που ήταν εκτεθειμένος. Σωστή η υπόδειξη. Θα μπορούσε να ολοκληρώσει και μόνος του ο Νορβηγός
15:28
27' Ημιτελής προσπάθεια για τον Πλατανιά με τους Νίλι και Κασάλιτσα να μην συνεργάζονται καλά σε επίθεση με καλές προϋποθέσεις, μπλόκαρε ο Προτό.
15:30
Ο Πλατανιάς ξεκίνησε συμπαθητικά το παιχνίδι, αλλά -ως συνήθως- μετά το τέρμα που δέχθηκε... σκόρπισε. Συνεχίζει να πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός και μετά το δεύτερό του τέρμα. Όλα δείχνουν ότι θα έχει πολύ εύκολο μεσημέρι η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία
15:33
15:34

34' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!

Ο Μιραλάς έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά έπειτα από μπαλιά του Φορτούνη και ο Μάλσα πήγε άγαρμπα πάνω στον Βέλγο, ρίχνοντάς τον κάτω.
15:34

35' Γκολ ο Ολυμπιακός, 0-3!

Ο Μιραλάς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κλάγιτς που έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το τρίτο γκολ των ερυθρόλευκων. Αυτό είναι το πρώτο τέρμα του 30χρονου επιθετικό μετά την επιστροφή του στον λιμάνι. Υπήρξε μίνι διαφωνία με τον Ανσαριφάρντ για το ποιος θα το εκτελέσει.
15:45
44' Ωραία συνεργασία Μάρτινς με Μιραλάς, που βγήκε στην πλάτη του αριστερού άκρου της άμυνας του Πλατανιά. Ο Βέλγος έκανε το γύρισμα για τον Ανσαριφάρντ που δεν είχε καλή πρώτη επαφή και είχε πλάτη με την εστία. Έτσι, "έσβησε" η φάση για τους φιλοξενούμενους.
15:45

Ημίχρονο στα Περιβόλια! Πλατανιάς-Ολυμπιακός 0-3

Το σκορ τα λέει όλα για την εικόνα του ματς στο πρώτο μέρος. Οι ερυθρόλευκοι, δίχως να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα με την απόδοσή τους και να... γκαζώσουν έχουν κλειδώσει από τώρα τη νίκη. Ρομαό (14'), Μάρτινς (24') και Μιραλάς (35', πέν.) έχουν σημειώσει τα τέρματα της αναμέτρησης. Πρώτο τέρμα για τον Βέλγο μετά την επιστροφή του, 67%-33% η κατοχή της μπάλας υπέρ των φιλοξενούμενων. Τα σουτ ήταν 5(5) και 1(0), υπέρ των Πειραιωτών.
16:01
Πατράλης και Κοροβέσης αντί Πατράλη και Δημούτσου για τον Πλατανιά
16:01

Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

16:07
51' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ντικαμονά και πέρασε ο κίνδυνος για την άμυνα του Πλατανιά.
16:08
51' Σουτ του Ελαμπντελαουί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έδιωξε με δυσκολία ο Κλάγιτς και στη συνέχεια υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Μάριν.
16:08
52' Κίτρινη για τον Πλατανιά, την είδε ο Κασάλιτσα
16:14
57' Σουτ του Φορτούνη από πολύ καλή θέση, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.
16:14

58' Γκολ ο Ολυμπιακός, 0-4!

Σέντρα του Ελαμπντελαουί από τα δεξιά, ο Σισέ ξεχάστηκε από την αντίπαλη άμυνα και από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Αφιέρωσε το γκολ του στον Μοντέστο.
16:17
62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σεμπά αντί Φορτούνη
16:20
64' Μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού για το 5-0. Ο Σεμπά γύρισε από τα δεξιά για τον Μάριν, που από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά. Απαράδεκτο για παίκτη της κλάσης του Γερμανού.
16:21
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ζιλέ αντί Μάρτινς στο παιχνίδι.
16:23
68' Κίτρινη στον Μποτία
16:24
69' Τελική για τον Πλατανιά μετά από ώρα. Σουτ του Πατράλη από πολύ καλή θέση, έδιωξε ο Προτό σε κόρνερ.
16:25
Με σχετική περιπέτεια, ο Προτό μπλόκαρε έπειτα από εκτέλεση του Ενσικουλού
16:26
70' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Παπανικολάου αντί Πλιάτσικα στο παιχνίδι
16:30
75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τζούρτζεβιτς αντί Μιραλάς
16:30
Με δύο... πύργους στην επίθεση πλέον ο Ολυμπιακός
16:33
77' Σουτ του Κασάλιτσα από πλάγια θέση, έπεσε και μπλόκαρε ο Προτό.
16:39
84' Σουτ του Παπανικολάου, η μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.
16:46
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
16:48
Επίθεση του Πλατανιά με καλές προϋποθέσεις ολοκληρώνεται με "σύγκρουση" του Κοροβέση με τον Προτό.