Ουρουγουάη-Ρωσία

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ουρουγουάη-Ρωσία, που θα κρίνει την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μέσω του sport-fm.gr.

16:29
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ουρουγουάη-Ρωσία, που θα κρίνει την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
16:33
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει το «2x2» έως τώρα και όποια νικήσει θα βγει πρώτη, πέφτοντας στο δεύτερο του δεύτερου ομίλου. Δηλαδή, σε κάποιον εκ των Ισπανίας, Πορτογαλίας και Ιράν. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ευνοούνται οι οικοδεσπότες λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων (+7 έναντι +2).
16:33
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
16:33
Ουρουγουάη (Ταμπάρες/4-4-2): Μουσλέρα, Κάσερες, Γοδίν, Κοάτες, Λαξάλτ - Τορέιρα, Μπεντανκούρ, Βεσίνο, Νάντες - Καβάνι, Σουάρες
16:34
Ρωσία (Τσερτσέσοφ/4-2-3-1): Ακινφέεφ – Κουρντιάσοφ, Ιγκνασέβιτς, Κουτέποφ, Σμολνίκοφ – Γκαζίνσκι, Ζόμπνιν, Σέριτσεφ, Σαμέντοφ, Αλ Μίραντσουκ, Τζιούμπα
16:34
Διαιτητής: Τεσέμα Γουεγέσα (Αιθιοπία).
16:34
Εκτός μάχης είναι ο Χοσέ Μαρία Χιμένες για τους Λατίνους (που γενικότερα έχουν αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή τους), καθώς ο στόπερ της Ατλέτικο έχει έναν μυϊκό τραυματισμό.
16:34
Στην αντίπερα όχθη, έχει φρεσκάρει την ομάδα του και ο Τσερτσέσοφ, ο οποίος δεν έχει και πάλι τον Τζαγκόεφ, που τραυματίστηκε στην πρεμιέρα.
16:50
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί οκτώ φορές στο παρελθόν με τη Ρωσία (ή άλλοτε Σοβιετική Ένωση) να μετρά έξι νίκες και μόλις μία ήττα.
16:50
Πάντως το «σκορ» σε τελικά Μουντιάλ είναι 1-1, με τη Σοβιετική Ένωση να επικρατεί 2-1 το 1962 στους ομίλους και την Ουρουγουάη να νικά 1-0 στην παράταση στα προημιτελικά το 1970.

17:02
2' Πρώτη τελική στο ματς και είναι για την Ουρουγουάη. Σουτ του Βεσίνο εκτός περιοχής, ο Ακινφέεφ έλεγχε την κατάσταση και έιδε την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί του δοκάρι.
17:05
17:11

10' Γκολ για την Ουρουγουάη, 1-0!

17:11
Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Σουάρες από τον άξονα και λίγο έξω από την περιοχή της Ρωσίας, σημαδεύει τη γωνία που θεωρητικά κάλυπτε ο Ακινφέεφ, ωστόσο ο πορτιέρε των οικοδεσποτών δεν έκανε την καλύτερη δυνατή εκτίμηση και 1-0.
17:13
13' Καλή στιγμή για τη Ρωσία. Ο Τζούμπα έστρωσε με το κεφάλι για τον Σέριτσεφ και αυτός με δυνατό σουτ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μουσλέρα, που έδιωξε σε κόρνερ.
17:14
17:18
17' Τελική για τη Ρωσία. Εκτέλεση κόρνερ του Σέριτσεφ, σκαστή κεφαλιά του Τζιούμπα και η μπάλα άουτ
17:21
17:23

23' Γκολ η Ουρουγουάη, 2-0!

Ύστερα από στημένη φάση, η μπάλα απομακρύνθηκε και στρώθηκε στον Λαξάλτ, που έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σέριτσεφ, άλλαξε πορεία, ο Ακινφέεφ αιφνιδιάστηκε και πάλι.
17:29
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Ο Μπεντανκούρ βρέθηκε απέναντι από τον Ακινφέεφ, τον πλάσαρε, αλλά δεν έκανε το 3-0, ενώ ο Ζομπνίν απομάκρυνε λίγο μετά προ του Καβάνι, λίγο πάνω από τη γραμμή της εστίας.
17:30
30' Απειλεί και πάλι η Ουρουγουάη. Ο Σουάρες έφυγε στην κόντρα με σχεδόν όλη την αντίπαλη άμυνα να έχει ανέβει στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Ιγκνασέβιτς έκανε σωτήρια επέμβαση.
17:37
36' Με δέκα η Ρωσία! Ο Σμολνίκοφ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.
17:38
38' Αλλαγή για τη Ρωσία. Ο Φερναντές αντί του Σέριτσεφ, ώστε να καλυφθεί το κενό που δημιουργήθηκε με την αποβολή.
17:43
Πάρα πολύ δύσκολα θα μπορέσει να πάρει η Ρωσία κάτι από το ματς, δηλαδή την ισοπαλία που της δίνει την πρωτιά. Η Ουρουγουάη πέραν του 2-0, έχει και όλες τις καλές φάσεις στο πρώτο μέρος, αλλά και αριθμητικό πλεονέκτημα από το 36' λόγω της αποβολής του Σμολνίκοφ . Επιπλέον, δεν πείθει με την εικόνα της γενικότερα η οικοδέσποινα, ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή και να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το παιχνίδι
17:47

Ημίχρονο στο ματς. Ουρουγουάη-Ρωσία 2-0!

Οι Λατίνοι έχουν βάλει τις βάσεις για τη νίκη που θα τους δώσει την πρωτιά και θα τους στείλει πάνω στον δεύτερο του δεύτερου ομίλου. Ο Σουάρες με φάουλ στο 10' άνοιξε το σκορ και με... περιπέτεια έγινε στο 23' το 2-0, έπειτα από σουτ του Λαξάλτ και κόντρα στον Σέριτσεφ. Επιπλέον, η Ρωσία παίζει με δέκα από το 36', λόγω δεύτερης κίτρινης στον Σμολνίκοφ

18:16
59' Συρτό σουτ του Μπεντανκούρ από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε σε σώματα
18:17
60' Αλλαγή για τη Ρωσία. Ο Σμόλοφ αντί του Αλ Μίραντσουκ
18:20
63' Αλλαγή για την Ουρουγουάη! Ντε Αρασαέτα αντί Μπεντανκούρ
18:26
69' Κλασική κίνηση Καβάνι παράλληλα με τη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο.
18:28
Χρήση VAR για μονομαχία στην περιοχή σε επίθεση της Ρωσίας
18:28
Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι
18:29
73' Αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ροντρίκες αντί του Ναντές
18:31
73' Καλή στιγμή για τη Ρωσία. Ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Τζιούμπα βρέθηκε σε θέση βολής, έφερε την μπάλα στο αριστερό του, αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα
18:38
80' Κοντά και στο 3-0 η Ουρουγουάη. Ο Σουάρες βγήκε στην κόντρα κάθετα και έκανε το γύρισμα για τον Καβάνι, που θα έβγαινε φάτσα με την εστία, αλλά δεν έγινε κάτοχος της μπάλας.
18:39
82' Δυνατό σουτ του Ροντρίγκες, έδιωξε ασταθώς ο Ακινφέεφ
18:42
84' Απειλεί η Ουρουγουάη, με την κεφαλιά του Κάσερες, που δεν ήταν γεμάτη, με αποτέλεσμα να φύγει η μπάλα παράλληλα με την εστία.
18:42
85' Ωραία κίνηση του Σμόλοφ, αλλά το γύρισμά του ήταν πάνω στον αντίπαλο πορτιέρε. Χάθηκε μια από τις τελευταίες ευκαιρίες της Ρωσίας να μπει στο ματς
18:43
86' Ωραία κίνηση του Καβάνι, κέρδος ένα κόρνερ.
18:46
86' Κόρνερ του Ντε Αρασκαέτα, έδιωξε (και πάλι) με δυσκολία ο Ακινφέεφ.
18:47

90' Γκολ η Ουρουγουάη, 3-0!

Ο Καβάνι με πλασέ από κοντά, έπειτά από απόκρουση του Ακινφέεφ σε κεφαλιά του Γοδίν, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Λατίνων.
18:50
90+3' Αλλαγή για την Ουρουγουάη. Έξω ο Καβάνι, μέσα ο Γκόμες