Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Εσθονία και την Εθνική Ελλάδας για την 1η αγωνιστική του Nations League.

21:13
Καλησπέρα σας!
21:13
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Εσθονία-Ελλάδα για την 1η αγωνιστική του Nations League.
21:14
Το ματς διεξάγεται στο Ταλίν και είναι στα πλαίσια του 2ου ομίλου της 3ης κατηγορίας.
21:15
Με 4-2-3-1 θα παραταχθεί η Εθνική μας, που έχει αρκετές εκπλήξεις στην ενδεκάδα της: Μπάρκας – Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λυκογιάννης – Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης – Μάνταλος, Φορτούνης, Πέλκας - Μήτρογλου
21:15
Με 5-4-1 θα ξεκινήσουν οι Εσθονοί: Ακσάλου – Καμς, Μπαράνοφ, Βίχμαν, Μετς, Πικ – Ογιάμα, Ντμιτρίεφ, Βασίλιεφ, Λουτς – Χένρι Ανιέρ
21:20
Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο, η Φινλανδία επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας.
21:24
Στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018: Εσθονία-Ελλάδα 0-2 τον Οκτώβριο του 2016 και Ελλάδα-Εσθονία 0-0 τον Αύγουστο του 2017.
21:35
Διαιτητής του αγώνα ο Ολλανδός Σερντάρ Γκoζουμπουγιούκ.
21:36
Για την Εσθονία δεν υπολογίζεται ο καλύτερος αμυντικός της, Ράγκναρ Κλάβαν, που είναι τραυματίας.
21:37
Σε 8 λεπτά η σέντρα του ματς.
21:41
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
21:44
Ακούστηκαν και οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών. Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ματς.
21:47
Ξεκίνησε το παιχνίδι. Η Εθνική μας πήρε τη σέντρα.
21:49
3' Η Εθνική μας έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί από τα πλάγια να ανοίξει την άμυνα των Εσθονών.
21:50
3' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Μπουχαλάκη, η μπάλα άουτ.
21:51
Παρεμπιπτόντως, ο Μπουχαλάκης κάνει ντεμπούτο σήμερα με τη φανέλα της Εθνικής.
21:51
4' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας, με τον Μάνταλο να βγαίνει απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος όμως έδιωξε σε κόρνερ.
21:52
6' Η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι.
21:56
10' Συμπληρώνεται το πρώτο 10λεπτο του αγώνα, με την Εθνική μας να ελέγχει το ρυθμό.
21:57
10' Η πρώτη ευκαιρία για τους Εσθονούς, με τον Λουτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
22:01
14' Γκοοοοοολ για την Εθνική μας με τον Φορτούνη!
22:01
Το... μισό γκολ ανήκει στον Μήτρογλου, που σέρβιρε με κεφαλιά στον Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και πλάσαρε σωστά.
22:07
20' Επικίνδυνη σέντρα του Τοροσίδη στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Μήτρογλου δεν μπόρεσε να κοντρολάρει.
22:10
24' Συνεχίζει σε υψηλό τέμπο η Εθνική μας, που πιέζει για 2ο γκολ.
22:11
25' Καλή στιγμή για την Εσθονία. Μακρινό σουτ του Βασίλιεφ, έδιωξε ο Μπάρκας.
22:13
26' Τραυματίστηκε στο πόδι ο Φορτούνης, μπαίνει το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μας στο γήπεδο.
22:14
Σφαδάζει ο μέσος του Ολυμπιακού, που δέχθηκε δυνατή κλωτσιά από τον Μπαράνοφ.
22:15
Ο Φορτούνης βγήκε κουτσαίνοντας από το γήπεδο και δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μας.
22:17
30' Επέστρεψε στο ματς ο Φορτούνης, που συνεχίζει κανονικά.
22:19
32' 69%-31% υπέρ της Εθνικής μας η κατοχή της μπάλας.
22:19
33' Στο τελευταίο 5λεπτο οι Εσθονοί έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
22:20
33' Κόρνερ για την Εσθονία.
22:22
36' Η Εθνική μας δίνει δικαιώματα στην Εσθονία στα τελευταία λεπτά.
22:26
39' Φάουλ για την Εθνική μας σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
22:27
40' Δοκάρι για την Εθνική μας από την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Δεν φαίνεται να βρήκαν την μπάλα ο Μήτρογλου με τον Μανωλά και αυτή σταμάτησε στο δοκάρι.
22:31
45' Κίτρινη κάρτα στον Μετς.
22:32
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
22:33
45'+1' Κόρνερ για την Εσθονία. Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.
22:34
45'+2' Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Στην... ο Φορτούνης σέντραρε, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.
22:34
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική μας προηγείται 1-0 της Εσθονίας με το τέρμα του Φορτούνη από το 14'.
22:39
22:39
Και μια ωραία παρουσία στο γήπεδο που διεξάγεται το ματς...
22:49
Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
22:49
Αν εξαιρέσουμε το διάστημα 30'-40', η Εθνική μας ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο πρώτο μέρος.
22:49
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
22:51
47' Πρόβλημα προέκυψε με τον Μήτρογλου. Γύρισε το πόδι του και έχει πάει στον πάγκο για να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες.
22:54
50' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μήτρογλου, που έχει πέσει κάτω.
22:54
50' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μπακασέτας αντικαθιστά τον τραυματία Μήτρογλου.
22:58
54' Κόρνερ για την Εσθονία.
23:00
55' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, αλλά οι Εσθονοί δεν βρήκαν καθαρή ευκαιρία.
23:04
60' Δεν έχει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημά μας.
23:07
63' Πρώτη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Ζενιόφ παίρνει τη θέση του Ανιέρ.
23:09
65' Φάουλ για την Εθνική μας σε εξαιρετικό σημείο, ακριβώς έξω από την περιοχή σε πλάγια θέση.
23:09
Το κέρδισε ο Πέλκας, που έκανε εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά. Κίτρινη κάρτα στον Μπαράνοφ.
23:10
66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, στην κλειστή του γωνία έδιωξε ο Ακσάλου.
23:10
66' Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική μας, με τον Πέλκα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
23:13
68' Ανέβασε στροφές η Εθνική μας στο τελευταίο 5λεπτο.
23:15
71' Ευκαιρία για την Εσθονία, με το σουτ του Λουτς μέσα από την περιοχή. Η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
23:19
75' Μίνι διακοπή στο ματς λόγω ενός τραυματισμού του Τοροσίδη. Συνεχίζει κανονικά ο αρχηγός της Εθνικής.
23:20
76' Κόρνερ για την Εσθονία.
23:22
78' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Τζιόλης παίρνει τη θέση του Μπουχαλάκη, που ένιωσε ενοχλήσεις.
23:22
78' Σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Ακσάλου.
23:23
79' Οι Εσθονοί έχουν ανεβάσει την πίεσή τους.
23:24
80' Δεύτερη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Ταμ αντικαθιστά τον Ογιάμα.
23:25
81' Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ο Φορτούνης έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με γροθιές.
23:27
83' Διακοπή στο ματς γιατί μπήκε στο γήπεδο ένας Εσθονός οπαδός!
23:29
85' Πιέζουν οι Εσθονοί με τις βαθιές μπαλιές στην περιοχή μας.
23:30
86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Εσθονία, με τον Πούρι να αντικαθιστά τον Λουτς.
23:33
89' Καλή στιγμή για την Εθνική μας, με τον Φορτούνη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά την μπάλα να φεύγει ψηλά.
23:34
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:35
91' Τρομερή ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Φορτούνης βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε, αλλά ο Ακσάλου έδιωξε με το πόδι.
23:36
92' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Κουλούρης αντικαθιστά τον Πέλκα.
23:38
Τέλος αγώνα, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε 1-0 της Εσθονίας και ξεκίνησε με το δεξί το Nations League!
23:39
Το μοναδικό γκολ ο Φορτούνης στο 14', προβλημάτισε κάπως η Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο.