LIVE: Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι στην Αγγλία ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη 17η αγωνιστική της Premier League

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πολύ μεγάλου ντέρμπι στην Αγγλία, ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
13:27
Πρόκειται για αναμέτρηση στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League
13:28
Η Λίβερπουλ είναι αυτή τη στιγμή στη 2η θέση πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι και αν νικήσει θα επανέλθει στην κορυφή
13:29
Από την άλλη πλευρά, η Γιουνάιτεντ είναι στην 6η θέση με μόλις 26 βαθμούς
17:06
Η ενδεκάδα της Λίβερπουλ, σε σχηματισμό 4-3-3: Άλισον - Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Κλάιν - Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά - Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο
17:07
Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Μουρίνιο να επιλέγει ένα 5-3-2: Ντε Χέα - Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Νταρμιάν, Νταλό - Ερέρα, Μάτιτς, Λίνγκαρντ - Λουκάκου, Ράσφορντ
17:08
Στον πάγκο για τη Λίβερπουλ: Μινιολέ, Μορένο, Καμάτσο, Χέντερσον, Λαλάνα, Σακίρι, Στάριτζ
17:09
Οι αναπληρωματικοί της Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Μπαϊγί, Βαλέντσια, Φελαϊνί, Μάτα, Πογκμπά, Μαρσιάλ
17:12
Εκτός αποστολής έμεινε για τη Λίβερπουλ ο Τζέιμς Μίλνερ, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα μυϊκού τραυματισμού στη γάμπα. Εκτός και οι επίσης τραυματίες Μάτιπ, Γκόμεζ, Άρνολντ και Τσάμπερλεϊν. Ο Ναθάνιελ Κλάιν επιστρέφει στην βασική ενδεκάδα των «κόκκινων» για πρώτη φορά από τις 6 Μαΐου!
17:15
Για τους φιλοξενούμενους του σημερινού ντέρμπι, ο Μουρίνιο δεν έχει στη διάθεσή του τους Σάντσες, Ρόχο, Σο και ΜακΤόμινεϊ
17:20
17:38
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει να ηττηθεί σε αγώνα πρωταθλήματος στο «Άνφιλντ» από τις 1 Σεπτεμβρίου του 2013! Τότε η Λίβερπουλ είχε νικήσει την μεγάλη της αντίπαλο με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Στάριτζ στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.
17:40
Το μεταξύ τους ντέρμπι στο Μέρσεϊσάιντ, για την περσινή αγωνιστική περίοδο, είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο «Ολντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε νικήσει με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Μάρκους Ράσφορντ.
17:54
Απρόοπτο προκύπτει στη Γιουνάιτεντ, καθώς εκτός ενδεκάδας μένει τελικά ο Σμόλινγκ, στη θέση του ο Μπαϊγί και στον πάγκο ο Τζόουνς
17:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
17:59
Όλα έτοιμα
18:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
18:02
2' Πρώτο κόρνερ για τη Λίβερπουλ, το κερδίζει ο Φιρμίνο
18:03
3' Πέρασε ανεκμετάλλευτο
18:04
4' Σωστά δεν μετρά γκολ της Γιουνάιτεντ, αφού ο Λουκάκου δεν βρίσκει μπάλα, αλλά έχει κινηθεί στην μπάλα. Οφσάιντ.
18:05
6' Αδύναμη κεφαλιά του Φιρμίνο, άουτ η μπάλα
18:06
7' Aπόκρουση του Ντε Χέα σε σουτ εκτός περιοχής του Σαλάχ
18:09
9' Σουτ του Φαμπίνιο, η μπάλα κοντράρει και περνά κόρνερ
18:10
10' Κεφαλιά του Φαν Ντάικ, απομακρύνει στη γραμμή ο Γιανγκ.
18:12
12' Τρομερά πιεστική η Λίβερπουλ όπως αναμενόταν
18:14
14' Μακρινό σουτ του Φιρμίνο, η μπάλα ψηλά άουτ
18:18
17' Στο 68% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Λίβερπουλ
18:19
20' Ελέγχει λίγο καλύτερα την κατάσταση η Γιουνάιτεντ
18:24
24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ! 1-0! Τέλεια πάσα του Φαμπίνιο στον Μανέ που έχει ξεφύγει από το μαρκάρισμα του «κοιμισμένου» Γιανγκ και με απλό πλασέ ανοίγει το σκορ.
18:26
26' Κίτρινη κάρτα στον Νταλό
18:27
Πρώτο γκολ της Λίβερπουλ εναντίον της Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα από τον Μάρτιο του 2015
18:28
28' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, με τον Λόβρεν από πολύ κοντά να μην μπορεί να σημαδέψει την εστία του Ντε Χέα. Άουτ η μπάλα
18:33
33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ! Ο ΛΙΝΓΚΑΡΝΤ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 1-1! Ο Λουκάκου γύρισε την μπάλα, ο Άλισον έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Λίνγκαρντ με πλασέ κάνει το 1-1
18:34
To 1-0 από τον Μανέ
18:35
Και το 1-1 από τον Λίνγκαρντ
18:38
39' Κίτρινη κάρτα στον Λουκάκου
18:42
42' Σουτ του Ερέρα και μπλοκάρει ο Άλισον
18:48
Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ μένουν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν δίκαια το προβάδισμα, τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν κόντρα στη ροή και στη συνέχεια να έχουν ανεβάσει αρκετά την απόδοσή τους
19:02
46' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Νταλό, μέσα ο Φελαϊνί.
19:02
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
19:06
49' Έχει αρχίζει να πιέζει και πάλι η Λίβερπουλ
19:09
52' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ και μεγάλη επέμβαση του Ντε Χέα! Τρεις παίκτες της Γιουνάιτεντ δεν μπορούν να κόψουν τον Φιρμίνο που έκανε το σουτ, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ έκανε μεγάλη απόκρουση
19:16
59' Μακρινό σουτ του Λόβρεν, η μπάλα άουτ
19:18
61' 10-0 τα κόρνερ υπέρ της Λίβερπουλ
19:19
62' 11-0 τώρα...
19:19
63' 12-0 τα κόρνερ και η καταμέτρηση συνεχίζεται
19:20
63' 13-0 τα κόρνερ. Όπως γίνεται αντιληπτό, η πίεση της Λίβερπουλ συνεχίζεται, αλλά δεν βγαίνει κλασική ευκαιρία
19:21
64' 25 τελικές για τη Λίβερπουλ, 3 για τη Γιουνάιτεντ
19:23
66' Κέρδισε δύο συνεχόμενα κόρνερ η Γιουνάιτεντ και τα δύο ανεκμετάλλευτα
19:27
70' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Εκτός ο Κεϊτά, μέσα ο Σακίρι
19:28
71' Σουτ του Φαμπίνιο, μπλοκάρει άνετα ο Ντε Χέα
19:29
73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ! 2-1 ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΚΙΡΙ! Ο Μανέ έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά, πολλές κόντρες μέχρι να φτάσει η μπάλα στον Σακίρι, που με δεξί πλασέ και την μπάλα να ξανακοντράρει, καταλήγει στα δίχτυα
19:36
79' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Ερέρα, μέσα ο Μαρσιάλ
19:37
80' ΓΚΟΛ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ! 3-1 ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΑΚΙΡΙ! Σουτ του Σακίρι, νέα κόντρα στον Μπαϊγί και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Ντε Χέα
19:40
84' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Εκτός ο Μανέ, μέσα ο Χέντερσον
19:41
85' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Λίνγκαρντ, μέσα ο Μάτα
19:47
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεων
19:50
Λήξη της αναμέτρησης. Η Λίβερπουλ επικρατεί στο μεγάλο ντέρμπι της Γιουνάιτεντ με 3-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σακίρι, που μπήκε στο ματς στο 70' και πέτυχε δύο γκολ.