Παναθηναϊκός-ΟΦΗ

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ, για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League 1 στο Ολυμπιακό στάδιο.

18:47
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
18:47
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ, για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League 1 στο Ολυμπιακό στάδιο. by Σπύρος Σιαμπλής
18:48
Ήταν 14 Απριλίου 2019, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, όταν με… την πλάτη στον τοίχο αναφορικά με την παραμονή ο ΟΦΗ κέρδιζε τον Παναθηναϊκό στο άδειο ΟΑΚΑ, 3-1 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο! by Σπύρος Σιαμπλής
18:49
Μάλιστα ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του, αφού είχε επικρατήσει και το 2014 στη Λεωφόρο, ενώ η άλλη νίκη, από τις τρεις που έχει πλέον σε 41 αγώνες, ήταν το 1987 ξανά στο «Σπύρος Λούης». by Σπύρος Σιαμπλής
18:50
Οι Κρητικοί παίζουν δεύτερο διαδοχικά παιχνίδι εκτός έδρας, σήμερα, ενώ το «τριφύλλι» είχε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα, ισοπαλία με 1-1, στη Λαμία όμως. Βέβαια ο βαθμός για κάθε ομάδα έχει και διαφορετική αξία και ανάγνωση... by Σπύρος Σιαμπλής
18:51
Το καλό φινάλε του ΟΦΗ πέρυσι τον βρίσκει να «τρέχει» τώρα ένα αήττητο σερί επτά αγώνων, ενώ έχει χάσει ένα, το περσινό στο «Κλεάνθης Βικελίδης», από τα 11 τελευταία παιχνίδια! Μάλιστα βρίσκει εύκολα δίχτυα, αφού έχει σκοράρει στα τελευταία έξι για τη Super League 1. by Σπύρος Σιαμπλής
18:52
Ο Παναθηναϊκός από την άλλη ναι μεν έφερε ισοπαλία στη Λαμία, δεύτερη μόλις στα 12 τελευταία ματς του στη Super League 1, ωστόσο στην έδρα του δεν έχει «Χ» στους έξι τελευταίους αγώνες. Αναμφίβολα, κάθε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης θα είναι… πρόβλημα! by Σπύρος Σιαμπλής
18:53
Ένα από τα πρόσωπα του αγώνα θα είναι, αναμφίβολα, ο Γιώργος Σίμος. Ο νυν προπονητής των φιλοξενούμενων είχε γίνει πριν από 20 χρόνια επαγγελματίας για λογαριασμό των… γηπεδούχων και φόρεσε τη φανέλα τους στην Α’ Εθνική τρεις φορές. Η τελευταία, δε, ήταν το Μάιο του 1999, σε ένα… ΟΦΗ-Παναθηναϊκός που είχε λήξει με 2-3… by Σπύρος Σιαμπλής
18:54
Φεύγοντας από τους «πράσινους», ο Σίμος τους αντιμετώπισε επτά φορές ως αντίπαλος, όμως όχι μόνο δεν τους νίκησε ποτέ αλλά όσο έχει παίξει απέναντι στον Παναθηναϊκό, ήτοι 496 αγωνιστικά λεπτά, η εκάστοτε ομάδα του δεν σκόραρε ποτέ! by Σπύρος Σιαμπλής
18:55
Παράλληλα, «κοινοί δεσμοί» ανάμεσα στους δύο αντιπάλους υπάρχουν και λόγω της παρουσίας των Νίκου Μαρινάκη, Νίκου Νιόπλια και Γιάννη Σαμαρά, νυν παίκτη, διευθυντή και συντονιστή ποδοσφαίρου αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:56
Θυμηθείτε εδώ την 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
18:57
εδώ το αρχικό σχήμα του ΟΦΗ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:58
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Κότσαρης, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπουζούκης, Μολό, Περέα και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
18:59
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Γουάλι, Σακόρ, Φιγκεϊρέδο, Βαζ, Δεληγγιανίδης, Μπράουν και Σόουζα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:00
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αθανάσιος Τζήλος από τον Σύνδεσμο Λάρισας και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ιωάννης Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:01
Τώρα αποσύρονται στα αποδυτήρια οι παίκτες του Παναθηναϊκού κι ενώ λίγο πριν προηγήθηκαν εκείνοι του ΟΦΗ, γι τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
Αρχίζει και μαζεύεται κόσμος σιγά σιγά στο ΟΑΚΑ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Ποτίζεται ο αγωνιστικός χώρος, ως συνήθως πριν τα παιχνίδια by Σπύρος Σιαμπλής
19:04
Στο γήπεδο είναι και παιδιά από τις ακαδημίες ποδοσφαίρου Παναθηναϊκού από Γέρακα και Μεταμόρφωση. by Σπύρος Σιαμπλής
19:06
Αυτή την στιγμή βρισκονται στις κερκίδες περίπου 5-6.000 φίλοι του ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:12
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:14
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:15
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:18
2' Κάθετη πάσα του Ζαχίντ για τον Μακέντα, βγαινει και μπλοκάρει ο Σωτηρίου. by Σπύρος Σιαμπλής
19:20
5' Ο Σωτηρίου διώχνει τη μπάλα μπροστά από την τελική γραμμή, υπό την πίεση του Μακέντα... by Σπύρος Σιαμπλής
19:22
7' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με το μακρινό σουτ του Ναμπί να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Διούδη που έχει προλάβει να βρει τη μπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης μπλοκάρει! by Σπύρος Σιαμπλής
19:27
12' Νέο σουτ του Ναμπί, έξω από την περιοχή, αυτή την φορά είναι αρκετά άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:30
15' Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, με τον Κολοβό να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξια, αλλά τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Γιαννούλη. by Σπύρος Σιαμπλής
19:33
17' Γύρισμα του Ζαχίντ μέσα στην περιοχή για τον Μακέντα, που δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε κι έκανε τσαφ... by Σπύρος Σιαμπλής
19:39
24' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα, για φάουλ πάνω στον Μάνο που έφευγε στην αντεπίθεση από δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
19:41
26' Πλασέ του Ναμπί, από διαγώνια θέση, που καταλήγει μακριά από την εστία του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
19:44
29' Σέντρα του Γιόχανσον από τα δεξιά, ο Μακέντα δεν προλαβαίνει να βάλει το κεφάλι του στο ύψος της μικρής περιοχής! by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
30' Νέα αντεπίθεση του ΟΦΗ, με τον Μάνο να βγαίνει απέναντι στον Διούδη, υπό την πίεση του Νούνες, να σουτάρει αλλά να αστοχεί... by Σπύρος Σιαμπλής
19:46
Μισή ώρα παιχνιδιού και ο ΟΦΗ έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από τον -μπλοκαρισμένο- Παναθηναϊκό, με περισσότερες φάσεις κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων... by Σπύρος Σιαμπλής
19:48
33' Ο ΟΦΗ σκοράρει αλλά το γκολ δεν μετράει αρχικά με υπόδειξη του βοηθού Δημόπουλου για οφσάιντ, ενώ ο διαιτητής Τζήλος περιμένει το VAR για να αποφανθεί... by Σπύρος Σιαμπλής
19:50
33' Γκοοοοολ! 1-0 ο ΟΦΗ, με τον Μάνο να καλύπτεται όταν υποδέχεται τη μπάλα, από την πάσα του Τσιλιανίδη, να νικάει τον Διούδη στο τετ α τετ και να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους... by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
38' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα, για φάουλ πάνω στον Δώνη. by Σπύρος Σιαμπλής
19:56
41' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβό, για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μαρινάκη. by Σπύρος Σιαμπλής
19:57
43' Γκοοοοοολ! 2-0 ο ΟΦΗ, με τον Γιαννούλη να σκοράρει μετά το φάουλ σε καλή θέση, λίγο έξω από την περιοχή του Διούδη,και την εκτέλεση του από τον Τσιλιανίδη, ενώ οι παίκτες του ΠΑΟ διαμαρτύρονται... by Σπύρος Σιαμπλής
19:59
43' Με χρήση του VAR, o Τζήλος πάει να δει το ριπλέι για να αποφανθεί αν θα μετρήσει το γκολ των Κρητικών... Τελικά, ορθώς, δεν μετράει για επιθετικό φάουλ, αφού φαίνεται ότι ο σκόρερ βάζει ψηλά το πόδι του προ του Μακέντα για να στοπάρει πριν σουτάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
20:01
45' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
45'+4' Λήξη του πρώτου μέρους, με τον ΟΦΗ να κερδίζει τον Παναθηναϊκό 1-0 και τον κόσμο να αποδοκιμάζει... by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Μπουζούκης αντί Χατζηγιοβάνη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:21
47' Σουτ του Κουρμπέλη, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σωτηρίου. by Σπύρος Σιαμπλής
20:23
49' Νέα... φαρμακερή αντεπίθεση του ΟΦΗ, με τον Μάνο να σκοράρει μετά το λάθος του Νούνες αλλά το γκολ να μην μετράει, λόγω υπόδειξης του σκόρερ για οφσάιντ κι ενώ ο Τζήλος περιμένει το VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
20:26
49' Γκοοοοολ! 2-0 ο ΟΦΗ, με το τέρμα του Μάνου να μετράει τελικά κανονικά, αφού το ριπλέι έδειξε τον σκόρερ να καλύπτεται από τον Πούγγουρα στο ξεκίνημα της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
20:31
53' Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα, για φάουλ πάνω στον Τσιλιανίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:32
58' Γκοοοοολ! 3-0 ο ΟΦΗ, με τον Μάνο να εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα του Μπουζουκη για τον Διούδη αρχικά αλλά και του του Νούνες που δεν πήγε προς τη μπάλα, να πασάρει στον επερχόμενο Τσιλιανίδη, ο οποίος νικάει τον εξουδετερωμένο Διούδη και δίνει διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη επικράτηση της ομάδας του. by Σπύρος Σιαμπλής
20:34
60' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟ. Μέσα ο Μολό, έξω ο Νούνες. by Σπύρος Σιαμπλής
20:36
62' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη, για φάουλ πάνω στον Ναμπί. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
65' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με τον Δώνη, αλλά το γκολ δεν μετράει αφού έχει καταλογιστεί κόρνερ στην αρχή της φάσης, που ελέγχεται και μέσω του VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
20:41
67' Εκτέλεση του κόρνερ από τα δεξια, από τον Αζαχίντ, κεφαλιά του αμαρκάριστου Δώνη, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:42
68' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου, για καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
70' Περέα αντί Κολοβού, για τον ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:51
78' Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον. by Σπύρος Σιαμπλής
20:53
78' Μπράουν στη θέση του Γιαννούλη για τον ΟΦΗ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:58
83' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με τον Μαρινάκη να κρατάει τον Περέα μέσα στην περιοχή και την παράβαση να τσεκάρεται μέσω του VAR! by Σπύρος Σιαμπλής
20:58
85' Γκοοοοολ! 3-1 μειώνει ο Παναθηναϊκός, με την εκτέλεση πέναλτι του Μαέντα, που σουτάρει στην αριστερή πλευρά του Σωτηρίου, ο οποίος πέφτει σωστά αλλά δεν μπορεί να βρει τη μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:00
86' Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
86' Σακόρ αντί Ναμπί, για τον ΟΦΗ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:02
89' Κόρνερ για τον ΟΦΗ, από τα δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
90’ Μάνος έξω, Φιγκερέιδο μέσα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:04
90' Οκτώ λεπτά ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:09
90'+4' Ωραία σέντρα του Μολό από τα αριστερά, ο Σωτηριου μπλόκαρε εύκολα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
90'+7' Ο Τζήλος πάει στο VAR για να δει αν πρέπει να αποβληθεί ο Κουρμπέλης, που έει κάνει σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κοροβέση... by Σπύρος Σιαμπλής
21:13
90'+9' Κόκκινη κάρτα στον Κουρμπέλη, σωστή, με βάση και τα ριπλέι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:14
90'+11' Λήξη του αγώνα. Ο ΟΦΗ κερδίζει τον ΠΑΟ με 3-0 και ο κόσμος ξεσπάει εκ νέου σε αποδοκιμασίες. by Σπύρος Σιαμπλής