Τελευταία... πράξη στο Champions League με την πρώτη δόση της 6ης αγωνιστικής της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης να διεξάγεται σήμερα.

19:34
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των οκτώ σημερινών αναμετρήσεων για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Champions League. by Γιώργος Τσανάκας
19:35
Όπως κάθε φορά έτσι και σήμερα τα ματς διεξάγονται σε δύο δόσεις. Πρόκειται για δύο αναμετρήσεις που ξεκινάνε στις 19:55 και άλλες έξι στις 22:00. by Γιώργος Τσανάκας
19:37
Τα ματς που ξεκινάνε στις 19:55 είναι τα Νάπολι-Γκενκ και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ. Στις 22:00 ξεκινάνε τα Μπενφίκα-Ζενίτ, Λιόν-Λειψία, Ίντερ-Μπαρτσελόνα, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας, Τσέλσι-Λιλ, Άγιαξ-Βαλένθια. by Γιώργος Τσανάκας
19:38
Τα δύο πρώτα ματς έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Η Σάλτσμπουργκ εάν κερδίσει την Λίβερπουλ την πετάει εκτός συνέχειας του Champions League, ενώ και η Νάπολι εφόσον επικρατήσει της Γκενκ θα εξασφαλίσει την πρόκρισή της. Η Λίβερπουλ εφόσον δεν χάσει τότε προκρίνεται, ενώ η Γκενκ δεν έχει καμία ελπίδα να συνεχίσει σε καμία ευρωπαϊκή διοργάνωση. by Γιώργος Τσανάκας
19:39
Πάμε στους άλλους ομίλους. by Γιώργος Τσανάκας
19:42
Η Μπενφίκα θέλει νίκη κόντρα στη Ζενίτ για να της «κλέψει» το εισιτήριο για το Europa League, με τους Ρώσους να θέλουν το τρίποντο και να μην κερδίσει η Λιόν για να προκριθεί στους «16» του Champions League. Η Λειψία έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, με τη Λιόν να θέλει τη νίκη και να μην κερδίσει η Ζενίτ για να περάσει και αυτή! by Γιώργος Τσανάκας
19:43
Η Ίντερ από την μεριά της στον άλλο όμιλο, πρέπει να κερδίσει την Μπαρτσελόνα για να προκριθεί και να αφήσει εκτός Champions League την Ντόρτμουντ, η οποία για να προκριθεί στους «16» πρέπει να πάρει κόντρα στην Σλάβια Πράγας καλύτερο αποτέλεσμα από τους «νερατζούρι». by Γιώργος Τσανάκας
19:44
Τέλος, ο Άγιαξ με ισοπαλία κόντρα στην Βαλένθια προκρίνεται. Η Βαλένθια εφόσον επικρατήσει μέσα στο Άμστερνταμ περνάει ανεξαρτήτου αποτελέσματος στο Τσέλσι-Λιλ, με την αγγλική ομάδα να θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από την Βαλένθια. Η Λιλ δεν έχει μαθηματικές ελπίδες. by Γιώργος Τσανάκας
19:45
19:46
19:55
1' Σέντρα στις δύο αναμετρήσεις! by Γιώργος Τσανάκας
19:56
Πιέζει η Σάλτσμπουργκ στο ξεκίνημα του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
19:58
3' Νάπολι-Γκενκ 1-0: Ο Μίλικ εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Γκενκ, Βάντερφουρτ, και ανοίγει το σκορ σε κενή εστία. by Γιώργος Τσανάκας
19:59
Ο Βάντερφουρτ είναι ο νεότερος τερματοφύλακας που αγωνίζεται ποτέ στο Champions League σε ηλικία 17 ετών. Και φάνηκε στην πρώτη φάση του αγώνα πως είναι φουλ αγχωμένος. by Γιώργος Τσανάκας
20:05
Πρώτο δεκάλεπτο στα δύο ματς: Νάπολι-Γκενκ 1-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:15
20' Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-0: Τριπλή ευκαιρία με τους Μανέ, Κεϊτά και Άρνολντ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. by Γιώργος Τσανάκας
20:20
24' Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ (0-0): Η Σάλτσμπουργκ είναι ταχύτατη στην κόντρα-επίθεση και δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Άλισον. by Γιώργος Τσανάκας
20:20
11 τελικές στην Αυστρία σε 25 λεπτά αγώνα, 9 τελικές στην Ιταλία στο ίδιο διάστημα. by Γιώργος Τσανάκας
20:21
26' Νάπολι-Γκενκ 2-0: Ο Μίλικ «χτυπάει» ξανά με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Ντι Λορέντσο και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. by Γιώργος Τσανάκας
20:30
Φτάσαμε στο 35ο λεπτό: Νάπολι-Γκενκ 2-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:32
37' Νάπολι-Γκενκ (2-0): Πέναλτι για τη Νάπολι, το έκανε ο Βάντερφουρτ στον Ινσίνιε. by Γιώργος Τσανάκας
20:32
38' Νάπολι-Γκενκ 3-0: Ο Μίλικ σκοράρει από την άσπρη βούλα και πετυχαίνει χατ-τρικ. by Γιώργος Τσανάκας
20:37
Η Γκενκ, πάντως, παρότι χάνει με 3-0 δεν κλείνεται και προσπαθεί να παίξει την μπάλα της και να σκοράρει τουλάχιστον ένα τέρμα. by Γιώργος Τσανάκας
20:41
Ημίχρονο στις δύο αναμετρήσεις: Νάπολι-Γκενκ 3-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:58
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο των δύο αναμετρήσεων. by Γιώργος Τσανάκας
21:03
Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ (0-0): Ο Σαλάχ έχει χάσει τα... άχαστα σήμερα και η Σάλτσμπουργκ μένει μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Πριν από λίγο ο Χάλαντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στους Αυστριακούς. by Γιώργος Τσανάκας
21:09
57' Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-1: Ο Μανέ προλαβαίνει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σεντράρει, με τον Κεϊτά να σκοράρει με κεφαλιά σε κενή εστία! Προβάδισμα για τον αγγλικό σύλλογο. by Γιώργος Τσανάκας
21:11
58' Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-2: Η Λίβερπουλ σε δύο λεπτά καθαρίζει το ματς και την πρόκριση! Αυτή τη φορά ο Σαλάχ περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ωραίο πλασέ από πολύ πλάγια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
Φτάσαμε στο 70ο λεπτό των δύο αναμετρήσεων: Νάπολι-Γκενκ 3-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-2. by Γιώργος Τσανάκας
21:26
74' Νάπολι-Γκενκ (3-0): Δεύτερο πέναλτι για τη Νάπολι στο ματς. by Γιώργος Τσανάκας
21:27
75' Νάπολι-Γκενκ 4-0: Ο Μέρτενς με εκτέλεση αλά Πανένκα σκοράρει και γράφει το 4-0 υπέρ των «παρτενοπέι».
by Γιώργος Τσανάκας
21:43
Tέλος στα δύο ματς: Νάπολι-Γκενκ 4-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-2. by Γιώργος Τσανάκας
21:45
Η Λίβερπουλ προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλό της, με την Νάπολι να προκρίνεται ως δεύτερη! Στο Europa League συνεχίζει η Σάλτσμπουργκ και η Γκενκ πάει... σπίτι της! by Γιώργος Τσανάκας
22:00
1' Σέντρα σε όλες τις αναμετρήσεις! by Γιώργος Τσανάκας
22:09
8' Λιόν-Λειψία (0-0): Πέναλτι υπέρ της Λειψίας. by Γιώργος Τσανάκας
22:10
9' Λιόν-Λειψία 0-1: Ο Φόρσμπεργκ ανοίγει το σκορ για την Λειψία από την άσπρη βούλα.
22:10
8' Ίντερ-Μπαρτσελόνα (0-0): Ο Λουκάκου σκοράρει για την Ίντερ αλλά δεν μετράει σωστά ως οφσάιντ! by Γιώργος Τσανάκας
22:12
9' Ντόρτμουντ-Σλάβια 1-0: Ο Τζέιντον Σάντσο ανοίγει το σκορ για τους Βεστφαλούς μετά από ασίστ του Μάρκο Ρόις.
22:19
19' Τσέλσι-Λιλ 1-0: Ο Γουίλιαν έκανε το γύρισμα, με τον Άμπραχαμ να σκοράρει με κοντινό πλασέ στην κίνηση. by Γιώργος Τσανάκας
22:24
24' Άγιαξ-Βαλένθια 0-1: Ανοίγει το σκορ η Βαλένθια με τον Ροντρίγκο Μορένο.
22:25
23' Ίντερ-Μπαρτσελόνα 0-1: Ο Πέρες με κοντινό σουτ δίνει προβάδισμα στους Καταλανούς.
22:31
Στο 30ο λεπτό βρίσκονται τα ματς: Μπενφίκα-Ζενίτ 0-0, Λιόν-Λειψία 0-1, Ίντερ-Μπαρτσελόνα 0-1, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 1-0, Τσέλσι-Λιλ 1-0, Άγιαξ-Βαλένθια 0-1. by Γιώργος Τσανάκας
22:32
31' Λιόν-Λειψία (0-1): Δεύτερο πέναλτι για την Λειψία, σωστό και αυτό. by Γιώργος Τσανάκας
22:34
33' Λιόν-Λειψία 0-2: Ο Τίμο Βέρνερ νικάει τον Λόπες από τα έντεκα βήματα και η Λειψία προηγείται με 2-0 μέσα στην Γαλλία.
22:35
35' Τσέλσι-Λιλ 2-0: Ο Αθπιλικουέτα σκοράρει με ωραία κεφαλιά και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. by Γιώργος Τσανάκας
22:45
44' Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 1-1: Ο Σούτσεκ με κοντινό τελείωμα ισοφαρίζει για την Σλαβία. by Γιώργος Τσανάκας
22:46
44' Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1: Ο Λουκάκου πιάνει το σουτ, που κοντράρει στον Ουτμιτί και καταλήγει στα δίχτυα του Νέτο για το 1-1. by Γιώργος Τσανάκας
22:49
Ημίχρονο σε όλες τις αναμετρήσεις: Μπενφίκα-Ζενίτ 0-0, Λιόν-Λειψία 0-2, Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 1-1, Τσέλσι-Λιλ 2-0, Άγιαξ-Βαλένθια 0-1. by Γιώργος Τσανάκας
23:03
46' Ξεκινάνε τα δεύτερο ημίχρονα των αναμετρήσεων! by Γιώργος Τσανάκας
23:03
Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση. by Γιώργος Τσανάκας
23:05
47' Μπενφίκα-Ζενίτ 1-0: Οι Πορτογάλοι ανοίγουν το σκορ με τον Τσέρβι. Πλέον, εάν μείνει αυτό το σκορ και η Λιόν ηττηθεί, τότε οι Γάλλοι τερματίζουν τέταρτοι, η Μπενφίκα τρίτη και η Ζενίτ δεύτερη σε τριπλή ισοβαθμία στους 7 βαθμούς.
23:11
50' Λιόν-Λειψία 1-2: Μειώνει η Λιόν με τρομρό πλασέ του Αουάρ και ξαναμπαίνει στο κόλπο της πρόκρισης εφόσον ισοφαρίσει.
23:15
57' Μπενφίκα-Ζενίτ (1-0): Πέναλτι για την Μπενφίκα και αποβολή για τον Ντόουγκλας Σάντος. by Γιώργος Τσανάκας
23:16
59' Μπενφίκα-Ζενίτ 2-0: Ο Πίζι σκοράρει από τα έντεκα βήματα και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του!
23:18
Φτάνουμε κοντά στο 60ο λεπτό στα παιχνίδια: Μπενφίκα-Ζενίτ 2-0, Λιόν-Λειψία 1-2, Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 1-1, Τσέλσι-Λιλ 2-0, Άγιαξ-Βαλένθια 0-1. by Γιώργος Τσανάκας
23:21
61' Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 2-1: Ο Μπραντ σκοράρει και δίνει εκ νέου προβάδισμα για την Ντόρτμουντ!
23:25
Ένας μικρός χαμός γίνεται σε όλα τα γήπεδα εκτός από το Λονδίνο, όπου η Τσέλσι έχει καθαρίσει από νωρίς την Λιλ και έχει... καθίσει πάνω σε αυτό το 2-0 που έχει! by Γιώργος Τσανάκας
23:31
Οδεύουμε σιγά σιγά προς το 75ο λεπτό των αναμετρήσεων: Μπενφίκα-Ζενίτ 2-0, Λιόν-Λειψία 1-2, Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 2-1, Τσέλσι-Λιλ 2-0, Άγιαξ-Βαλένθια 0-1. by Γιώργος Τσανάκας
23:34
74' Ίντερ-Μπαρτσελόνα (1-1): Ο Λαουτάρο σκοράρει αλλά το γκολ δεν μετράει αφού ο παίκτης της Ίντερ ήταν σε θέση οφσάιντ. by Γιώργος Τσανάκας
23:36
77' Τσέλσι-Λιλ 2-1: Μειώνει η Λιλ με φοβερό σουτ του Ρεμί. by Γιώργος Τσανάκας
23:38
78' Μπενφίκα-Ζενίτ 3-0: Ο Αζμούν με αυτογκόλ δίνει αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους που καθαρίζουν πλέον το ματς.
23:39
77' Ντόρτμουντ-Σλάβια 2-1: Ο Βάιγκλ αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει την Ντόρτμουντ με δέκα παίκτες.
23:42
Τρία γκολ της Ίντερ δεν έχουν μετρήσει για οφσάιντ! by Γιώργος Τσανάκας
23:44
82' Λιόν-Λειψία 2-2: Ο Ντεπάει φέρνει το ματς στα ίσα για την Λιόν και πλέον με αυτά τα αποτελέσματα η Λιόν προκρίνεται στους «16», η Μπενφίκα πάει στο Europa League και η Ζενίτ μένει εκτός.
23:48
87' Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-2: Ο Ανσού Φατί σκοράρει και μοιράζει... εγκεφαλικά στους γηπεδούχους που μένουν εκτός συνέχειας του Champions League εφόσον το ματς τελειώσει έτσι!
23:55
Τέλος σε όλα τα ματς: Μπενφίκα-Ζενίτ 3-0, Λιόν-Λειψία 2-2, Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-2, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 2-1, Τσέλσι-Λιλ 2-1, Άγιαξ-Βαλένθια 0-1. by Γιώργος Τσανάκας