Παναθηναϊκός-Λαμία

19:01
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Λαμία, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League 1, στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες για δέκατη φορά σε τρεις σεζόν και… πέμπτη μέσα στο 2019! Παράλληλα, είναι ισόβαθμες οδηγώντας το κάτω μισό της βαθμολογίας, έχοντας φυσικά το… μυαλό στην εξάδα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:04
Πέρσι η ομάδας της Φθιώτιδας τερμάτισε ένα βαθμό πάνω από το «τριφύλλι», που είχε όμως ποινή 11 βαθμών. Φυσικά, η μεγαλύτερη επιτυχία της ήταν που το απέκλεισε για δεύτερη διαδοχική σεζόν στο Κύπελλο, αμφότερες στη φάση των «16»! by Σπύρος Σιαμπλής
19:05
Σε κάθε περίπτωση, όμως, είναι ο Παναθηναϊκός εκείνος που έχει κερδίσει και τα πέντε παιχνίδια στην έδρα του, χάνοντας μόνο στο τελευταίο τον περασμένο Ιανουάριο στα πέναλτι στο Κύπελλο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:06
Από την άλλη πλευρά, τον περασμένο Αύγουστο ,στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, οι «πράσινοι» έμειναν στην ισοπαλία με τους τότε γηπεδούχους, φεύγοντας για τρίτη φορά χωρίς νίκη από τη Λαμία... by Σπύρος Σιαμπλής
19:07
Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από δύο νίκες στην έδρα του, ενώ δεν είχε κερδίσει στα τέσσερα πρώτα. Μάλιστα με το «τρίποντο» επί του Αστέρα Τρίπολης σταμάτησε και το σερί άσχημων αποτελεσμάτων με ομάδες της περιφέρειας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:08
Επίσης, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχει πέντε σερί παιχνίδια χωρίς ήττα, κάτι που είχε να συμβεί από το ξεκίνημα του περσινού πρωταθλήματος, όταν και δεν είχε χάσει τα επτά πρώτα ματς! by Σπύρος Σιαμπλής
19:09
Η Λαμία έχει τους ίδιους αγώνες χωρίς ήττα με το σημερινό της αντίπαλο, ήτοι πέντε συνολικά και ισοφάρισε το ρεκόρ στην ιστορία της στην «μεγάλη» κατηγορία! by Σπύρος Σιαμπλής
19:10
Μάζεψε σε αυτούς τους πέντε αγώνες 13 βαθμούς, ενώ είχε στους πρώτους οκτώ μόλις τέσσερις. Έχει κάνει τέσσερις νίκες στους πέντε αγώνες, ενώ δεν είχε καμία στους οκτώ πρώτους. Η τελευταία της ήττα ήταν στην Τρίπολη από τον Αστέρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Εκτός έδρας νίκησε στη Λάρισα και πήρε ισοπαλία από τον Άρη, αφού είχε χάσει και τα τέσσερα πρώτα της. Δέχτηκε ένα γκολ στα δύο αυτά παιχνίδια, αφού στα τέσσερα πρώτα δεχόταν τουλάχιστον δύο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:12
Όταν επισκέπτεται ομάδες του Λεκανοπεδίου, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχει παραμείνει μόνο δύο φορές αήττητη. Και τις δύο με τον Απόλλωνα, ισοπαλία πρόπερσι και νίκη πέρσι στην τελευταία αγωνιστική. Στα άλλα 12 παιχνίδια έχει ηττηθεί! by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:14
Ενώ το βασικό σχήμα της Λαμίας απαρτίζουν οι Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Βασιλόγιαννης και Τουράμ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:15
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Ξενόπουλος, Μαυρομμάτης, Βαγιανίδης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπεκ, Περέα και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
19:16
Τώρα αποσύρονται οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στα αποδυτήρια και τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
19:17
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Κάχριμαν, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Βύντρα, Σάλιακας, Ασίγκμπα και Μπουλούλης. by Σπύρος Σιαμπλής
19:18
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Τάσσης από τον Σύνδεσμο Ηπείρου και διαιτητής VAR ο Ευστάθιος Γκόρτσιλας του Συνδέσμου Μακεδονίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:20
Μεταξύ... συγγενών και φίλων θα διεξαχθεί το παιχνίδι, με τις κερκίδες του Ολυμπιακού σταδίου να είναι σχεδόν άδειες! by Σπύρος Σιαμπλής
19:21
Στο γήπεδο βρίσκονται παιδιά από τις Σχολές Ποδοσφαίρου Παναθηναϊκού σε Γέρακα, Σεπόλια, Παλλήνη, Ρουφ, Μεταμόρφωση, Ψυχικό και Υμηττό. by Σπύρος Σιαμπλής
19:23
Το κρύο πάντως είναι... εδώ, κλασικά για ΟΑΚΑ! by Σπύρος Σιαμπλής
19:25
Να υπενθυμίσουμε ότι η ΠΑΕ Παναθηναϊκός φιλοξενεί σήμερα και 300 ανεργους. by Σπύρος Σιαμπλής
19:27
Λίγοι περισσότεροι από 1000 οι φίλοι του Παναθηναϊκού που βρίσκονται αυτή την ώρα στο γήπεδο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:28
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:30
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:31
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τη Λαμία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:35
4' Αντεπίθεση της Λαμίας, με βαθιά μπαλιά, ο Βασιλόγιαννης κάνει το σουτ από πλάγια θέση μέσα δεξιά, πέφτει και αποκρούει ο Διούδης. by Σπύρος Σιαμπλής
19:37
6' Ωραία κάθετη του Μπουζούκη για τον Χατζηγιοβάνη, που ανοίγει το κοντρόλ όμως, μπαίνοντας στην περιοχή, με αποτέλεσμα να μην προλάβει τη μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:39
8' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά, πέρασε χωρίς αντρίκρυσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:41
10' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους, από την αριστερή πλευρά ξανά, η μπάλα περνάει απευθείας άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
12' Οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαμαρτύρονται για χέρι και πέναλτι, αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ του Μακέντα, σωστά στο ξεκίνημα της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
14' Καλή στιγμή για την Λαμία, με το μακρινό σουτ του Δημούτσου να αναγκάζει τον Διούδη να διώξει με γροθιές! by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
22' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, από τα αριστερά, από την προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη, περνάει κι αυτό ανεκμετάλλευτο... by Σπύρος Σιαμπλής
19:56
Συμπληρώθηκε το πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και τη διάθεση να δημιουργήσει αλλά να μην… μπορεί, κάνοντας παράλληλα αρκετά λάθη, αφού η Λαμία κοιτάζει πρωτίστως τα μετόπισθεν και πως θα «φύγει» στην κόντρα, έχοντας πάντως και τα δύο μοναδικά καταγεγραμμένα σουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
31' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, με τον Τουράμ να σπάει τη μπάλα στον Ρόμανιτς, εκείνον να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και τον Ινσουα να διώχνει προ του Βασιλόγιαννη σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:07
34' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον, για διαμαρτυρία. by Σπύρος Σιαμπλής
20:08
37' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο, για δυνατό φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:10
38' Νέα καλή στιγμή γα τη Λαμία, με τον Σκόνδρα μνα σουτάρει από μακριά, τη μπάλα να σκάει και τον Διούδη να τη διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:10
39' Εκτέλεση του κόρνερ, γέμισμα του Ρόμανιτς, κεφαλιά του Τουράμ, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:14
43' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να κρατάει τη μπάλα εντός γηπέδου, από την φοβερή μπαλιά του Νούνες, να προσπαθεί να περάσει τον Θεοδωρόπουλο και να ανατρέπεται στη γωνία της μικρής περιοχής! by Σπύρος Σιαμπλής
20:15
44' Γκολ! 1-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Χατζηγιοβάνη να εκτελεί με δύναμη και ψηλά στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Θεοδωρόπουλου... by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 της Λαμίας. by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, με τη Λαμία να είναι καλύτερη από το ημίωρο και μετά, διάστημα στο οποίο μάλιστα ειχε και δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ αλλά τις σπατάλησε. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε εγκλωβισμένος και χωρίς καθαρή σκέψη έξω από την αντίπαλη περιοχή, ενώ χρειάστηκε μια ακόμα ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη για να πάρει, στην πρώτη του αξιόλογη προσπάθεια, το προβάδισμα από την άσπρη βούλα! by Σπύρος Σιαμπλής
20:30
Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και με το οποίο ο ΠΑΟ ανοίγει το σκορ... Εικόνα live21963415/114881.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
20:33
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
20:33
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:39
50' Σουτ του Ρόμανιτς έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
51' Προσπάθεια του Μπουζούκη, η μπάλα καταλήγει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:41
53' Αλλαγή για τον ΠΑΟ, έξω ο Ζαχίντ, μέσα ο Περέα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:45
54' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:46
58' Νέο κόρνερ για τους πράσινους, από την δεξιά πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
20:47
59' Τρίτο σερί κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, δεν μπορεί να σκοράρει ο Περέα αρχικά και ο Κολοβέτσιος στη συνέχεια της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
20:48
60' Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Λαμία, δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο, για αγκωνιά στον Μπουζούκη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:50
61' Προσωρινή διακοπή στο ματς, για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Μπουζούκη, που συνεχίζει με δεμένο κεφάλι και ράμματα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:51
63' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα, για σκληρό φάουλ στο κέντρο πάνω στον Κουρμπέλη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:51
63' Αλλαγή για τη Λαμία. Μπουλούλης αντί Βασιλόγιαννη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
66' Κίτρινη κάρτα στον Νούνες, για μαρκάρισμα πάνω στον Καραμάνο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
Με τα 3/4 του ματς «παιγμένα», το σκηνικό δεν έχει αλλάξει. Ο μεν Παναθηναϊκός έχει την μπάλα στα πόδια του, πιέζει, αλλά δεν μπορεί να αναπτυχθεί ορθά, για να «καθαρίσει» και το παιχνίδι, η δε Λαμία εξακολουθεί να μην αφήνει χώρους και να ψάχνει κάποια γρήγορη μεταβίβαση, ενώ παίζει και με αριθμητικό μειονέκτημα, πράγμα που δυσκολεύει το έργο της... by Σπύρος Σιαμπλής
21:02
73' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Θεοδωρόπουλο να κάνει το λάθος, τον Μακέντα να σουτάρει αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας πρόλαβε κι απέκρουσε! by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
76' Ωραίο γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, διώχνει η άμυνα της Λαμίας με τον Αντέτζο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:06
78' Ωραία ενέργεια του Περέα, που γεμίζει από δεξιά για τον Μακέντα, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι είναι απελπιστικά άστοχο by Σπύρος Σιαμπλής
21:08
80' Σάλιακας αντί Ρόμανιτς και Μπακε αντί Μπουζούκη οι ταυτόχρονες αλλαγές των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
21:10
82' Γκολ! 2-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Περέα να παίρνει τη μπάλα μετά την κόντρα του Αποστολάκη, να αδειάζει ωραία τον Πλιάτσικα, μέσα στην περιοχή και με τελείωμα στην απέναντι γωνία του Θεοδωρόπουλου, να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του... by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
87' Μακέντα έξω, Καμπετσής μέσα και κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:16
87' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, στην κοντινη κεφαλιά του Κουρμπέλη! by Σπύρος Σιαμπλής
21:19
90' Σουτ του Χατζηγιοβάνη, η μπάλα καταλήγει κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη παραλίγο ο Τοηυράμ να σκοράρει με... αυτογκόλ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:19
90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
90'+3' Ωραία προσπάθεια του Περέα και σουτ, μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
90'+4' Κίτρινη κάρτα στον Μπεκ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
90'+5' Λήξη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τη Λαμία με 2-0. by Σπύρος Σιαμπλής