Ξάνθη-ΟΦΗ

14:49
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την καυτή μάχη για την είσοδο στην πρώτη εξάδα της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΟΦΗ. by www.sport-fm.gr
14:49
Οι δύο ομάδες βρίσκονται ισόβαθμες στην έκτη θέση της βαθμολογίας, με 26 βαθμούς, όσους έχει και ο Ατρόμητος -που αγωνίζεται την ίδια ώρα κόντρα στον ουραγό Πανιώνιο. by www.sport-fm.gr
14:50
Δεν διανύει την καλύτερή της περίοδο η Ξάνθη, που μετράει αρνητικό σερί τριών ματς, με τις δύο από αυτές να είναι από τον Άρη σε πρωτάθλημα (1-0) και Κύπελλο (2-1), ενώ μεσολάβησε αυτή από τον Παναθηναϊκό (0-1). Τελευταία του νίκη ήταν στις 11/1, όταν πέρασε με 3-1 από την έδρα του Βόλου. by www.sport-fm.gr
14:50
Ούτε ο ΟΦΗ, όμως, είναι στα καλύτερά του, αφού μετράει μία νίκη (επί του Πανιωνίου με 2-1) στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ μεσολάβησαν οι δύο ήττες από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο. by www.sport-fm.gr
14:50
Στον πρώτο γύρο ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 της Ξάνθης στο Ηράκλειο, με τέρματα των Φιγκεϊρέδο (47’) και Σεμέδο (90’). Στο περσινό παιχνίδι στην Ξάνθη οι Ακρίτες επιβλήθηκαν 3-0 των Κρητικών, με δύο τέρματα του Γέντρισεκ (28’, 40’) και ένα του Κοβάτσεβιτς (87’). by www.sport-fm.gr
14:55
14:56
Ξάνθη (Παράσχος): Άμπαντ, Λισγάρας, Εντουάρντο , Κοβάσεβιτς, Σόσα, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουριτσκοβίτς, Τέρκι, Κάστρο. by www.sport-fm.gr
14:56
Στον πάγκο έμειναν οι: Σάο Μπέντο, Ντε Αμορίμ, Φασίδης, Καρασαλίδης, Στάρτζεον, Φοσέ, Θυμιάνης. by www.sport-fm.gr
14:56
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο, Βαζ, Στάικος, Μεγιάδο, Κοροβέσης. by www.sport-fm.gr
14:56
Στον πάγκο έμειναν οι: Γουόλι, Νάστος, Ναμπί, Μπράουν, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Σόουζα by www.sport-fm.gr
14:58
Χωρίς τον Γιώργο Σίμο στον πάγκο έχει ταξιδέψει στην Ξάνθη ο ΟΦΗ, καθώς ταλαιπωρείται από ίωση. Τη θέση του ανέλαβε για σήμερα ο βοηθός του, Περικλής Παπαπαναγής. by www.sport-fm.gr
14:59
15:00
15:01
Διαιτητής στο παιχνίδι είναι ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Νικολαΐδη και Πέτρο Πάτρα. Στο VAR ο Αθανάσιος Σέζος. by www.sport-fm.gr
15:03
3' Εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιανίδη, πέρασε από όλους και έδιωξε μακριά ο Μπαξεβανίδης by www.sport-fm.gr
15:05
5' Γύρισμα του Νέιρα, με εξαιρετική ενέργεια μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Φιγκεϊρέδο. by www.sport-fm.gr
15:08
15:12
11' Με ατομική ενέργεια ο Τζουρίτσκοβιτς μπήκε στην περιοχή, τρυπώντας την άμυνα του ΟΦΗ, όμως άνοιξε λίγο παραπάνω την μπάλα και μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Σωτηρίου by www.sport-fm.gr
15:13
13' Σέντρα του Μαρινάκη από αριστερά, στη διεκδίκηση ο Φιγκεϊρέδο «γκρεμίζει» τον Λισγάρα by www.sport-fm.gr
15:14
Δυνατός ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα 15 λεπτά, χωρίς όμως κάποια από τις δύο ομάδες να έχει φτάσει στη μεγάλη ευκαιρία. by www.sport-fm.gr
15:16
17' Εκτέλεση κόρνερ για την Ξάνθη, διώχνει με κεφαλιά ο Φιγκειρέδο. Με επιθετικό στον Γιαννούλη σταματάει η φάση. by www.sport-fm.gr
15:18
19' Σουτ του Νέιρα από το ημικύκλιο πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του Άμπαντ by www.sport-fm.gr
15:20
20' Σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα κόντραρε στον Μπαξεβανίδη και απομακρύνθηκε by www.sport-fm.gr
15:21
21' Κεφαλιά του Μεγιάδο, από εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιανίδη, πέρασε πάνω από το οριζόντιο της Ξάνθης by www.sport-fm.gr
15:22
22' Στο έδαφος ο Φιγκεϊρέδο, μετά από μαρκάρισμα. Σηκώνεται και δείχνει να μην έχει πρόβλημα. by www.sport-fm.gr
15:22
15:23
15:24
15:24
15:24
25' Ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα για το μαρκάρισμα του Κασάδο στον Φιγκεϊρέδο, μετά από χρήση VAR. by www.sport-fm.gr
15:25
25' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Κασάδο, χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν πρόκειται για διαμαρτυρία ή για το μαρκάρισμα by www.sport-fm.gr
15:26
15:27
Ο Νέιρα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε με αρκετή τύχη τη μπάλα στα δίχτυα, αφού γλίστρησε πριν σουτάρει by www.sport-fm.gr
15:29
Δεν μετράει το γκολ του ΟΦΗ, συνεχίζεται από το 0-0 το παιχνίδι, έπειτα από υπόδειξη του VAR, για διπλό χτύπημα της μπάλας από τον Νέιρα στην εκτέλεση του πέναλτι by www.sport-fm.gr
15:30
Φαίνεται από το ριπλέι πως το αριστερό πόδι του Νέιρα βρήκε ελάχιστα τη μπάλα, όταν γλίστρησε κατά την εκτέλεση. by www.sport-fm.gr
15:31
Στο μεταξύ, έχει δει κίτρινη κάρτα ο Γενικός Αρχηγός της Ξάνθης, Κώστας Τσαλίκης και ο Κάρλος Άμπαντ για την Ξάνθη, καθώς και ο Νίκος Κοροβέσης για τον ΟΦΗ by www.sport-fm.gr
15:34
15:35
Έντονος εκνευρισμός επικρατεί και για τις δύο ομάδες, από τη μία για τον καταλογισμό του πέναλτι και από την άλλη για την ακύρωσή του τέρματος του Νέιρα. Και οι δύο περιπτώσεις υποδείχθηκαν μέσω του VAR. by www.sport-fm.gr
15:36
15:37
15:37
Ο Φιγκεϊρέδο ανέλαβε την εκτέλεση αυτή τη φορά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 by www.sport-fm.gr
15:39
15:44
45΄ Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Μακρινό σουτ του Κοβάσεβιτς, απομακρύνει δύσκολα ο Σωτηρίου. by www.sport-fm.gr
15:46
15:48
Το 0-1 του ΟΦΗ με το δεύτερο πέναλτι που υποδείχτηκε και την εύστοχη εκτέλεση του Φιγκεϊρέδο. by www.sport-fm.gr
15:49
15:50
Ο ΟΦΗ προηγείται 1-0 της Ξάνθης με την εύστοχη εκτέλεση του Φιγκεϊρέδο, στο δεύτερο πέναλτι που υποδείχτηκε στο παιχνίδι. by www.sport-fm.gr
16:02
16:03
16:04
16:08
16:09
51' Εκτέλεση φάουλ για την Ξάνθη από αριστερά, απομακρύνει ο Μεγιάδο. Στην εξέλιξη ο Κοβέτσεβιτς έβγαλε σέντρα από δεξιά, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει σταθερά. by www.sport-fm.gr
16:09
16:18
60' Χωρίς μεγάλη στιγμή ως τώρα το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, με την Ξάνθη να έχει την πρωτοβουλία by www.sport-fm.gr
16:22
16:23
16:24
16:25
16:28
69' Καλή στιγμή για την Ξάνθη,. Σέντρα του Κασάδο από αριστερά, γύρισμα στην καρδιά της άμυνας, με την κεφαλιά του Κάστρο να περνάει άουτ by www.sport-fm.gr
16:30
16:32
16:33
16:38
79' Στο έδαφος ο Κουτρουμπή. Από σύγκρουση με τον Κάστρο δείχνει να πονάει στο κεφάλι, ενώ ο Αργεντινός άλλαξε φανέλα καθώς έχει ματώσει στο μέτωπο. Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι. by www.sport-fm.gr
16:40
82' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο με εξαιρετική ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Άμπαντ, που έκλεισε σωστά τη γωνία του. by www.sport-fm.gr
16:41
16:43
Ο Φοσέ με κοντινό πλασέ από ασίστ του Κασάδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε για την Ξάνθη σε 1-1 by www.sport-fm.gr
16:44
16:45
Σε αδράνεια στην άμυνα της Ξάνθης, ο Νέιρα τροφοδότησε τον Φιγκεϊρέδο που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά τα ηνία στον ΟΦΗ (1-2) by www.sport-fm.gr
16:48
16:49
16:50
Απίστευτη εξέλιξη με την Ξάνθη να ισοφαρίζει ξανά με τον Φοσέ, με κοντινό πλασέ από κεφαλιά του Κάστρο, στις καθυστερήσεις για το 2-2 by www.sport-fm.gr
16:50
16:52
16:53
16:53
Η Ξάνθη ισοφαρίζει σε 2-2 τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις, συνεχίζεται το παιχνίδι. by www.sport-fm.gr
16:56
16:57
'Εντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, καθώς είχε δοθεί κόρνερ, με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη πριν την εκτέλεσή του. by www.sport-fm.gr